Samochody z nadwoziem typu kombi należą do najbardziej funkcjonalnych na rynku. Dowiedz się więcej na temat tego rodzaju nadwozia.
Wielu na pewno słyszało takie nazwy jak kombi, sedan, SUV, crossover, czy hatchback, jednak nie wszyscy wiedzą, co dokładnie kryje się pod tymi oznaczeniami. Wymienione określenia to tylko niektóre z rodzajów nadwozia. Producenci samochodów tworzą swoje modele tak, aby klienci mogli wybrać dla siebie konkretny wariant. Dużą popularnością cieszy się nadwozie typu kombi – czym dokładnie ono się charakteryzuje?
Kombi – co to, jak wygląda?
Samochody z nadwoziem typu kombi wyróżniają się wielkością, szczególnie w swojej tylnej części. Bagażnik jest obszerny i posiada dodatkową parę bocznych okien, a dach na całej długości znajduje się na tej samej wysokości. Tak zbudowane auto dobrze sprawdza się jako samochód rodzinny, gdy trzeba zapakować większe zakupy lub bagaże na dłuższy wyjazd. Ze względu na dość duży rozmiar, kombi trudniej się manewruje na zatłoczonych parkingach.
W ostatnich latach kierowcy coraz częściej decydują się na SUV-y niż kombi, ale auta z omawianym rodzajem nadwozia nadal są chętnie kupowane. Jako przykłady samochodów typu kombi można podać m.in. Audi A6, Forda Mondeo albo Renault Megane. Dla niektórych za wzorcowe kombi uchodzi klasyczne, kanciaste Volvo 240.
Kombi a inne rodzaje nadwozia
Kombi ma wiele wspólnego z innymi nadwoziami, dlatego motoryzacyjni laicy mogą się łatwo pomylić. Jak wypada kombi na tle pozostałych odmian?
- Kombi a hatchback. Samochody z tymi nadwoziami są podobne, jeśli chodzi o wygląd, ale różnią się rozmiarem. Hatchback jest mniejszy, co pozwala na łatwiejsze manewrowanie w mieście, jednak jest także mniej przestronny w kabinie i ma skromniejszy bagażnik. W przeciwieństwie do kombi nie posiada dodatkowych bocznych okien w części bagażowej.
- Kombi a sedan. Cechą wspólną obu nadwozi jest zbliżona długość. Jednak sedan charakteryzuje się budową trójbryłową, czyli z wydzielonymi częściami: silnikową, pasażerską i bagażową, do której dostęp jest możliwy jedynie z zewnątrz. Poza tym w sedanie otwiera się sama klapa bagażnika, a w kombi razem z szybą. Linia dachu także jest inaczej poprowadzona. Sedan ma opadającą tylną część dachu i o wiele bardziej pochyloną szybę, z kolei w kombi dach kończy się mniej więcej równo z tylnym zderzakiem.
- Kombi a liftback. Liftback wyglądem mocno przypomina sedana, ale posiada bagażnik, w którym klapa otwiera się razem z szybą. Pod tym względem może przypominać kombi, jednak ma zupełnie inną konstrukcję – tak samo jak sedan charakteryzuje się opadającym dachem i mocno pochyloną tylną szybą, więc jest mniej przestronny i zmieści mniej bagaży niż kombi.
W porównaniu ze wspomnianymi wyżej rodzajami nadwozia, kombi oferuje najwięcej miejsca w kabinie i w bagażniku. W efekcie jest najbardziej wszechstronne – zapewnia spore możliwości transportowe i wygodę podczas podróży, zwłaszcza na dłuższych odcinkach.