PoradyPoradyIle kosztuje wymiana oleju? Aktualne ceny wymiany oleju

Ile kosztuje wymiana oleju? Aktualne ceny wymiany oleju

Systematyczna wymiana oleju to klucz do prawidłowego funkcjonowania jednostki napędowej. Ile kosztuje wymiana oleju? Ile trwa wymiana oleju w silniku?

Wymiana oleju silnikowego powinna stanowić kluczową czynność eksploatacyjną samochodu. Użytkownicy aut z reguły zdają sobie z tego sprawę i pamiętają o okresowej wymianie oleju. Konsekwencje zaniedbań są bowiem poważne, gdyż olej pełni w jednostce napędowej wiele ról. Odpowiada m.in. za utrzymanie odpowiedniej temperatury wewnątrz silnika (schładza go), oczyszcza kooperujące ze sobą mechanizmy z wszelkich zabrudzeń i nagarów, zabezpiecza „wnętrze” silnika przed powstawaniem korozji i ma właściwości uszczelniające.

Biorąc pod uwagę wszystkie funkcje oleju silnikowego nietrudno wysnuć wniosek, że jednostka napędowa długo by bez niego nie popracowała. Nie oznacza to jednak, że wystarczy raz zalać silnik olejem i potem go tylko uzupełniać, gdy stwierdzimy ubytki. Olej ma bowiem ograniczoną „żywotność”: z czasem (i przejechanymi kilometrami) traci swoje właściwości oraz lepkość i choć nadal krąży w silniku, nie jest w stanie zapewnić mu odpowiedniego smarowania. Stary olej systematycznie „pozbywa się” swoich dodatków uszlachetniających, a jednocześnie przybywa w nim zanieczyszczeń. Zwlekanie z wymianą kumuluje różnego rodzaju defekty (cierpi m.in. turbosprężarka, panewki, napęd rozrządu) mogące doprowadzić nawet do całkowitego zniszczenia silnika. Właśnie dlatego wymiana oleju jest tak istotna z punktu widzenia użytkownika samochodu.

Co ile wymiana oleju?

Za pierwsze kryterium określające co ile wymienić olej w silniku należy uznać zalecenia producenta samochodu. Taką informację powinniśmy znaleźć w książce serwisowej auta lub instrukcji obsługi. Niektóre firmy motoryzacyjne ostatnimi czasy promowały tzw. wymianę oleju w trybie long-life, zakładającej zmianę środka smarnego nawet co 30 tys. km. Było to podyktowane po części względami ekologicznymi, po części troską o portfel klienta (rzadsze wymiany oleju pozwalają obniżyć koszty serwisowania). W praktyce długie odstępy pomiędzy wymianami oleju doprowadzały do poważnych usterek, które występowały już przy stosunkowo niewielkich przebiegach. Dlatego nie warto przestrzegać tak długich terminów wymiany oleju i stosować się do sugestii mechaników.

W przypadku normalnie użytkowanego auta (spokojny styl jazdy w cyklu mieszanym) olej warto zmieniać co 10-15 tys. km. Dystans ten warto skrócić do 8-10 tys. km, jeśli samochód porusza się głównie w mieście, a kierowca lubi dynamicznie jeździć. Pilnowanie tych terminów jest szczególnie zalecane w samochodach, które przejechały ponad 100 tys. km: ich silniki są bowiem coraz bardziej wrażliwe na zaniedbania serwisowe. Jeśli auto użytkujemy sporadycznie (przejeżdżamy mniej niż 10 tys. km rocznie), olej warto wymieniać co rok.

Co ile wymieniać olej silnikowy?

Jaki olej do silnika?

Wybierając olej musimy się kierować nie tylko ceną i renomą producenta środka smarnego – choć to oczywiście ważne kwestie. Pod uwagę należy wziąć trzy kluczowe kwestie:

  • normę oleju narzuconą przez producenta samochodu;
  • klasę jakości oleju wg ACEA (np. B3, B4);
  • klasę lepkości oleju (np. 10W40, 5W30).

Powyższe wymagania odnośnie oleju silnikowego powinny być zawarte w książce obsługi pojazdu.

Jak wybrać olej do silnika w samochodzie?

Wymiana oleju – cena. Ile kosztuje wymiana oleju?

Na koszt wymiany oleju składają się dwie kwestie: zakup oleju i procedura jego wymiany. Pierwsza jest zależna od wielu czynników, takich jak cena oleju i potrzebna ilość, która uzależniona jest od konkretnego silnika. Do typowego silnika w popularnym aucie zazwyczaj wchodzi ok. 4-5 l oleju, w większych jednostkach nawet 10 l. Najtańsze oleje (z reguły mineralne, mniej znanych marek) kosztują już ok. 50 zł za 5 litrów, zaś markowe oleje syntetyczne osiągają ceny nawet 300-400 zł za 5 litrów. Przeważnie trzeba się nastawić na ok. 100-200 zł za 5-litrową butelkę oleju. Trzeba go tego doliczyć koszt nowego filtra oleju (kilkanaście-kilkadziesiąt złotych), który powinien być wymieniany wraz z olejem silnikowym.

Niezależne warsztaty za wymianę oleju w silniku zwykle „kasują” od 50 do 150 zł. Ten koszt raczej nie powinien pójść w górę, gdyż wymiana oleju rzadko przynosi niespodzianki wydłużające czas pracy mechanika. Decydując się na wymianę oleju w autoryzowanym serwisie obsługi, trzeba się liczyć z kosztami nawet kilkakrotnie wyższymi (300-700 zł).

Wymiana oleju cena
Warsztaty sprawnie przeprowadzają wymiany oleju silnikowego. Ta operacja nie powinna też zająć dużo czasu, gdy olej zmieniamy w domowych warunkach.

Ile trwa wymiana oleju?

Aby zaoszczędzić na „robociźnie”, kierowcy decydują się zmienić olej samodzielnie. Jest to na tyle prosta czynność, że faktycznie można się tego podjąć, o ile dysponujemy odpowiednim miejscem do pracy – najlepiej garażem z kanałem. Wymiana oleju ogranicza się do rozgrzania silnika, spuszczenia z niego starego oleju, zmiany filtra olejowego i wlania nowego oleju. Przy odrobinie umiejętności i wprawy można to zrobić w ok. pół godziny. Gdy podejmujemy się tej czynności po raz pierwszy lub dostanie się do korka oleju wymaga np. odkręcenia pokrywy pod silnikiem, czas ten może się wydłużyć do ok. 1-2 godzin. Dysponujący podnośnikiem mechanicy przeprowadzają wymianę oleju w ok. 20 minut.

Przeczytaj także:

Jak samemu zmienić olej w samochodzie? Instrukcja krok po kroku

Czy oleje silnikowe można ze sobą mieszać?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

8 KOMENTARZE

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji