NowościAktualnościNajkrótsze drogi w Polsce. Ledwo się zaczynają, już się kończą

Najkrótsze drogi w Polsce. Ledwo się zaczynają, już się kończą

W Polsce nie brakuje dróg kwalifikowanych jako wojewódzkie, krajowe, ekspresowe lub autostrady, ale o znikomej długości. Oto najkrótsze tego typu polskie drogi.

Drogi krajowe i wojewódzkie wchodzące w skład sieci dróg publicznych w Polsce słusznie kojarzone są z trasami łączącymi przynajmniej miasta zlokalizowane w sąsiednich powiatach. Bardziej jednak utożsamiane są z drogami biegnącymi przez kilka województw lub wręcz przecinających Polskę wzdłuż i wszerz. Tymczasem w polskim spisie dróg nie brakuje tras absurdalnie krótkich – na tyle, że zakwalifikowanie ich do kategorii dróg krajowych lub wojewódzkich może dziwić. Nierzadko wyglądają one podobnie jak typowe drogi gminne lub powiatowe lub wręcz mają tak niewielkie znaczenie, że nie są odpowiednio oznaczone na mapach.

Przyjrzyjmy się najkrótszym drogom w Polsce – zarówno wojewódzkiej, jak i krajowej, w tym ekspresowej oraz autostradzie. Niektóre nie mają nawet 100 metrów długości!

Najkrótsza droga wojewódzka w Polsce

Numer drogi: 219
Długość: 55 m

Najkrótsza droga wojewódzka znajduje się w Gniewie (woj. pomorskie) i nawet nie widnieje na Mapach Google. Trochę to nie dziwne, gdyż po prostu łączy ona niefunkcjonującą już stację kolejową Gniewskie Młyny z drogą wojewódzką numer 234. W efekcie ma zaledwie 55 metrów długości i na dobrą sprawę przypomina zwykłą drogę dojazdową do posesji (nie ma nawet asfaltu). DW219 zawarta jest jednak w aktualnym wykazie numerów dróg wojewódzkich w Polsce, stąd oficjalnie można ją uznać za najkrótszą „żółtą” trasę.

Najkrótsze drogi w Polsce
Droga wojewódzka nr 219 (fot. Google Maps)

Najkrótsza droga krajowa w Polsce

Numer drogi: 96
Długość: 1,5 km

Licząca najmniej kilometrów droga krajowa jest w Brzeźnie koło Torunia w województwie kujawsko-pomorskim. Kieruje ona ruch z autostrady A1 (węzeł Turzno) do drogi krajowej nr 15, którą można dojechać do Torunia lub Brodnicy. Ma zaledwie 1,5 km długości i da się ją przejechać w niecałe 2 minuty. Co ciekawe, do 2000 roku numerem 96 oznaczona była droga krajowa między Bielsko-Białą a Głogoczowem. Obecną DK96 wytyczono na początku 2014 roku.

Najkrótsze drogi w Polsce
Droga krajowa nr 96 (fot. Google Maps)

Najkrótsza droga ekspresowa w Polsce

Numer drogi: S79
Długość: 7,5 km

Aktualnie najkrótszą „ekspresówką” pojedziemy w Warszawie. To droga S79 biegnąca tuż obok Lotniska Chopina. Łączy ulice Sasanki i Marynarską z Południową Obwodnicą Warszawy (S2). Ma niecałe 8 km długości, jednak płynnie przechodzi w drogę S7 prowadzącą w kierunku Krakowa, stąd nie ma się wrażenia jazdy wyjątkowo krótką „ekspresówką”.

Najkrótsze drogi w Polsce 4
Droga ekspresowa S79 (fot. Google Maps)

Najkrótsza autostrada w Polsce

Numer drogi: A8
Długość: 22,4 km

Chcąc przejechać się najkrótszą autostradą w Polsce należy udać się do Wrocławia. Autostrada A8 stanowi obwodnicę tego miasta od strony zachodniej i północnej. Zaczyna się od węzła Pawłowice i biegnie do węzła Wrocław Południe, po drodze mijając m.in. lotnisko. Jej kontynuację w kierunku południowym stanowi droga krajowa nr 8, a w północno-wschodnim – droga ekspresowa S8. AOW (Autostradowa Obwodnica Wrocławia) ma niecałe 23 km długości i jako jedyna autostrada w Polsce nie posiada ani jednego miejsca obsługi podróżnych. W dodatku obowiązuje na niej ograniczenie prędkości do 120 km/h.

Autostrada A8
Autostrada A8 (fot. Google Maps)
Redakcja poleca:

Jakie są oznaczenia dróg w Polsce?

Gdzie jest najdłuższa prosta droga w Polsce?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji