PoradyPoradyCzy trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Czy trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zawiłości w prawie powodują, że kierowcy nie są pewni niektórych kwestii – na przykład, czy trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny. Wyjaśnimy to w poniższym materiale.

Kiedyś sprawa była jasna: kierowca podczas jazdy samochodem (lub innym pojazdem) musiał zabrać ze sobą niezbędne dokumenty potwierdzające posiadanie uprawnień do kierowania nim oraz identyfikujących pojazd u służb mundurowych. Zaliczało się do nich prawo jazdy (w formie plastikowego blankietu), dowód rejestracyjny oraz niewielki papierowy dokument potwierdzający opłacenie obowiązkowej składki OC. W przypadku braku któregokolwiek z tych rzeczy kierowca narażał się na mandat: niewielki, ale jednak.

W ostatnich latach byliśmy jednak świadkami wielu zmian w przepisach dotyczących kierowców. Kilka z nich dotyczyło zniesienia obowiązku posiadania przy sobie wyżej wymienionych dokumentów, co zdecydowanie ułatwiło „życie” właścicielom pojazdów – od tej pory mogli zostawić je w domu bez obawy o mandat w razie kontroli. Wobec tego czy dzisiaj trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny? Czy trzeba go zawsze wozić ze sobą? Sprawdźmy, co na ten temat mówią obecne przepisy.

Czy trzeba mieć dowód rejestracyjny podczas kontroli?

Kwestia wożenia przy sobie dowodu rejestracyjnego rozstała rozstrzygnięta 1 października 2018 roku, kiedy miała miejsce nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym. Na jej mocy zniesiono obowiązek posiadania dowodu rejestracyjnego podczas jazdy samochodem/innym pojazdem – podobnie jak dokumentu potwierdzającego zawarcie polisy obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego. Wobec tego odpowiedź na pytanie, czy trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny, obecnie brzmi – nie. Może on zostać w domu, a jego brak podczas policyjnej kontroli nie tylko nie przyniesie mandatu, ale też nie ograniczy pola manewru funkcjonariuszom: będą oni mogli sprawdzić wszelkie dane pojazdu i właściciela drogą elektroniczną. W jaki sposób? Zaglądając do danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK) bezpośrednio po zatrzymaniu kierowcy. Warto wiedzieć, że dostęp do baz CEPiK mają nie tylko policjanci, ale też funkcjonariusze Straży Miejskiej i Inspekcji Transportu Drogowego.

Czy trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny 02
Funkcjonariusze nie potrzebują już dokumentów od kierowcy, by ustalić, czy pojazd ma przegląd i OC, a kierujący – stosowne uprawnienia.

Nieposiadanie ze sobą dowodu rejestracyjnego oczywiście nie oznacza, że mundurowy nie będzie nam mógł go zatrzymać, np. gdy stwierdzi rażące zaniedbania stanu technicznego, brak przeglądu czy OC lub uzna, że pojazd zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego. W takiej sytuacji dowód rejestracyjny zostaje zatrzymany wirtualnie, tj. w Centralnej Ewidencji Pojazdów pojawi się odpowiednia adnotacja, którą zobaczą kolejne osoby sprawdzające pojazd. Kierowca musi wtedy przywrócić pojazd do pełnej sprawności (naprawić go lub wykonać badanie techniczne), a potem poinformować o tym fakcie policję (udając się na dowolny posterunek) lub organ, który wydał dowód rejestracyjny. Po wszystkim wpis o zablokowaniu dowodu rejestracyjnego zostanie usunięty z baz CEPiK.

Dowód rejestracyjny. W takich sytuacjach miej go ze sobą!

Dowodu rejestracyjnego nie trzeba ze sobą wozić, o ile autem poruszamy się po terytorium Polski. Jeśli natomiast wyjeżdżamy autem za granicę, lepiej go zabrać, gdyż służby mundurowe w innych państwach nie mają dostępu do polskich baz kierowców i pojazdów. Przy braku przy sobie dowodu rejestracyjnego mogą zatem wystąpić problemy z ustaleniem właściciela i parametrów pojazdu, a także posiadania ważnego badania technicznego. Analogicznie warto zrobić z dokumentem potwierdzającym nabycie polisy OC.

Czy trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny 03
Dla własnego komfortu lepiej zabrać ze sobą dowód rejestracyjny, gdy wybieramy się autem w zagraniczną podróż.

Dowód rejestracyjny jest również konieczny przy wykonywaniu w samochodzie przeglądu. Diagnosta musi bowiem zweryfikować poprawność danych w dokumencie i na pojeździe, oraz wstawić odpowiednią pieczątkę potwierdzającą zaliczenie przeglądu. Gdy zostaną zajęte wszystkie rubryki w dokumencie, kierowca otrzyma zaświadczenie o zaliczeniu badania technicznego. Warto jeszcze pamiętać, że bez dowodu rejestracyjnego nie załatwimy formalności związanych m.in. ze sprzedażą pojazdu, przerejestrowaniem go lub dokonaniem zmian w danych właściciela/właścicieli czy też samego pojazdu. Wreszcie papierowy dowód rejestracyjny może się okazać niezwykle przydatny w momencie wystąpienia zdarzenia drogowego i spisywania oświadczenia sprawcy kolizji. Zawiera bowiem niezbędne informacje o pojeździe, które być może staną się nieczytelne, gdy auto ulegnie poważnemu uszkodzeniu (np. numer VIN).

Polecamy również:

Czy trzeba mieć przy sobie prawo jazdy? To nie takie oczywiste

Czy trzeba wymienić dowód rejestracyjny przy braku miejsca na przegląd?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji