PoradyPoradyNumer VIN: gdzie jest w aucie? Lepiej wiedzieć, bo się przydaje!

Numer VIN: gdzie jest w aucie? Lepiej wiedzieć, bo się przydaje!

Producenci umieszczają numer VIN w różnych częściach samochodu. Gdzie jest numer VIN w aucie? Podajemy najczęstsze lokalizacje.

Numer VIN to 17-znakowy kod będący swego rodzaju „peselem” samochodu – jest bowiem unikalnym numerem, którego nie powinno mieć żadne inne auto na świecie. Długi ciąg liter i cyfr nie stanowi przy tym przypadkowego „zlepku” kilkunastu znaków. Nr VIN składa się bowiem z trzech części: identyfikatora producenta (VMI), kodu opisującego pojazd (VDS) oraz numeru identyfikacyjnego egzemplarza (VIS).

Sprawdzenie VIN – czego można się dowiedzieć o aucie?

Z numeru VIN można się dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy o samochodzie, jeśli nie powiedzieć, że dysponując odpowiednimi narzędziami da się szczegółowo odtworzyć jego historię (w tym zdarzeń drogowych) i zweryfikować stan obecny z tym, w jakim opuścił mury fabryki (np. w kwestii wyposażenia). Nie trzeba jednak pracować w ASO ani kupować raportów, by sprawdzić samochód po VIN. Jeśli znamy numer rejestracyjny i datę pierwszej rejestracji, na stronie historiapojazdu.gov.pl da się szybko i bezpłatnie zweryfikować przebieg auta (na przestrzeni minionych lat), podejrzeć historię zmian właścicieli lub sprawdzić, czy samochód uczestniczył w kolizji lub jest kradziony.

Wobec tego faktu, bez numeru VIN nie ma co nawet podchodzić do zakupu używanego auta – szczególnie drogiego i dość leciwego. Nawet jeśli sprzedawca podał numer VIN w ogłoszeniu, i tak warto sprawdzić jego prawidłowość w dowodzie rejestracyjnym i na samochodzie.

Numer VIN: gdzie jest w samochodzie?

Gdzie jednak znaleźć numer VIN? Producenci ukrywają go w wielu miejscach. Niekiedy do odczytania numeru VIN nie trzeba nawet otwierać maski, innym razem trzeba rozbierać podszybie lub zaglądać do wnętrza. Formalnie największe znaczenie ma numer VIN naniesiony w sposób trwały na elemencie konstrukcyjnym nadwozia. Czasami producenci powtarzają numer VIN na tabliczkach lub w innych, lepiej widocznych miejscach.

Oto najczęstsze miejsca, gdzie został wybity numer VIN w aucie. Zastrzegamy jednak, że każdy producent ma swoje „ulubione” lokalizacje, dlatego nie można oczekiwać, że we wszystkich samochodach numery VIN będą w tym samym miejscu.

1. Numer VIN pod maską, przy przednim błotniku

Aby dostrzec nabity ciąg znaków numeru VIN, trzeba po otwarciu maski zajrzeć w okolice przednich błotników: zarówno lewego, jak i prawego. Zwykle nr VIN znajduje się w okolicy gniazda osadzenia amortyzatora, ale nie zawsze „na wierzchu”.

Numer VIN gdzie jest

2. Numer VIN na ścianie grodziowej

Gdy nie dostrzegamy numeru VIN przy błotnikach, warto przenieść poszukiwania na ścianę grodziową. Czasami koniecznie może być odchylenie uszczelki maski silnika. Niekiedy fragment nadwozia z numerem VIN zasłonięty jest pokrywką umieszczoną w plastikowej obudowie podszybia.

Numer VIN gdzie jest

3. Numer VIN na podłodze koło fotela pasażera

Jeśli nie udało się znaleźć numeru VIN pod maską, trzeba przenieść się do wnętrza. W pierwszej kolejności warto zajrzeć pod przedni fotel pasażera: producenci czasami wybijają VIN na podłodze pod nim lub przed nim. Dostęp uzyskamy po zdjęciu klapki lub fragmentu dywanika kryjącego numer VIN.

Numer VIN gdzie jest

4. Numer VIN na podłodze bagażnika

Co prawda rzadko, ale zdarza się, że numer VIN został wybity na podłodze bagażnika – a zatem trzeba wyjąć całą zawartość i „dokopać się” aż do nieosłoniętej blachy w okolicach wnęki na koło zapasowe. To jednak lokalizacja ostateczna i warto ją sprawdzić tylko wtedy, gdy nie udało się znaleźć numeru VIN we wcześniej omówionych miejscach.

Numer VIN gdzie jest

Nr VIN – gdzie jeszcze może być?

W większości aut numer VIN bywa powtarzany w innych lokalizacjach, zazwyczaj lepiej widocznych dla oka. Je również warto sprawdzić i porównać z ciągiem cyfr na nadwoziu samochodu. I tak numeru VIN można jeszcze szukać:

  • w dolnej części szyby przedniej, za oszklonym „okienkiem” (przed zestawem wskaźników, patrząc z zewnątrz);

Numer VIN gdzie jest

  • na tabliczce znamionowej w komorze silnika lub na pasie przednim;

Numer VIN gdzie jest

  • na naklejce umieszczonej w słupku przy drzwiach kierowcy.

Numer VIN gdzie jest

Redakcja poleca:

Sprawdzanie VIN. Jak sprawdzić samochód po numerze VIN?

Co jest zawarte w numerze VIN?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji