NowościAktualnościNieznana funkcja Google Maps. Pokochają ją kierowcy jeżdżący w trasy

Nieznana funkcja Google Maps. Pokochają ją kierowcy jeżdżący w trasy

Mapy Google skrywają niezwykle przydatną funkcję, którą na pewno polubią często podróżujący kierowcy. Na czym ona polega i jak się nią posługiwać?

Obecnie wielu kierowców nie wyobraża sobie podróży samochodem (nawet tej codziennej, do pracy i z powrotem) bez włączonej nawigacji. Już dawno do lamusa odeszły systemy nawigacyjne z własnym wyświetlaczem, a kierujący coraz częściej nie włączają już nawet z nawigacji wbudowanej w samochód. O wiele prościej korzysta się bowiem z darmowej aplikacji nawigującej w smartfonie, z Google Maps na czele. Daje ona gwarancję dostępu do najbardziej aktualnych danych na temat prac drogowych czy korków i tym samym potrafi wyznaczyć najszybszą trasę dojazdu (lub np. omijającą opłaty czy najbardziej sprzyjającą niskiemu zużyciu paliwa).

Przypomnienie o podróży – nieznana opcja w Mapach Google

Choć Mapy Google służą już kierowcom od lat, wciąż potrafią zaskakiwać nieprzewidzianymi możliwościami i funkcjami, które użytkownicy aut nierzadko odkrywają przez przypadek. Nie każdy bowiem zdaje sobie sprawę, że Google Maps może powiadomić kierowcę o tym, że nadszedł czas rozpoczęcia podróży, jeśli chcemy na określoną godzinę dotrzeć w dane miejsce. Ta funkcja może być zatem wybawieniem dla osób często wyjeżdżających samochodem w trasy, szczególnie na wyjazdy służbowe. Przeciętnemu kierowcy będzie z kolei bardzo pomocna podczas planowania podróży na urlop, a nawet w codziennych dojazdach do pracy.

Jak włączyć powiadomienia o podróży w Google Maps?

Aby aplikacja Google Maps przypomniała o zaplanowanej podróży, w pierwszej kolejności trzeba wybrać miejsce docelowe podróży – wtedy szybko obliczy szacowany czas dojazdu. Po kliknięciu w opcję „Trasa” (czyli wyznaczenie trasy) należy kliknąć w ikonkę trzech kropek („…”) w prawym górnym rogu ekranu, a następnie wybrać opcję „Przypomnij, kiedy wyruszyć”, z piktogramem budzika po lewej stronie. Po wejściu w nią Mapy Google poproszą o wpisanie dnia i godziny planowanego wyjazdu i od razu podpowiedzą, o której godzinie dojedziemy na miejsce (o ile wyruszymy o bez opóźnienia). Istnieje też opcja wpisania godziny przyjazdu do lokalizacji docelowej. Aplikacja obliczy wtedy szacowany czas dojazdu i ustali dzień i godzinę, o której kierowca powinien wyjechać, by dotrzeć na czas.

Powiadomienia w Google Maps 05
Mapy Google umożliwiają ustawienie przypomnienia zarówno poprzez zaznaczenie planowanego czasu odjazdu…
Powiadomienia w Google Maps 05
… jak i godziny dotarcia już na miejsce.

Po ustaleniu godziny wyjazdu lub przyjazdu do miejsca docelowego wystarczy kliknąć „Przypomnij”, a Google Maps dokładnie o zaplanowanej godzinie wyjazdu wyśle kierowcy powiadomienie na smartfona. Ta funkcja dodatkowo pomoże np. w zorganizowaniu sobie dnia wyjazdu w taki sposób, by wyjechać o właściwej porze i uniknąć nieprzewidzianych zdarzeń, np. korków (będziemy już wcześniej znali czas podróży i godzinę dotarcia na miejsce). Ułatwi też zaplanowanie wyjazdu w dłuższej perspektywie czasowej.

Powiadomienia w Google Maps 03
Tak wygląda przypomnienie o czasie wyjazdu w Google Maps.
Powiadomienia w Google Maps 03
Mapy Google poinformują kierowcę o wyjeździe zaplanowanym nawet z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem.
Redakcja poleca:

Jak wyznaczyć trasę w Google Maps?

Jak udostępnić trasę w Google Maps?

W artykule wykorzystano zrzuty ekranu z aplikacji mobilnej Google Maps

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji