Winiety w Czechach 2019 - gdzie kupic, ceny

Opłatę za korzystanie z czeskich autostrad reguluje się za pomocą winiet elektronicznych. Sprawdź ile kosztują winiety w Czechach w 2022 r., oraz gdzie i jak można je wygodnie kupić.

Gdzie kupić e-winiety do Czech?

Przez lata w Czechach obowiązywał system winiet naklejanych na szybę. W 2021 r. wprowadzono nowe rozwiązanie – system elektronicznych winiet, który uszczelnił system poboru opłat. Fakt wniesienia opłaty za przejazd autostradami jest bowiem weryfikowany przez system kamer, który odczytuje numery rejestracyjne pojazdów i sprawdza w bazie, czy elektroniczna winieta na czeskie drogi zostały wykupione. 

Rodzaje czeskich winiet w 2022 r. i ich ceny

Czechy - winiety 2022

Rodzaje i ceny winiet w Czechach
Winieta rocznaWinieta miesięcznaWinieta 10-dniowa
1500 koron440 koron310 koron
ok. 287 złok. 84 złok.59 zł

Bez zmian pozostały ceny winiet na czeskie drogi oraz okresy ich obowiązywania – kierowca ma do wyboru e-winietę roczną, miesięczną i 10-dniową. Czeskie winiety nie występują w formie jednodniowej. Winiety do Czech na 2022 r. można kupić przez stronę operatora opłat autostradowych – czyli pod adresem edalnice.cz.Redakcja poleca: Winiety na Słowacji w 2022 rokuW Czechach motocykle i przyczepy są zwolnione z opłat (konieczności wykupowania winiet). Zarejestrowane poza granicami Czech samochody elektryczne, na wodór lub z napędem hybrydowym (poziom emisji CO2 do 50 g/km) są zwolnione z opłat pod warunkiem wypełnienia przez ich użytkownika zawiadomienia (by to zrobić, wystarczy kliknąć w link – tutaj). „Cena Eko” dotyczy samochodów zasilanych gazem ziemnym lub biometanem (CNG lub LNG) – również w połączeniu z innym paliwem. Takiej ulgi nie przewidziano jednak dla LPG.

Redakcja poleca: Winiety: Słowacja 2022. Jak i gdzie kupić, ile wynoszą opłaty drogowe

Kary za brak winiety w Czechach

Wybierając się do Czech nie warto rezygnować z wykupienia winiety. To, czy dany pojazd ma aktywną elektroniczną winietę jest weryfikowane przy użyciu pojazdów z systemem kamer rozpoznających tablicę, bramek kontrolnych oraz w formie kontroli na MOP-ach i parkingach. Maksymalna przewidziana kara to 20 000 koron, czyli 3833 złotych! Jeżeli nasz pojazd jest zwolniony z opłat, ale nie dokonamy stosownego zgłoszenia, ryzykujemy mandat w wysokości 5000 koron (prawie 1000 zł). Ewentualna próba wyłudzenia zwolnienia z opłat to natomiast kara w wysokości do 19166 zł!

Mapa płatnych dróg w Czechach w 2022 r.

Mapa platnych drog w Czechach
Źródło: myto.cz

W 2022 r. Czechach winiety są wymagane na autostradach (czyli drogach oznaczonych literą D) oraz niektórych głównych drogach krajowych. Najnowsza aktualizacja płatnych odcinków miała miejsce 1 lipca 2022 r. Została rozszerzona o 373,3 kilometrów dróg klasy 1. O wymogu posiadania winiety przypomina umieszczana pod znakiem tabliczka z sześciobokiem z szarym kółkiem po środku. Płatne odcinki zaczynają się tuż przy polskiej granicy, więc kto chciałby uniknąć jazdy płatnymi drogami musi szczególnie uważać. Najlepiej poza obserwacją znaków skorzystać z pomocy nawigacji, która poprowadzi nas do celu trasą omijającą płatne odcinki. Mapę płatnych dróg w postaci pliku pdf można pobrać tutaj.

Data aktualizacji: 3 sierpnia 2022 r.

4 KOMENTARZE

  1. Mapka jest nieprawidłowa. Ta zamieszczona dotyczy ciężarówek. Bezpłatny jest dla osobowych np. odcinek D1 od granicy z Polską do Ostrawy, podobnie droga 11 od Czeskiego Cieszyna do granicy ze Słowacją.

  2. „Bez dodatkowej prowizji winietę uda się kupić w punktach handlowych na polsko-czeskiej granicy czy stacjach paliw – zarówno po polskiej, jak i czeskiej stronie.”

    Czytaj więcej: https://www.wyborkierowcow.pl/winiety-w-czechach-gdzie-kupic-mapa-platnych-drog-wysokosc-oplat-w-2019-r/

    Niestety nie jest to prawda – ostatnia stacja paliw (BP) po polskiej stronie na A1 w kierunku Ostravy: winieta 10-dniowa ok. 52zł + prowizja w wys. 50% ceny winiety = rachunek na prawie 80zł (!!!)

  3. Jakuszyce, sklep-kantor po czeskiej stronie – przyjmują opłaty tylko w złotówkach lub euro – jest spora przebitka, ok 20 zł. ” Jak koronamy, to dalej, na stacji”

  4. Mapa wprowadza w błąd, dotyczy tylko autostrad i nie pokazuje płatnych dróg 1 klasy. Prawidłowa mapka jest na stronie mytocz.eu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj