PoradyPoradyCo ile wymieniać filtr oleju? Dlaczego trzeba zmieniać filtr olejowy?

Co ile wymieniać filtr oleju? Dlaczego trzeba zmieniać filtr olejowy?

Wymiana filtra oleju wpisana jest w eksploatację samochodu. Co ile zmieniać filtr olejowy? Gdzie on jest i jak wymienić filtr oleju? Ile kosztuje wymiana filtra olejowego?

Układ napędowy samochodu wykorzystuje do pracy różnego rodzaju płyny. Za jeden z najistotniejszych, jak nie najważniejszy, uważa się olej silnikowy. Pełni on niebagatelną rolę w jednostce napędowej, bowiem chroni jej „wnętrzności” przez korozją, zapewnia właściwą temperaturę pracy (schładza ją) i dba o właściwe smarowanie pomiędzy współpracującymi ze sobą elementami. By krążący po silniku olej był możliwie jak najczystszy, producenci stosują filtry olejowe mające wyłapywać wszelkie dostające się do niego zanieczyszczenia. Zaliczają się do nich m.in.:

  • opiłki metalu powstające wskutek tarcia poszczególnych podzespołów silnika;
  • nieczystości powstałe na skutek utleniania;
  • zanieczyszczenia pozostałe po niecałkowicie spalonym paliwie.

By filtr oleju zachowywał drożność, tj. by nie zapychał się nagromadzanymi zabrudzeniami, musi być regularnie wymieniany. Gdy zapomnimy o tej czynności, narazimy jednostkę napędową na niewłaściwe smarowanie i w dłuższej perspektywie na zatarcie. Jazda z niewłaściwie przefiltrowanym olejem niekorzystnie wpływa na kondycję wielu elementów osprzętu silnika (m.in. turbosprężarki, napędu rozrządu), narażając na przedwczesne koszty ich wymiany lub regeneracji.

Co ile wymieniać filtr oleju?

Przyjęło się, że wymiana filtra oleju powinna towarzyszyć każdej operacji wymiany oleju w silniku. Informacje odnośnie terminów wymiany środka smarnego i limitu kilometrów na „jednym” oleju znajdziemy w instrukcji obsługi samochodu. Praktyka jednak pokazuje, że nie zawsze trzeba restrykcyjnie trzymać się zaleceń producentów, zwłaszcza narzucających stosowanie tzw. trybów wymiany long-life. Jazda na tym samym oleju przez 30 tys. km lub więcej nie przyniesie żadnych korzyści, a może jedynie niepotrzebnie skrócić żywotność silnika. Dlatego za bezpieczny dystans między wymianami oleju, a co za tym idzie – też filtra oleju, należy przyjąć 10-15 tys. km, czyli zazwyczaj okres 1 roku. W niektórych autach, głównie eksploatowanych pod dużymi obciążeniami lub na krótkich dystansach, warto rozważyć zmniejszenie kilometrażu pomiędzy wymianami oleju i filtra.

Jak wygląda filtr oleju i gdzie się znajduje?

Filtr oleju może mieć różne postacie. Zazwyczaj występuje jako metalowa puszka z otworami wlotowymi i wylotowymi, z wbudowanym na stałe materiałem zbierającym nieczystości. Bywa również, że wymianie podlega sam materiałowy filtr, bez metalowej obudowy. Zazwyczaj umieszcza się go w dolnej części silnika lub w górnej, przy korku wlewu oleju. Szczegółową lokalizację znajdziemy w instrukcji obsługi konkretnego auta.

Wymiana filtra oleju
Wymianie może podlegać albo sam wkład filtra olejowego (na zdjęciu), albo cały element z metalową obudową (wtedy zazwyczaj jest wkręcany).

Jak wymienić filtr oleju?

Trudność wymiany filtra oleju w dużej mierze uzależniona jest od jego umiejscowienia w silniku. Najłatwiej, gdy jest on „na wierzchu”, a do odkręcenia wystarczy zwykły klucz oczkowy: tak jest zazwyczaj w przypadku filtrów z wymienianym samym wkładem. Zintegrowane z obudową filtry wymagają użycia specjalnego klucza do filtrów oleju, który ją „obejmie” i dokręci/odkręci. Praktyka pokazuje, że mogą pojawić się kłopoty z odkręceniem jeżdżącego od roku filtra, szczególnie gdy nie ma jak dostać się do niego kluczem.

Ile kosztuje wymiana filtra oleju?

Część kierowców mimo możliwych trudności podejmuje się samodzielnej wymiany filtra oleju, gdyż przy „dobrych wiatrach” nie zajmuje ona dużo czasu i nie wymaga nadzwyczajnych umiejętności. Warunek: dobrze to robić na podnośniku lub w kanale. W razie potrzeby można udać się do autoryzowanego serwisu, który za tą czynność (wraz w wymianą oleju silnikowego) „skasuje” ok. 300 zł. W przypadku warsztatów niezależnych można liczyć na nieco mniejsze koszty. Sam filtr olejowy oznacza wydatek od kilkunastu złotych w popularnych modelach do kilkuset w rzadkich samochodach.

Redakcja poleca:

Co ile wymieniać filtr paliwa? Czym grożą zaniedbania wymiany filtra paliwa?

Co ile wymieniać filtr kabinowy i jak go zmienić?

Co ile wymieniać olej silnikowy? Jak często zmieniać olej w aucie?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji