PoradyPoradyKod silnika po VIN. Jak szukać oznaczenia motoru?

Kod silnika po VIN. Jak szukać oznaczenia motoru?

Numer VIN to skarbnica wiedzy o samochodzie. W tym kodzie zapisane są różne informacje, m.in. wersja wyposażenia, kolor lakieru, jak również kod silnika.

Kod VIN, czyli DNA samochodu

VIN to podstawowy i indywidualny kod przypisany do danego samochodu. Każde auto ma inny numer identyfikacyjny (VIN tj. Vehicle Identification Number), który składa się z 17 znaków zawierających takie informacje, jak kod producenta, kraj produkcji, model, datę produkcji oraz numer seryjny auta. Warto pamiętać, że to jedyny kod auta, który znajdziemy w dowodzie rejestracyjnym (pod pozycją E). A gdzie znajdziemy go w aucie?

VIN - pod maską
Kod VIN – pod maską przy prawym kielichu zawieszenia

Kod VIN jest zapisany w kilku miejscach np. na tabliczce znamionowej umieszczonej na podszybiu auta po stronie kierowcy, na słupku bocznym po stronie kierowcy, prawym nadkolu, przegrodzie czołowej czy też przy prawy przednim kole w okolicy mocowania amortyzatora. Zdarza się, że w niektórych autach numer VIN umieszczony jest w nietypowym miejscu np. pod podłogą bagażnika, pod dywanikiem po stronie pasażera itp. A z jakich informacji składa się cały kod VIN? Co z niego wyczytamy?

  • znaki 1-3 to kod identyfikacji producenta samochodu tzw. WMI,
  • znaki 4-8 to opis pojazdu tj. rodzaj nadwozia, typ silnika, wyposażenie,
  • znak 9 to tzw. liczba kontrolna, która pozwala sprawdzić, czy do numeru nie wkradł się błąd,
  • znak 10 to rok produkcji,
  • znak 11 to informacja o fabryce, w której został wyprodukowany pojazd,
  • znaki 12-17 to numer seryjny pojazdu.

Pewną część kodu możemy rozszyfrować korzystają np. z domyślnych opisów, tabel itp. Dla przykładu, pierwsze trzy znaki to wspomniany kod identyfikacji producenta samochodu (tzw. WMI). Jeśli chcemy sprawdzić typ silnika, tych informacji musimy szukać w znakach od 4 do 8.

Typ silnika z VIN. Jak znaleźć?

Najprostszym sposobem jest skorzystanie z dekoderów VIN online. Większość jest płatnych, ale zawierają one przede wszystkim raporty o zdarzeniach, historię pojazdu itp. Jeśli kierowcy zależy jedynie na rozszyfrowaniu podstawowych informacji z VIN, a przede wszystkim na sprawdzeniu kodu silnika, można skorzystać z darmowych dekoderów, które co prawda nie pokażą historii pojazdu, ale wyszczególnią najważniejsze dane tj. marka, model, rocznik, podstawowe dane dot. nadwozia, jak również silnika – jego kod, moc, rodzaj paliwa itp.

VIN - za szybą
Kod VIN – za szybą czołową po lewej stronie

Z przykładowego numer VIN – YS3FD46W351015507 – dowiemy się, że kod należy do Saaba 9-3 z roku modelowego 2004 z silnikiem o oznaczeniu 1.9L L4 DOHC 16V o mocy 150 KM (110 kW). Oprócz tego podstawowy raport wykaże, że auto zostało wyprodukowane w Szwecji w fabryce w Trollhattan, posiada 4-drzwiowe nadwozie itp.

Kod silnika. Gdzie jeszcze można go znaleźć?

Numer VIN jest najlepszym sposobem na znalezienie kodu silnika, gdy auto nie jest dostępne np. stoi w warsztacie, a my szukamy części i potrzebny jest rodzaj jednostki napędowej. Jeśli mamy dostęp do auta lub jego dokumentów, znalezienie kodu silnika nie jest trudne. Najprostszym sposobem jest sprawdzenie książki serwisowej, w której powinna znajdować się wlepka z dokładnymi danymi auta tj. data produkcji, model, kod lakieru, kod VIN, rodzaj silnika skrzyni biegów itp. Kod silnika to zazwyczaj trzy duże litery umieszczone w centralnej części.

VIN - na słupku B
Kod VIN – na słupku B pod drzwiami pasażera. Kody lakieru czy silnika bywają zapisywane osobno – w tym przypadku jest nim kombinacja znaków DNFC.

Kod silnika, wraz z innymi ważnymi numerami i kodami znajduje się także na tabliczce znamionowej umieszczonej na pojeździe. W zależności od auta – marki i modelu – tabliczka może znajdować się w różnych miejscach np. na słupku B po stronie kierowcy. Zobaczymy ją po otworzeniu drzwi. Bywa, że tabliczka znajduje się po stronie pasażera lub w komorze silnika np. na jednym z kielichów. Może się zdarzyć, że znajdziemy tam tylko numer VIN, a wlepkę z danymi m.in. kodem silnika, znajdziemy np. w bagażniku. Warto sprawdzić np. na forach internetowych poświęconych danemu modelowi, gdzie znajdują się tego typu informacje.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji