ITD kontrola zdalna

Funkcjonariusze ITD mają do dyspozycji coraz nowocześniejszy sprzęt. Nawet taki, który pozwala na zdalne odczytywanie informacji z pojazdów!

Tachograf zapisuje m.in. czas pracy kierowcy i prędkość jazdy samochodu ciężarowego. W teorii ma przeciwdziałać naruszeniom czasu pracy. W praktyce też tak jest, ale jak każde urządzenie elektroniczne tachograf może zostać oszukany. Funkcjonariusze pomorskiego oddziału ITD otrzymali nowe narzędzie do walki z przypadkami ingerencji w tachograf. Jako pierwsi w Polsce, a trzeci w Europie, będą wykorzystywali urządzenie do zdalnej kontroli tachografu.

Zdalna kontrola pojazdow

Możliwości sprzętu zostały zaprezentowane na autostradzie A1 – w punkcie kontroli znajdującym się przy Punkcie Poboru Opłat Rusocin. Jak działa? Zgodnie z unijnym prawem, tachografy najnowszej generacji muszą być wyposażone w funkcję bezprzewodowej łączności krótkiego zasięgu. Rozwiązanie to umożliwia instytucjom kontrolnym odczytanie informacji z tachografów zainstalowanych w przejeżdżających pojazdach, a dzięki temu przeprowadzić skuteczną selekcję pojazdów typowanych do kontroli drogowych.

Do komunikacji z tachografem służy antena DSRC (Dedicated Short-Range Communication). Pobrane z tachografu dane pozwolą m.in. stwierdzić czy kierowca prowadził pojazd bez zalogowanej karty, czy tachograf rejestruje prędkość i jazdę oraz czy występują błędy mogące wskazywać na manipulacje w tachografie.
Zdalna kontrola pojazdu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here