Współpraca reklamowaMała rewolucja Skody w samochodowych reflektorach – Crystallinium

Mała rewolucja Skody w samochodowych reflektorach – Crystallinium

Najnowsze Skody Superb i Kodiaq, a także zmodernizowana Octavia mogą być wyposażone w reflektory LED Matrix nowej generacji ze specjalnymi elementami o nazwie Crystallinium. Te przypominające kryształy moduły przykuwają uwagę niebieskimi akcentami.

To jeden z przykładów „krystalicznego” designu samochodów Skody. Motyw kryształu przewija się we wzornictwie kolejnych modeli już od ponad 10 lat, nawiązując do czeskich tradycji w szklarskim rzemiośle. Niebieski akcent Crystallinium poniekąd naśladuje rozwiązania znane już z aut premium, w których topowe wersje reflektorów wyróżniają dodatki w odmiennym kolorze. Tak jest m.in. w BMW, Mercedesie i w Porsche.

Chcieliśmy, żeby reflektory w nowych modelach wyglądały jeszcze atrakcyjniej. I tak narodził się pomysł, żeby dodać do nich barwny akcent. Efekt końcowy przypominał nieco kolorowe szkło, które stanowiło inspirację dla tego rozwiązania – powiedział Petr Nevřela, specjalista ds. projektowania reflektorów w Skodzie.

skoda_kodiaq reflektory LED Matrix
Elementy Crystallinium w reflektorach najnowszego Kodiaqa. Nowe rozwiązanie zostało opatentowane przez Skodę.

Choć elementy Crystallinium stanowią jedynie efektowny detal, ich opracowanie i wdrożenie nie było łatwe, ponieważ przepisy homologacyjne rygorystycznie określają, jakie barwy można stosować w przednich reflektorach. Żeby uwzględnić nowy akcent kolorystyczny, projektanci musieli nie tylko znaleźć sposób na spełnienie wymagań prawnych, lecz także przeprojektować cały moduł reflektorów.

Projekty wizualne dla poszczególnych modeli tworzył jeden designer, natomiast nad aspektami technicznymi pracował cały zespół ekspertów o różnych specjalizacjach. Żeby sprostać wymaganiom homologacyjnym, niezbędne było opracowanie odpowiedniego kształtu dodatkowych elementów, które umieszczono po obu stronach modułów LED. – Jednocześnie szukaliśmy sposobu, aby podświetlić ten nowy element światłem, które już emituje reflektor. Nie chcieliśmy dodatkowego źródła, bo to podniosłoby koszt i mogłoby utrudniać montaż – dodał Petr Nevřela.

Reflektory projektuje się z dokładnością do pojedynczych milimetrów. Projektanci chcą, aby były smukłe, a jednocześnie, żeby źródła światła znajdowały się jak najbliżej boków auta. Dzięki temu reflektory wizualnie poszerzają samochód, nadając mu właściwe proporcje.

skoda_superb reflektory LED Matrix
Skoda Superb nowej generacji z reflektorami LED Matrix z elementami Crystallinium.

Ostatecznie inżynierom i projektantom udało się przekierować niewielką wiązkę światła z wnętrza reflektorów do elementów Crystallinium. – Zrobiliśmy tam precyzyjną szczelinę, która w kontrolowany sposób kieruje światło we właściwą stronę – powiedział Petr Nevřela. Nie jest to oczywiste, ponieważ cały moduł jest zaprojektowany w taki sposób, aby światło było skierowane wyłącznie tam, gdzie powinno. Odpowiednie ukształtowanie elementu sprawia jednak, że cały reflektor spełnia wymogi homologacyjne i nie świeci do przodu w niedopuszczalnym kolorze. – Kąt nachylenia przednich ścianek chroni wymagany obszar pomiarowy – wyjaśnił Nevřela. Podświetlany element Crystallinium jest wykonany z poliwęglanu, co pozwala na uzyskanie wymaganej przeźroczystości i kolorystyki z dużą precyzją oraz ostrością krawędzi.

A jak dobrano kolor nowych akcentów? – Skoda od dawna kojarzy się z różnymi odcieniami zieleni, ale nie chcieliśmy się do tego ograniczać. Choć zieleń nie wyglądała źle, szukaliśmy odcienia, który pasowałby do jak najszerszej gamy kolorów nadwozia. Dlatego wybraliśmy chłodny odcień błękitu – powiedział Petr Nevřela. Nie bez znaczenia był fakt, że chłodny błękit kojarzy się z zaawansowaną technologią, którą wykorzystują nowe reflektory LED Matrix w Kodiaqu i Superbie, a także w zmodernizowanej niedawno Octavii. Więcej segmentów świetlnych w połączeniu z inteligentnym sterowaniem umożliwia precyzyjne „wycinanie” innych uczestników ruchu i odblaskowych tablic drogowych, pozwalając na komfortową jazdę na światłach drogowych – co znacząco zwiększa bezpieczeństwo po zmroku i ogranicza obciążenie kierowcy.

A dzięki elementom Crystallinium reflektory LED Matrix w nowych modelach Skody wyglądają szczególnie atrakcyjnie. W przyszłości podobne rozwiązanie z pewnością trafi do kolejnych samochodów producenta.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji