PoradyPoradyMasz taki dokument? Szybko go wymień, bo dostaniesz 5000 zł mandatu

Masz taki dokument? Szybko go wymień, bo dostaniesz 5000 zł mandatu

Procedura rejestracji pojazdu jest dwuetapowa. Przy pierwszej wizycie w urzędzie dostajemy tablice rejestracyjne i tymczasowy dowód rejestracyjny. Po 30 dniach tzw. miękki dowód trzeba wymienić!

Polskie przepisy zostały uproszczone. Nie musimy wozić ze sobą prawa jazdy, potwierdzenia opłacenia polisy OC czy dowodu rejestracyjnego. Zlikwidowano też konieczność wymiany tablic przy przerejestrowaniu pojazdu, a fakt jego nabycia można zgłosić przez internet.

Nie zmieniła się jednak procedura w zakresie wydawania dowodu rejestracyjnego. Przy pierwszej wizycie w wydziale komunikacji z dokumentami potwierdzającymi zakup auta otrzymamy wystawiony przez urząd tymczasowy dowód rejestracyjny. Jest on ważny jedynie przez 30 dni. W tym czasie Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych drukuje tzw. twardy dowód rejestracyjny. Może być on gotowy do odbioru już po kilku dniach. Stan przygotowania twardego dowodu rejestracyjnego można sprawdzić na stronie info-car.pl.

Redakcja poleca: Zatrzymanie dowodu rejestracyjnego – za co grozi i jakie ma konsekwencje?

Warto pamiętać, że nieodebranie ostatecznej wersji dowodu rejestracyjnego nie jest tym, czym może z pozoru się wydawać. Nie tylko nie mamy bowiem ważnego dokumentu, na podstawie którego będziemy mogli dokonać sprzedaży pojazdu. Problem będzie też z przeglądem – diagnosta musi porównać numer VIN z dowodu z widniejącym na nadwoziu. To jednak nie koniec. Wygaśnięcie daty ważności tzw. miękkiego dowodu rejestracyjnego oznacza, że pojazd traci dopuszczenie do ruchu! A to niesie ze sobą poważne konsekwencje, o czym przekonał się kierujący Oplem Vivaro.

Mężczyzna zakupił samochód pod koniec 2019 r. i wyrobił dowód tymczasowy tzw. miękki, który ważny jest jedynie 30 dni. Od stycznia 2020 r. nie pofatygował się do wydziału komunikacji w celu odebrania dowodu rejestracyjnego od pojazdu i jeździł samochodem, pomimo braku dokumentu upoważniającego pojazd do ruchu na drogach.

W lutym 2022 r. kierowca został zatrzymany do kontroli. Wyszło wtedy na jaw, że nie posiada dowodu rejestracyjnego od pojazdu. Oczywiście nie musiał mieć go przy sobie, ale fakt nieodebrania twardego dowodu funkcjonariusze sprawdzili w systemie CEPiK. Za popełnione wykroczenie kierujący został ukarany mandatem karnym w wysokości 1500 zł i otrzymał zakaz dalszej jazdy. Okazało się, że niewiele zrobił sobie z obu sankcji. Podczas kolejnej kontroli funkcjonariusze znów stwierdzili, że twardy dowód rejestracyjny nie został odebrany. Z uwagi na rażące zaniedbanie funkcjonariusze ukarali go najwyższym mandatem karnym w wysokości 5000 zł. Swoje postępowanie mężczyzna tłumaczył brakiem czasu.

– Przypominamy, że dowód rejestracyjny tymczasowy upoważnia do jazdy przez 30 dni, po tym czasie, bez odebrania dowodu stałego samochód jest niedopuszczony do ruchu. Mandat karny za to wykroczenie przewidziany jest w wysokości od 1500 do 5000 zł – wyjaśnia sierż. sztab. Anna Kaźmierczak z komendy powiatowej policji w Policach.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

4 KOMENTARZE

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji