NowościRozrywkaNajdłuższa prosta droga w Polsce. Długie kilometry bez zakrętów

Najdłuższa prosta droga w Polsce. Długie kilometry bez zakrętów

W Polsce też spotkamy długie odcinki dróg bez żadnych zakrętów lub innych elementów spowalniających ruch. Gdzie jest najdłuższa prosta droga w Polsce?

Sieć dróg szybkiego ruchu w Polsce rozwija się w imponującym tempie. Kierowcy już teraz korzystają z trzech autostrad kierujących ruch ze wschodu na zachód kraju (autostrady A2 i A4) oraz z północy na południe (autostrada A1). W użytku jest także kilka nowoczesnych dróg ekspresowych, umożliwiających szybki dojazd m.in. z Wrocławia do Białegostoku (przez Łódź i Warszawę; trasa S8, z której można też odbić na S61 do granicy z Litwą), z Krakowa do Gdańska (przez Warszawę, droga S7), wzdłuż zachodniej granicy Polski (trasa S3) i z Warszawy do Rzeszowa (drogi S17 i S19).

Drogi szybkiego ruchu w Polsce nie przypominają jednak ciągnących się przez dziesiątki kilometrów prostych autostrad w Stanach Zjednoczonych. Podróżowanie po naszym kraju „ekspresówkami” i autostradami niekiedy wymaga od kierowcy skupienia, gdyż nie brakuje na nich częstych łuków lub wzniesień. Wynikają one głównie z konieczności ominięcia pobliskich miejscowości lub gospodarstw domowych, ale też mają swoje podłoże w ukształtowaniu terenu. Z uwagi na nie, na drogach w sporej części Polski wiele odgrywa też wiatr, o czym na pewno przekonali się właściciele mniejszych samochodów. Dlatego też kierowanie autem na drodze szybkiego ruchu już nie zawsze musi oznaczać monotonię i nudę, choć na pewno większe urozmaicenie podróży dają standardowe drogi krajowe.

Najdłuższa prosta droga w Polsce. To nie żadna „ekspresówka” ani autostrada

Ze względu na charakterystykę wytyczania i budowania dróg szybkiego ruchu w Polsce, wcale nie dziwi fakt, że najdłuższa prosta droga w naszym kraju wcale nie zalicza się do tras klasy A lub S. Jest to zwykła droga krajowa na Mazowszu, choć na uwagę zasługuje także niecodzienna droga wojewódzka na Podlasiu. Ich parametry nie wypadają może imponująco na tle najdłuższych dróg bez zakrętów na świecie, ale i tak perspektywa jechania ponad 25 km „na strzała” wydaje się u nas nierealna, a jednak jest prawdziwa. Gdzie jest najdłuższa prosta droga w Polsce?

Najdłuższa droga bez zakrętów znajduje się w województwie mazowieckim, na północy od Warszawy. To fragment drogi krajowej nr 62, łączącej Siemiatycze (woj. podlaskie) ze Strzelnem w województwie kujawsko-pomorskim. Na tej trasie dosłownie „na strzała” można przejechać z Serocka do Wyszkowa. Idealnie prosta droga zaczyna się od ronda przy moście na rzece Narew w Serocku i biegnie, bez żadnych zakrętów (ani też łagodnych łuków), aż do ronda przy ulicy KEN i alei Piłsudskiego w Wyszkowie. Kierowcy muszą na niej jedynie uważać na miejscowe rozwidlenia wynikające m.in. z dobudowania lewoskrętów. Poza tym jest to 26 kilometrów wybitnie prostego odcinka przebiegającego przez malownicze mazowieckie wsie i lasy. Drogę można nawet potraktować jako swego rodzaju atrakcję turystyczną lub ciekawszą alternatywę powrotu z Podlasia na Mazowsze (z ominięciem drogi S8).

Najdłuższa prosta w Polsce
Droga krajowa 62 między Serockiem a Wyszkowem to najdłuższa prosta droga w Polsce (fot. Google Maps).

Inną, równie ciekawą „długą prostą” w Polsce jest droga wojewódzka nr 673 w województwie podlaskim, niedaleko granicy z Białorusią. Jej fragment pomiędzy Sokółką a Dąbrową Białostocką również jest niezwykle monotonny, ale nie aż tak jak droga między Serockiem a Wyszkowem. Kierowcy, po wyjechaniu z Sokółki, przez 26 kilometrów miną zaledwie jedno rondo i pokonają kilka bardzo łagodnych łuków, po czym dojadą do ostrego zakrętu przed rondem w Dąbrowie Białostockiej kończącego ten nietypowy odcinek drogi.

Najdłuższa prosta w Polsce
Droga na Podlasiu nie jest już tak idealnie prosta jak trasa między Serockiem a Wyszkowem (fot. Google Maps).

Ile kilometrów ma najdłuższa prosta droga na świecie?

Dla porównania warto podkreślić, że najdłuższa prosta droga na świecie wcale nie znajduje się w Stanach Zjednoczonych, a w Arabii Saudyjskiej. Prowadząca z miasta Haradh do wybrzeża Zatoki Perskiej droga Highway 10 w swoim najbardziej „prostym” fragmencie ma ok. 240 kilometrów długości. Przebija tym samym australijską trasę 90 Mile Straight, która ciągnie się bez żadnych zakrętów przez 146 kilometrów.

Polecamy również:

Ile jest autostrad w Polsce?

Gdzie będą nowe drogi szybkiego ruchu w Polsce?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji