PoradyPoradyKod silnika po VIN. Jak szukać oznaczenia motoru?

Kod silnika po VIN. Jak szukać oznaczenia motoru?

Numer VIN to skarbnica wiedzy o samochodzie. W tym kodzie zapisane są różne informacje, m.in. wersja wyposażenia, kolor lakieru, jak również kod silnika.

Kod VIN, czyli DNA samochodu

VIN to podstawowy i indywidualny kod przypisany do danego samochodu. Każde auto ma inny numer identyfikacyjny (VIN tj. Vehicle Identification Number), który składa się z 17 znaków zawierających takie informacje, jak kod producenta, kraj produkcji, model, datę produkcji oraz numer seryjny auta. Warto pamiętać, że to jedyny kod auta, który znajdziemy w dowodzie rejestracyjnym (pod pozycją E). A gdzie znajdziemy go w aucie?

VIN - pod maską
Kod VIN – pod maską przy prawym kielichu zawieszenia

Kod VIN jest zapisany w kilku miejscach np. na tabliczce znamionowej umieszczonej na podszybiu auta po stronie kierowcy, na słupku bocznym po stronie kierowcy, prawym nadkolu, przegrodzie czołowej czy też przy prawy przednim kole w okolicy mocowania amortyzatora. Zdarza się, że w niektórych autach numer VIN umieszczony jest w nietypowym miejscu np. pod podłogą bagażnika, pod dywanikiem po stronie pasażera itp. A z jakich informacji składa się cały kod VIN? Co z niego wyczytamy?

  • znaki 1-3 to kod identyfikacji producenta samochodu tzw. WMI,
  • znaki 4-8 to opis pojazdu tj. rodzaj nadwozia, typ silnika, wyposażenie,
  • znak 9 to tzw. liczba kontrolna, która pozwala sprawdzić, czy do numeru nie wkradł się błąd,
  • znak 10 to rok produkcji,
  • znak 11 to informacja o fabryce, w której został wyprodukowany pojazd,
  • znaki 12-17 to numer seryjny pojazdu.

Pewną część kodu możemy rozszyfrować korzystają np. z domyślnych opisów, tabel itp. Dla przykładu, pierwsze trzy znaki to wspomniany kod identyfikacji producenta samochodu (tzw. WMI). Jeśli chcemy sprawdzić typ silnika, tych informacji musimy szukać w znakach od 4 do 8.

Typ silnika z VIN. Jak znaleźć?

Najprostszym sposobem jest skorzystanie z dekoderów VIN online. Większość jest płatnych, ale zawierają one przede wszystkim raporty o zdarzeniach, historię pojazdu itp. Jeśli kierowcy zależy jedynie na rozszyfrowaniu podstawowych informacji z VIN, a przede wszystkim na sprawdzeniu kodu silnika, można skorzystać z darmowych dekoderów, które co prawda nie pokażą historii pojazdu, ale wyszczególnią najważniejsze dane tj. marka, model, rocznik, podstawowe dane dot. nadwozia, jak również silnika – jego kod, moc, rodzaj paliwa itp.

VIN - za szybą
Kod VIN – za szybą czołową po lewej stronie

Z przykładowego numer VIN – YS3FD46W351015507 – dowiemy się, że kod należy do Saaba 9-3 z roku modelowego 2004 z silnikiem o oznaczeniu 1.9L L4 DOHC 16V o mocy 150 KM (110 kW). Oprócz tego podstawowy raport wykaże, że auto zostało wyprodukowane w Szwecji w fabryce w Trollhattan, posiada 4-drzwiowe nadwozie itp.

Kod silnika. Gdzie jeszcze można go znaleźć?

Numer VIN jest najlepszym sposobem na znalezienie kodu silnika, gdy auto nie jest dostępne np. stoi w warsztacie, a my szukamy części i potrzebny jest rodzaj jednostki napędowej. Jeśli mamy dostęp do auta lub jego dokumentów, znalezienie kodu silnika nie jest trudne. Najprostszym sposobem jest sprawdzenie książki serwisowej, w której powinna znajdować się wlepka z dokładnymi danymi auta tj. data produkcji, model, kod lakieru, kod VIN, rodzaj silnika skrzyni biegów itp. Kod silnika to zazwyczaj trzy duże litery umieszczone w centralnej części.

VIN - na słupku B
Kod VIN – na słupku B pod drzwiami pasażera. Kody lakieru czy silnika bywają zapisywane osobno – w tym przypadku jest nim kombinacja znaków DNFC.

Kod silnika, wraz z innymi ważnymi numerami i kodami znajduje się także na tabliczce znamionowej umieszczonej na pojeździe. W zależności od auta – marki i modelu – tabliczka może znajdować się w różnych miejscach np. na słupku B po stronie kierowcy. Zobaczymy ją po otworzeniu drzwi. Bywa, że tabliczka znajduje się po stronie pasażera lub w komorze silnika np. na jednym z kielichów. Może się zdarzyć, że znajdziemy tam tylko numer VIN, a wlepkę z danymi m.in. kodem silnika, znajdziemy np. w bagażniku. Warto sprawdzić np. na forach internetowych poświęconych danemu modelowi, gdzie znajdują się tego typu informacje.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji