PoradyPoradyNa oleju można dużo zaoszczędzić. Wystarczy zajrzeć do garażu lub piwnicy!

Na oleju można dużo zaoszczędzić. Wystarczy zajrzeć do garażu lub piwnicy!

Olej na wymianę zwykle kupujemy w 5-litrowych opakowaniach. Do popularnych silników wchodzi mniej, więc serwis zwykle zostawia w bagażniku bańkę z niewykorzystanym olejem. Warto go użyć.

Najlepszym sposobem na zużycie niewykorzystanego oleju jest używane go do dolewek. Nie każdy silnik spala jednak znaczne ilości oleju, a do tego nie każdy kierowca jeździ tyle, by ubytek oleju był istotny. W takich sytuacjach, jeżeli przyjeżdżamy do warsztatu z własnym olejem, po każdej wymianie oleju zostajemy z bańką zawierającą pewną ilość środka smarnego. Co w takiej sytuacji?

Serwis olejowyCzęstotliwość wymiany oleju jest uzależniona od przebiegu (warto robić co 10-20 tys. km) oraz czasu – powinna nastąpić po roku, a maksymalnie po dwóch latach (oczywiście w sytuacji, gdy nie został osiągnięty wymagany do wymiany przebieg).

Olej silnikowy, podobnie jak inna „chemia” motoryzacyjna z czasem traci swoje właściwości fizyko-chemiczne. Nie jest to jedyny powód. W pracującym silniku powstają gazy spalinowe, sadza, nadmiar niespalonego lub używanego do wypalenia DPF paliwa miesza się z olejem – a to tylko część z czynników powodujących degradację oleju.

Jeżeli jest on szczelnie zamknięty, zachowa swoje parametry przez długi czas. Mówi się o 5 latach dla oleju mineralnego oraz nawet 10 lat syntetycznego od daty produkcji widniejącej na opakowaniu. Gdy w garażu lub piwnicy uzbierały się nam pozostałości z dwóch czy trzech wymian oleju można pomyśleć o użyciu ich podczas kolejnej wymiany oleju. Może okazać się, że zamiast pięciu litrów będziemy musieli dokupić tylko litr.

Redakcja poleca: Czy dodatek do oleju przekładniowego za 36 zł uciszy wyjący most napędowy?

Warto również pamiętać, że co do zasady oleje różnych producentów są ze sobą mieszalne, przy czym ważne jest, by miały one jednakowe parametry – jeżeli do niskopopiołowego oleju dolejemy zwykłego, nie wyjdzie to na dobre filtrowi sadzy. Informacje o parametrach czy wszelkich aprobatach marek znajdują się na etykiecie.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji