PoradyPoradyKarta kierowcy: status, cena. Jak wyrobić kartę kierowcy?

Karta kierowcy: status, cena. Jak wyrobić kartę kierowcy?

Kierowcy zatrudnieni w firmach transportowych muszą posiadać odpowiednią kartę, która będzie rejestrowała informacje potrzebne dla pracodawcy. Ile kosztuje wyrobienie karty kierowcy i jak sprawdzić status karty kierowcy?

Karta kierowcy to dokument, który jest niezbędny w pojazdach wyposażonych w tachograf cyfrowy. Dzięki temu urządzeniu i zamieszczonej w nim karcie rejestrowany jest czas prowadzenia samochodu przez kierowcę czy przebyte kilometry. To pozwala na przejrzyste rozliczenia, a także na uniknięcie przemęczenia pracownika.

Gdzie złożyć wniosek o wydanie karty kierowcy?

Karta kierowcy będzie potrzebna osobom, którzy prowadzą pojazd z zamieszczonym tachografem cyfrowym, czyli:

  • samochodem o masie powyżej 3,5 tony do przewozu towarów;
  • samochodem do przewozu więcej niż 9 osób (łącznie z kierowcą).

Wypełniony wniosek należy złożyć do Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych (PWPW). Karta kierowcy zazwyczaj jest przesyłana w ciągu tygodnia lub miesiąca. Od czego zależy aż taka różnica? Wpływa na to sposób, w jaki będzie wysłany wniosek. Można to zrobić listownie, za pomocą Poczty Polskiej (30 dni oczekiwania), lub internetu (7 dni oczekiwania), a konkretnie to platformy info-car.pl.

Jak sprawdzić status karty kierowcy?

O wiele wygodniej wypełnić i złożyć wniosek przez wspomnianą stronę. Jednak potrzebny przy tym będzie profil zaufany, który potwierdzi wszystkie dane. Jeśli wniosek zostanie już zarejestrowany w bazie, to aktualny status dokumentu można sprawdzić za pośrednictwem platformy Info-Car. Karta kierowcy powinna być widoczna po wprowadzeniu swoich danych (imię, nazwisko, PESEL).

Karta kierowcy – cena

Wyrobienie karty kierowcy kosztuje 172,20 złotych. Za wydanie karty musi zapłacić kierowca, ale pracodawcy przeważnie zwracają pieniądze. Należy zaznaczyć, że wniosek nie zawsze jest rozpatrywany pozytywnie. W takim przypadku PWPW pobiera 25,83 złote za całą procedurę, a resztę zwraca na konto wnioskującego.

Co trzeba dołączyć do wniosku o wydanie karty kierowcy?

Do wniosku o wyrobienie karty kierowcy trzeba koniecznie dołączyć:

  • potwierdzenie opłaty;
  • zdjęcie o wymiarach 3,5 cm x 4,5 cm;
  • zeskanowane, ważne prawo jazdy.

Jeśli wniosek składa obcokrajowiec, to powinien także dołączyć:

  • kopię tłumaczenia prawa jazdy;
  • kopię karty wydanej w innym kraju (w przypadku wnioskowania o przedłużenie!);
  • oświadczenie o aktualnym miejscu zamieszkania;
  • potwierdzenie zatrudnienia na stanowisku kierowcy.

Karta kierowcy jest przyznawana na 5 lat. Jeśli kończy się ważność dokumentu, to należy ponownie wysłać wniosek: dobrze zrobić to co najmniej na 15 dni przed wygaśnięciem karty.

Karta kierowcy – co grozi za jej brak?

Jeśli kierowca w trakcie pracy nie będzie miał przy sobie ważnej karty kierowcy, a policja zatrzyma go do kontroli, to należy się liczyć ze sporym mandatem. Kierowcy grozi około 2000 złotych. Tak samo może zostać ukarana osoba odpowiedzialna za zarządzanie transportem w firmie. Natomiast samo przedsiębiorstwo otrzyma karę w wysokości 5000 złotych.

Jednak nie zawsze brak karty jest spowodowany winą kierowcy. Co jeśli dokument zostanie skradziony, zgubiony czy źle działa? W pierwszym przypadku należy od razu powiadomić policję, dzięki temu kierowca może pracować bez karty maksymalnie 15 dni. Potem, maksymalnie w ciągu 7 dni, powinien zostać wysłany wniosek do PWPW o wydanie zastępczej karty.

W trakcie oczekiwania na nową kartę, kierowca może normalnie pracować, ale musi przed rozpoczęciem obowiązków zrobić wydruk z tachografu i na jego odwrocie umieścić swoje podstawowe informacje: imię, nazwisko, numer utraconej karty i numer prawa jazdy. Pod tymi danymi potrzebny będzie także podpis kierowcy.

Przeczytaj także:

Wniosek o wydanie karty kierowcy: wzór, cena, dokumenty

Karta Kwalifikacji Kierowcy: co to jest i komu przysługuje?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji