W środę 14 lutego o 10:00 odbędzie się premiera aktualnej Skody Octavii po liftingu. Producent pokazał już jednak szereg szkiców i ujawnił wiele informacji na temat modernizacji.
Czwarta generacja Octavii sprzedaje się lepiej niż dobrze. W ramach swojej koncepcji jeszcze bardziej poszła w kierunku samochodu „międzysegmentowego” – technicznie rzecz biorąc, wciąż jest kompaktem, ale ilością miejsca (zwłaszcza na nogi z tyłu oraz na bagaż) „puka” już do nieco wymarłej klasy średniej.
Skoda Octavia 2024 – informacje
Po ponad 4 latach od premiery (listopad 2019 r.) Skoda prezentuje Octavię IV po zmianach. Korekty stylistyczne ujawniają oficjalne szkice. Znakiem rozpoznawczym będzie nowy, „rozwidlony” kształt LED-ów do jazdy dziennej, harmonijnie łączący się z odświeżoną osłoną chłodnicy. Zastosowanie znajdą tu reflektory Matrix LED drugiej generacji, znane m.in. z najnowszych generacji Kodiaqa i Superba, które łączą precyzyjniejsze oświetlenie drogi z efektowną estetyką – unikalny element Crystallinium nadaje im charakterystyczny, niebieski odcień.
Przy okazji zmieni się zderzak: standardowo otrzyma poszerzony wlot powietrza, na wzór tego w nowym Superbie, a w wersjach Sportline i RS otrzyma efektowne trójkątne otwory po bokach. Z tyłu zmieni się przede wszystkim grafika LED-owych lamp. Całość wieńczy na nowo wyprofilowany tylny zderzak.
Istotna zmiana zajdzie w kabinie – to nowy system operacyjny, który niedawno wprowadzono w zmodyfikowanym Enyaqu. Menu z dużymi przyciskami będzie jeszcze bardziej przyjazne w obsłudze, a jednocześnie bardziej konfigurowalne, zgodnie z osobistymi preferencjami użytkownika (możliwość dodania skrótów w górnym pasku). Skoda obiecuje też szybszą pracę oraz łatwiejsze sterowanie wieloma funkcjami, jak choćby wentylacji czy nawigacji.
Subtelne zmiany mają także objąć paletę silników – z naciskiem na obniżenie zużycia paliwa/emisji spalin. Być może doczekamy się też zmodernizowanych hybryd plug-in, zapewniających większy zasięg w trybie elektrycznym.
Skoda Octavia po liftingu 2024 będzie dalej dostępna z nadwoziami liftback i kombi, także w wersjach Sportline oraz RS.
Skoda Octavia: krótka historia
„Oryginalna” Octavia zadebiutowała w 1959 roku jako zaktualizowana wersja modelu Spartak – i ucieleśnienie idei praktycznego, wszechstronnego samochodu tamtej epoki. Do nadwozia dwudrzwiowego sedana w 1961 roku dołączyła wersja kombi, popularna także poza granicami Czechosłowacji. Sedana zakończono produkować w 1964 roku, a kombi – ze swoim pojemnym bagażnikiem (650-1050 l) – przetrwało w ofercie aż do 1971.
W 1996 roku Octavia powróciła do oferty w nowożytnym wydaniu – jako pierwszy nowy model opracowany po tym, jak Skoda stała się częścią Grupy Volkswagen. Za bazę posłużyła platforma Golfa IV. Dwa lata po premierze ofertę liftbacka uzupełnił wariant kombi, który szybko zyskał ogromną popularność wśród klientów – jest dziś najpopularniejszym kombi w Europie.
Druga generacja współczesnej Octavii pojawiła się w 2004 roku. Nowością były m.in. benzynowe silniki TSI oraz przekładnie DSG. Poza usportowionym RS-em, który był już w pierwszej generacji, gamę poszerzono o uterenowione kombi Scout.
Rok 2012 przyniósł debiut trzeciej generacji Octavii, pierwszej opracowanej na modułowej platformie MQB. Tu istotny awans nastąpił przede wszystkim pod kątem systemów wspomagających. W styczniu 2017 roku model przeszedł lifting, w ramach którego wprowadzono charakterystyczne „czterookie” reflektory.
Tu dochodzimy do 2019 roku i premiery obecnej Octavii, która wciąż bazuje na platformie MQB, ale technicznie i koncepcyjnie zbliżyła się do aut klasy średniej. Wśród nowinek można tu wymienić miękkie hybrydy oraz hybrydy plug-in.
Od 1996 roku do dziś Octavia znalazła ponad siedem milionów nabywców.
A jeśli interesuje Was Octavia w obecnym wydaniu, na łamach Wyboru Kierowców znajdziecie szereg testów aktualnej generacji w różnych wersjach:
- Skoda Octavia 2.0 TDI DSG (150 KM)
- Skoda Octavia 1.5 TSI (150 KM)
- Skoda Octavia RS 2.0 TDI DSG (200 KM)
- Skoda Octavia 1.5 TSI e-Tec DSG (150 KM)
- Skoda Octavia RS 2.0 TSI DSG (245 KM)
W naszej bazie znajdziecie też poradniczy materiał dla zainteresowanych zakupem używanej Skody Octavii czwartej generacji (od 2020 r.).