PoradyPoradyZaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach: co musi zawierać?

Zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach: co musi zawierać?

Są takie przypadki, w których wnioskujący musi przedstawić zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach. Kiedy dokładnie trzeba to zrobić i kto jest zobowiązany je wydać?

Kiedy trzeba przedstawić zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach?

Istnieje kilka sytuacji, w których trzeba dołączyć zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach. Chyba najpopularniejszym przykładem jest wnioskowanie o pożyczkę w banku, jednak należy to również zrobić, kiedy kupuje się jakiś przedmiot na raty, składa się wniosek o dofinansowanie, alimenty albo miejsce dla dziecka w przedszkolu.

Głównym celem złożenia takiego zaświadczenia, jest gwarancja dla udzielającego pożyczki, sprzedającego lub urzędu, że wnioskujący ma stałe źródło dochodów, aby regularnie płacić należności.

Kto wystawia zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach? Taki dokument może sporządzić tylko pracodawca. Trzeba zaznaczyć, że musi to zrobić na każdą prośbę pracownika, ponieważ inaczej będzie to uznane za działanie na jego szkodę.

Jak wygląda zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach?

Takie zaświadczenie musi zawierać kilka elementów. Najważniejszym z nich są dane pracownika i historia jego zatrudnienia. To oznacza, że w zaświadczeniu znajdzie się:

  • data sporządzenia dokumentu;
  • informacja o danych pracownika (również nr PESEL i dowodu osobistego);
  • nazwa zakładu pracy;
  • nazwa zajmowanego stanowiska;
  • rodzaj umowy (trzeba wskazać, że jest podpisana na czas określony albo nieokreślony);
  • informacja o przeciętnym wynagrodzeniu z ostatnich miesięcy.

Kiedy z pensji pracownika jest potrącana pewna suma przez komornika, to taka informacja też musi się znaleźć w zaświadczeniu. Jeśli zakład pracy jest w stanie upadłości lub likwidacji, to także trzeba o tym wspomnieć w dokumencie.

Co grozi za nieprzedstawienie zaświadczenia o zatrudnieniu i zarobkach?

Jeśli jakaś osoba nie chce przedstawić takiego zaświadczenia, nawet kiedy zobowiązało ją do tego postanowienie sądowe, to może zostać nałożona na nią grzywna za zatajenie informacji o dochodach.

Redakcja poleca:

Oświadczenie pod odpowiedzialnością karną – jak wygląda i kiedy jest wymagane?

Zgoda na przetwarzanie danych osobowych – jak powinna wyglądać?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji