Wzorce pismZaświadczenie o niekaralności. Jak je uzyskać? Czy można online?

Zaświadczenie o niekaralności. Jak je uzyskać? Czy można online?

Każdy może kiedyś potrzebować zaświadczenia o niekaralności. Jak uzyskać ten dokument? Czy można go nabyć online? Oto gotowy wzór wniosku o wydanie zaświadczenia o niekaralności.

Niektórzy pracodawcy wymagają udostępnienia, przez przyszłego pracownika, zaświadczenia o niekaralności. Taki dokument z reguły muszą przedstawić chętni do pracy jako policjant, nauczyciel, sędzia, komornik, detektyw, agent ubezpieczeniowy czy pracownik ochrony (licencjonowany). Nierzadko zaświadczenie o niekaralności wymagane jest również przy wyrabianiu uprawnień, koncesji lub licencji. Oświadczenie o niekaralności przyda się też osobie chcącej zostać prawnym opiekunem kogoś. W przypadku kierowców zaświadczenie o niekaralności konieczne jest przy podczas wyrabiania licencji na krajowy transport drogowy w zakresie przewozu osób samochodem osobowym, pojazdem samochodowym przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu więcej niż 7 i nie więcej niż 9 osób (łącznie z kierowcą) oraz taksówką. Należy je również przedstawić, jeśli pośredniczymy w przewozie osób lub rzeczy.

Zaświadczenie o niekaralności jest pismem wydawanym przez Biuro Informacji Krajowego Rejestru Karnego potwierdzającym, że dana osoba nie widnieje w Krajowym Rejestrze Karnym (KRK), a zatem nie została skazana prawomocnym wyrokiem sądu. Potocznie mówiąc – to potwierdzenie posiadania tzw. czystej karty, niezbędnej do wykonywania niektórych zawodów.

Jak uzyskać zaświadczenie o niekaralności?

Procedura uzyskania zaświadczenia o niekaralności na szczęście nie jest skomplikowana i, co najważniejsze, dostępna dla wszystkich obywateli. W tym celu należy przygotować dwa pisma – wniosek w formie zapytania o udzielenie informacji o osobie (potocznie mówiąc, wniosek o wydanie zaświadczenia o niekaralności) oraz potwierdzenie dokonania płatności za wydanie tego wniosku. Koszty nie są duże, bo wynoszą 20 zł (gdy składamy dokumenty przez internet) lub 30 zł, gdy zanosimy je osobiście lub wyślemy pocztą. Wpłatę można uiścić gotówką w kasie każdego sądu lub w kasie Ministerstwa Sprawiedliwości (ul. Czerniakowska 100 w Warszawie), przelewem na konto Ministerstwa Sprawiedliwości, lub przy użyciu znaków opłaty sądowej, dostępnych w kasach urzędowych. Płatność internetowa odbywa się za pośrednictwem systemu e-KRK.

Z opłaty za wydanie zaświadczenia o niekaralności zwolnione są osoby będące wolontariuszami, ubiegające się o zostanie wychowawcą lub kierownikiem obozu/kolonii dla dzieci i młodzieży. Muszą jednak przedstawić odpowiednie pismo od organizatora, w którym potwierdzi on wyżej wymienione zamiary wolontariusza.

Wniosek o zaświadczenie o niekaralności. Jak go wypełnić?

Tzw. zapytanie o udzielenie informacji o osobie jest krótkim dokumentem, w którym należy podać szczegółowe dane osobowe i zaznaczyć wszystkie podpunkty w punkcie 12 (czyli kartotekę karną, kartotekę nieletnich i kartotekę osób pozbawionych wolności oraz poszukiwanych listem gończym), jeśli chcemy uzyskać zaświadczenie o niekaralności dla siebie. Gdy chcemy potwierdzenia niekaralności innej osoby, w punkcie 11 trzeba wskazać postępowanie, które wymaga uzyskania informacji o tej osobie, a także zaznaczyć odpowiednią rubrykę w punkcie 12 (która poparta jest podstawą prawną ujętą w punkcie 11).

Wniosek o wydanie zaświadczenia o niekaralności – PLIKi DO POBRANIA 

Wniosek o wydanie zaświadczenia o niekaralności – wzór (PDF)
Wniosek o wydanie zaświadczenia o niekaralności – wzór (DOC)

Zaświadczenie o niekaralności. Jak złożyć wniosek? Czy można online?

Wydrukowany i wypełniony wniosek o zaświadczenie o niekaralności wraz z potwierdzeniem zapłaty można zanieść osobiście do Punktu informacyjnego Krajowego Rejestru Karnego lub wysłać go listem poleconym na adres Biura Informacji KRK/Punktu Informacyjnego KRK. Inną ewentualność stanowi procedura online, polegająca na wypełnieniu wniosku na stronie Krajowego Rejestru Karnego (po wcześniejszym założeniu konta), podpisanie go profilem zaufanym lub podpisem kwalifikowanym, i zapłaty przez system e-KRK.

Zaświadczenie o niekaralności najszybciej otrzymamy przy osobistej wizycie w placówce – nawet od ręki, choć czasami trzeba będzie poczekać do 7 dni od daty złożenia wniosku. Na tyle muszą się z kolei nastawić osoby wysyłające dokumenty listem lub załatwiające sprawę przez internet.

Polecamy także:

Zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach – co musi zawierać?

Oświadczenie pod odpowiedzialnością karną – jak wygląda i kiedy jest wymagane?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji