PoradyPoradyWymiana dowodu rejestracyjnego. To warto wiedzieć

Wymiana dowodu rejestracyjnego. To warto wiedzieć

Wymiana dowodu rejestracyjnego może się przytrafić każdemu właścicielowi pojazdu. Oto najważniejsze informacje na temat wymiany dowodu rejestracyjnego.

Dowód rejestracyjny można potocznie określić „dowodem osobistym pojazdu”, tj. samochodu, motocykla lub innego pojazdu z homologacją uprawniającą do poruszania się nim po drogach publicznych. W dowodzie rejestracyjnym znajdziemy najistotniejsze parametry pojazdu (jak numer rejestracyjny, numer VIN, datę pierwszej rejestracji i najważniejsze aspekty techniczne) oraz jego właściciela. Znajdują się w nim również rubryki potwierdzające zaliczenie przez pojazd obowiązkowego badania technicznego.

Po wprowadzonych kilka lat temu zmianach w prawie kierowcy mogli nieco zapomnieć o istnieniu dowodu rejestracyjnego, jednak jego posiadanie nadal jest niezbędne i przydaje się w niektórych sytuacjach. Prędzej czy później może też nadejść konieczność wymiany dowodu rejestracyjnego, choć na tle wcześniejszych przepisów taki obowiązek przychodzi już zdecydowanie rzadziej. Przedstawiamy najważniejsze kwestie związane z wymianą dowodu rejestracyjnego. Kiedy trzeba to zrobić? Jak wymienić dowód rejestracyjny i ile to kosztuje? Czy można go wymienić przez internet?

Czy trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Kierowcy przyzwyczaili się do wożenia ze sobą dowodu rejestracyjnego, bo przez wiele lat faktycznie istniał obowiązek zabierania go podczas każdego wyjazdu na drogi. Za „zapominalstwo” groził przy tym mandat. Zmieniło się to w październiku 2018 roku wraz z nowelizacją ustawy Prawo o ruchu drogowym. Zniosła ona konieczność wożenia przy sobie dowodu rejestracyjnego, jak i papierowego zaświadczenia potwierdzającego posiadanie przez pojazd polisy OC. Brak konieczności posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego nie stanowi przy tym problemu dla funkcjonariuszy kontrolujących pojazd. Niezbędne informacje (np. aktualność przeglądu i ubezpieczenia) mogą bowiem sprawdzić w elektronicznej bazie Centralnej Ewidencji Kierowców i Pojazdów (CEPiK).

Więcej na temat tego, czy trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny

Czy trzeba wymieniać dowód rejestracyjny przy braku miejsca na przegląd?

Nie jest tajemnicą, że w pewnym czasie po prostu skończą się wolne miejsca na pieczątki ze stacji diagnostycznych, potwierdzające zaliczenie przez pojazd badania technicznego. Jest ich tylko 6, jednak wcale nie oznacza to, że dowód rejestracyjny trzeba co te 6 lat wymieniać. Obecnie przy braku miejsca na przegląd nie trzeba wymieniać dowodu rejestracyjnego: wystarczy pobrać od diagnosty zaświadczenie o pozytywnym zaliczeniu badania technicznego. Informacja o przejściu przeglądu od razu trafi do Centralnej Ewidencji Pojazdów, do której baz mają dostęp policjanci. Warto jednak pamiętać o zabraniu ze sobą dowodu rejestracyjnego na badanie techniczne, gdyż pracownik stacji diagnostycznej musi sprawdzić poprawność danych w dokumencie z tymi na samochodzie.

Więcej na temat tego, czy trzeba wymieniać dowód rejestracyjny przy braku miejsca na przegląd

Kiedy jest obowiązek wymiany dowodu rejestracyjnego?

Istnieje kilka sytuacji, gdy dowód rejestracyjny musi zostać wymieniony na nowy. Trzeba to zrobić, gdy zmienią się dane personalne właściciela lub współwłaściciela – np. po ślubie lub po przeprowadzce. Dowód trzeba też wymienić, gdy zajdą istotne zmiany w konstrukcji pojazdu. Wyrobienie nowego dokumentu jest również konieczne w przypadku zniszczenia, zgubienia lub kradzieży dotychczasowego dowodu rejestracyjnego.

Co prawda nie jest to obowiązek, ale wymianę dowodu rejestracyjnego warto przeprowadzić przed wyjazdem za granicę. W teorii wystawiane przez diagnostów zaświadczenia jednoznacznie udowadniają posiadanie przez pojazd ważnego badania technicznego, ale funkcjonariusz za granicą może nie uznać ich za wystarczające lub mieć problemy z ich zrozumieniem. Biorąc pod uwagę fakt, że policjanci z innych państw nie mają dostępu do polskich baz pojazdów, uwiarygodnienie zaliczonego przeglądu może rodzić kłopoty. Tych nie powinno być w przypadku posiadania aktualnych pieczątek w dowodzie rejestracyjnym.

Wymiana dowodu rejestracyjnego
Obecnie wymiany dowodu rejestracyjnego przeprowadza się rzadziej niż kiedyś. Powód? Nie trzeba tego robić po wykorzystaniu wszystkich miejsc na przeglądy.

Wymiana dowodu rejestracyjnego. Jak wymienić ten dokument?

Dowód rejestracyjny można wymienić na dwa sposoby: w wydziale komunikacji, lub przez internet. Pierwsza, bardziej tradycyjna metoda wiąże się z dwiema wizytami w urzędzie – podczas składania dokumentów i celem odebrania gotowego dowodu rejestracyjnego. Istnieje jednak możliwość wysłania pism pocztą oraz odbioru nowego dokumentu tą samą drogą.

Co trzeba mieć przy wymianie dowodu rejestracyjnego?

Wybierając się do właściwego dla miejsca zamieszkania wydziału komunikacji celem wymiany dowodu rejestracyjnego należy przygotować następujące dokumenty:

  • stary dowód rejestracyjny
  • dokument tożsamości
  • wniosek o wymianę dowodu rejestracyjnego
  • potwierdzenie posiadania obowiązkowego ubezpieczenia OC
  • oświadczenie o utracie dokumentu (jeśli został skradziony)
  • świadectwo pozytywnego badania technicznego (dotyczy pojazdów z dokonanymi zmianami konstrukcyjnymi)
  • dowód uiszczenia opłaty za nowy dowód rejestracyjny.

Do wydziału komunikacji możemy się udać osobiście, lub wyznaczyć do tej sprawy pełnomocnika, wystawiając mu dodatkowo płatne (17 zł) pełnomocnictwo. Nie trzeba za nie płacić tylko wtedy, gdy wystawiamy je najbliższej rodzinie (mężowi, żonie, synowi, córce, matce, ojcu, bratu, siostrze). Po zweryfikowaniu poprawności wszystkich pism pracownik wydziału komunikacji wydaje pozwolenie czasowe (tzw. miękki dowód rejestracyjny), które jest ważne przez 30 dni (z możliwością wydłużenia o kolejne 14 dni). W tym czasie powinien być już gotowy nowy (tzw. stały) dowód rejestracyjny.

Więcej na temat tymczasowego dowodu rejestracyjnego

Wymiana dowodu rejestracyjnego online. Jak wymienić dowód rejestracyjny przez internet?

Wymianę dowodu rejestracyjnego online umożliwia strona internetowa www.epuap.gov.pl. Po wejściu na nią należy wybrać zakładkę „Katalog spraw”, następnie „Motoryzacja i transport”, „wydanie wtórnika” i „wydanie wtórnika dowodu rejestracyjnego”. System przejdzie do wyszukiwarki urzędów: należy wybrać właściwy dla swojego miejsca zamieszkania. Niestety, nie jest to możliwe w przypadku wszystkich wydziałów komunikacji, więc może się okazać, że jedyną opcją wyrobienia nowego dowodu rejestracyjnego jest osobista wizyta lub przesłanie dokumentów pocztą. Jeśli nasz wydział komunikacji umożliwia wymianę dowodu rejestracyjnego online, należy postępować zgodnie z wyświetlanymi poleceniami. Wymagane jest do tego posiadanie Profilu Zaufanego.

Wymiana dowodu rejestracyjnego
Wymiana dowodu rejestracyjnego online nie zawsze jest możliwa. W takim przypadku raczej nie obejdzie się bez wizyty w wydziale komunikacji.

Wymiana dowodu rejestracyjnego – cena. Ile wynosi opłata za wymianę dowodu rejestracyjnego?

Wydanie nowego dowodu rejestracyjnego kosztuje 54 zł. Dodatkowe 19,50 zł zapłacimy za wyrobienie tymczasowego dowodu rejestracyjnego. Razem ta procedura wyniesie nas zatem 73,50 zł. Należy do tego doliczyć ewentualne 17 zł za pełnomocnictwo.

Ile się czeka na wymianę dowodu rejestracyjnego?

Wymiana dowodu rejestracyjnego powinna nastąpić podczas terminu ważności tzw. miękkiego dowodu, czyli w ciągu 30 dni. W praktyce cała procedura trwa jednak krócej i nowy dowód rejestracyjny jest już gotowy nawet po 7 dniach roboczych.

Polecamy również:

Jak sprawdzić, czy dowód rejestracyjny jest do odbioru?

Wniosek o wydanie dowodu rejestracyjnego – wzór pisma

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

2 KOMENTARZE

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji