PoradyPoradyUnijny Certyfikat COVID przyda się kierowcom. Jak go uzyskać?

Unijny Certyfikat COVID przyda się kierowcom. Jak go uzyskać?

Planując podróż samochodem za granicę warto pozyskać Unijny Certyfikat COVID. W jaki sposób można go otrzymać? Czy przysługuje on tylko osobom zaszczepionym?

Po ubiegłorocznym światowym lockdownie wiele osób planuje w te wakacje wyjechać za granicę. By móc względnie swobodnie podróżować po Europie, warto przed wyjazdem wyrobić sobie Unijny Certyfikat COVID, czyli zaświadczenie o tym, że nie stwarzamy zagrożenia epidemicznego (potocznie zwane paszportem covidowym lub zielonym certyfikatem).

Komu przysługuje Unijny Certyfikat COVID?

Nie wiąże się to z koniecznością przyjęcia szczepionki przeciw COVID-19, ale właśnie dla zaszczepionych przewidziano najdłuższy termin ważności certyfikatu. UCC przysługuje osobom, które:

  • zaszczepiły się przeciw COVID-19 jedną lub dwiema dawkami preparatu. Certyfikat pozostanie ważny od 14 do 365 dnia od przyjęcia szczepionki. Tu jednak warto pamiętać, że niektóre kraje nie potrzebują pełnego zaszczepienia, by przekroczyć ich granicę. Polska natomiast zalicza się do państw wymagających dwóch dawek szczepionki;
  • otrzymały negatywny wynik testu na COVID-19 (w tym przypadku UCC będzie obowiązywał przez 48 godzin);
  • wyzdrowiały po COVID-19: wtedy termin ważności wynosi od 11 do 180 dnia od daty uzyskania pozytywnego wyniku testu na koronawirusa.

UCC w formie papierowej i w telefonie

Unijny Certyfikat COVID wydawany jest w dwóch formach. Pierwszą, tradycyjną, pozostaje papierowy wydruk do uzyskania w punkcie szczepień albo u lekarza/pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej mającego dostęp do aplikacji współpracującej z systemem e-zdrowie P1.

UCC można też uzyskać online w Internetowym Koncie Pacjenta oraz w jego aplikacji mobilnej (mojeIKP), a także w witrynie mObywatel. Składa się z indywidualnego kodu QR zawierającego najistotniejsze informacje o pacjencie i o drodze uzyskania certyfikatu (szczepienie, negatywny wynik lub wyzdrowienie). Zaświadczenie posiada zabezpieczenia chroniące dane osobowe i medyczne – ewentualna kontrola będzie opierać się na weryfikacji autentyczności i ważności certyfikatu. Wydawany jest w języku narodowym i angielskim. Za uzyskanie UCC nie trzeba nic płacić, nie ma też żadnego przymusu jego wyrobienia.

Unijny Certyfikat COVID
Unijny Certyfikat COVID posiada odpowiednio zabezpieczony kod QR, po którego zeskanowaniu (dedykowaną aplikacją) osoba sprawdzająca otrzyma potwierdzenie, że jest on prawdziwy i pozyskany legalnie.

Jak posługiwać się Unijnym Certyfikatem COVID?

Zaświadczenie należy samodzielnie wydrukować z Internetowego Konta Pacjenta lub dodać je do aplikacji mojeIKP lub mObywatel. W przypadku tej drugiej wiąże się to z przeprowadzeniem aktualizacji do najnowszej wersji aplikacji. Następnie trzeba otworzyć zakładkę „Dodaj dokument/Dodaj swój pierwszy dokument” i wybrać Unijny Certyfikat COVID. Jeśli nie mamy zainstalowanej aplikacji mObywatel, należy ją pobrać, dodać certyfikat i potwierdzić dane przy pomocy profilu zaufanego (gdy go wcześniej nie założyliśmy, musimy to zrobić).

W podróży UCC zazwyczaj przyda się na przejściu granicznym. Podczas kontroli wystarczy ukazać zaświadczenie wydrukowane na papierze lub w telefonie (nie jest wymagane podłączenie do internetu). Strażnik sprawdzi certyfikat dedykowaną aplikacją, skanując jego kod QR: uzyska wtedy podstawowe dane o posiadaczu zaświadczenia i dodatkowo sprawdzi tożsamość przy użyciu zawartego w systemie zdjęcia.

Uwaga: UCC oficjalnie zacznie obowiązywać 1 lipca 2021 roku we wszystkich krajach Unii Europejskiej oraz w Islandii, Norwegii, Szwajcarii i Liechtensteinie.

Polecamy także:

O czym należy pamiętać wyjeżdżając samochodem za granicę?

W jakich państwach trzeba mieć ze sobą Zieloną Kartę?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji