Seat - wakacje z autem elektrycznym

Ze względu na ograniczony zasięg i czas potrzebny na ładowanie wielu kierowców obawia się dalszych podróży samochodem elektrycznym. Ekspert Seata przygotował 5 wskazówek, dzięki którym jazda „elektrykiem” w trasie nie będzie już tak stresująca.

Liczba aut elektrycznych na drogach stale rośnie, co potwierdzają dane Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (ACEA). W pierwszym kwartale tego roku udział „elektryków” w rynku Unii Europejskiej niemal się podwoił w porównaniu z tym samym okresem 2021 roku. Oznacza to, że w te wakacje wielu nowych właścicieli zdecyduje się na swój pierwszy dalszy wyjazd za kierownicą samochodu na prąd. Ekspert Seata Josep Bons przygotował 5 cennych rad dotyczących bezstresowego podróżowania autem elektrycznym.

1. Zaplanuj swoją podróż

Trzeba napisać to wprost – choć sieć stacji ładowania pojazdów elektrycznych stale się rozwija, to nadal nie zapewnia tego poziomu komfortu, do którego przyzwyczaili się użytkownicy aut spalinowych. Jednak dzięki uważnemu przygotowaniu trasy, można tak zaplanować postoje na ładowanie, aby nie były one uciążliwe dla kierowcy oraz pasażerów i można było ten czas wykorzystać w pożyteczny sposób.

„Warto wybrać kilka możliwych postojów po drodze, biorąc pod uwagę zarówno potrzeby kierowcy w zakresie odpoczynku, jak i potrzeby ładowania samochodu. Lepiej zlokalizować więcej niż jedną stację na wypadek, gdy wybrana opcja jest zajęta lub nie działa” – radzi Josep Bons, szef Działu Rozwoju Elektryki i Elektroniki w Seacie.

2. Przygotuj swój samochód

Klimatyzacja w samochodzie elektrycznym czerpie energię z akumulatora trakcyjnego, co oznacza, że optymalne zarządzanie systemem wentylacji może skutkować zwiększeniem zasięgu auta. Dlatego w kabinie najlepiej jest utrzymywać stałą temperaturę 22°C. Ponadto przed ruszeniem w trasę warto na kilka minut opuścić wszystkie szyby w drzwiach, aby przewietrzyć wnętrze. Natomiast w czasie jazdy powinno się zamknąć szyby w celu poprawy aerodynamiki, co przekłada się na większy zasięg.

„Polecam zamknąć szyby przed uruchomieniem pojazdu i stopniowo włączać klimatyzację, aż osiągnie 22°C” – mówi inżynier Seata. – „Ta z pozoru niewielka czynność pomaga oszczędzać baterię podczas podróży.”

3. Pełne naładowanie baterii na starcie podróży

Nie ulega żadnej wątpliwości, że w podróż należy wyruszyć z w pełni naładowanym akumulatorem. Jednak w trasie zaleca się, aby poziom naładowania zawsze mieścił się w przedziale od 30% do 80%. Jest to najzdrowsze dla baterii, a poza tym kierowca zaoszczędzi w ten sposób sporo czasu, ponieważ ostatni etap ładowania (do 100%) trwa zwykle najdłużej.

Seat - wakacje z autem elektrycznym

4. Wydajna jazda a efektywność baterii

Aby w pełni wykorzystać możliwości, jakie daje jazda samochodem elektrycznym, warto zmienić swoje przyzwyczajenia za kierownicą. Eksperci zalecają wydajny styl jazdy, czyli utrzymywanie stałej prędkości, z kolei w przypadku hamowania – najpierw zdejmowanie nogi z pedału gazu, co uruchomi hamowanie regeneracyjne, a dopiero na sam koniec nieco mocniejsze wciśnięcie hamulca.

„Przewidywanie jest kluczem. Zwolnienie pedału gazu i unikanie gwałtownego hamowania pomoże wydłużyć czas ładowania akumulatora” – mówi Josep.

5. Czas na ładowanie nie musi być stracony

Ładowanie nie musi być nudne! Czas potrzebny na „zatankowanie” samochodu elektrycznego można spędzić np. na zakupach albo spacerując po okolicy. Wiele zależy od rodzaju ładowarki – proces ten równie dobrze może zająć jedynie 20 minut, ale w przypadku wolnych urządzeń może potrwać nawet 6 czy 8 godzin. Dlatego w wakacyjnej trasie warto maksymalne wykorzystać ten czas i dopasować do preferencji podróżujących.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj