Cyfrowy panel wskaźników w Skodzie Karoq

Cyfrowa rewolucja Skody obejmuje kolejne elementy wyposażenia. Do usług online i systemów wspierających kierowcę dołączają cyfrowe zegary, znane dotąd z aut wyższych segmentów. Są one dostępne dla nabywców Karoqa, Kodiaqa, Octavii oraz Superba.

Cyfrowy zestaw wskaźników deski rozdzielczej pozwala na wyświetlanie informacji w sposób bardziej czytelny, a jednocześnie elastyczny – użytkownik może personalizować ich zakres zgodnie z własnymi preferencjami. Po raz pierwszy element ten pojawił się w kompaktowym SUV-ie Karoq, a teraz jest też dostępny w Kodiaqu, Superbie oraz Octavii (przykładowo, w Superbie od 31. tygodnia produkcji br.).

Jak to działa? Zapraszamy do obejrzenia dwóch krótkich filmów:

W skrócie, analogowy zestaw wskaźników zastępuje tu szeroki wyświetlacz. Kierowca sam może wybierać zawartość i układ przedstawianych na nim informacji poprzez dotykowy, środkowy ekran. Dane dotyczące multimediów, telefonu, asystentów kierowcy i statusu auta mogą być wyświetlane tak z lewej, jak i z prawej strony oraz pośrodku panelu. Dostępne są cztery podstawowe układy wyświetlacza: klasyczny, cyfrowy, cyfrowy z profilem informacyjnym oraz ograniczony.

Widok klasyczny zawiera prędkościomierz i obrotomierz w tradycyjnych, okrągłych formach po obu stronach panelu. Przestrzeń między nimi może być indywidualizowana: można tam wyświetlić informacje dot. multimediów lub mapę nawigacji.

Cyfrowy panel wskaźników w Skodzie Karoq
Cyfrowy panel wskaźników w Skodzie Karoq – widok klasyczny

Widok cyfrowy zajmuje całą szerokość cyfrowego panelu, wyświetlając na nim dane dotyczące multimediów albo mapę nawigacji. Pod i nad główną grafiką jest jeszcze pozostawione miejsce na wyświetlenie informacji np. na temat chwilowej prędkości jazdy, rozpoznawania znaków, dystansu do celu bądź do następnego zakrętu na zaplanowanej trasie.

Cyfrowy panel wskaźników w Skodzie Karoq
Cyfrowy panel wskaźników w Skodzie Karoq – widok cyfrowy

Widok cyfrowy z profilem informacyjnym wyróżnia się większą sekcją środkową, na której może być wyświetlana na przykład mapa. Dodatkowe informacje mogą być zawarte po lewej i prawej stronie oraz nad tą sekcją (np. chwilowa prędkość, graficzne instrukcje nawigacji, rekomendacje biegu albo całkowity czas podróży).

Widok ograniczony prezentuje duże wyświetlacze, na których można zawrzeć na przykład chwilową prędkość lub dystans do celu. Pozostałe podstawowe dane będą wyświetlane na górze i na dole panelu. Jeśli kierowca korzysta z nawigacji, będzie ona instruowała go strzałkami wyświetlanymi pośrodku tego widoku.

Cyfrowy panel wskaźników w Skodzie Karoq
Cyfrowy panel wskaźników w Skodzie Karoq – widok ograniczony

Wprowadzenie cyfrowego zestawu wskaźników to kolejny ważny krok w konsekwentnej cyfryzacji gamy modeli Skody. W samochodach tej marki cyfrowe udogodnienia, zarezerwowane do tej pory wyłącznie dla aut wyższych klas, są dostępne dla wszystkich użytkowników samochodu: pasażerowie są stale połączeni z internetem, a system Skoda Connect wzbogaca możliwości auta np. o funkcję zdalnego dostępu czy z informacjami o ruchu pozyskiwanymi w czasie rzeczywistym. Nowoczesne technologie wpływają nie tylko na komfort, ale i bezpieczeństwo: pomagają zapobiegać kolizjom oraz potrafią automatycznie wezwać służby ratunkowe w awaryjnych sytuacjach.