PoradyPoradyWinieta: Litwa. Czy trzeba ją mieć? Jak kupić?

Winieta: Litwa. Czy trzeba ją mieć? Jak kupić?

Planując wyjazd na Litwę wiele osób zastanawia się, czy w tym kraju konieczna jest winieta. Okazuje się, że obowiązują elektroniczne winiety, ale dla wybranych grup pojazdów.

Planując wyjazd na Litwę wiele osób zastanawia się, czy w tym kraju konieczna jest winieta. Okazuje się, że obowiązują elektroniczne winiety, ale dla wybranych grup pojazdów. Każdy kraj może w dowolny sposób kształtować swoją politykę w zakresie opłat drogowych. Litewski system przewiduje bezpłatne autostrady dla aut osobowych oraz motocykli.

Zobowiązani do uiszczenia opłaty są natomiast inni użytkownicy dróg. Na Litwie winietę muszą kupić kierowcy autobusów oraz pojazdów ciężarowych – dotyczy to także aut dostawczych o DMC do 3,5 tony, jeżeli mają homologację N1 (można ją sprawdzić w dowodzie rejestracyjnym).

System winietowy na Litwie jest dosyć skomplikowany. Cena winiety jest uzależniona od okresu ważności (rok, miesiąc, tydzień, dzień), liczby osi w pojeździe, masy oraz normy toksyczności spalin. Z tego powodu nie można w prosty sposób odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje winieta na Litwę. Szczegóły na temat elektronicznych winiet na Litwie można znaleźć na stronie operatora tamtejszej sieci dróg, czyli pod adresem: pirkti.keliumokestis.lt.

Na Litwie obowiązuje elektronicznie system winietowy. Niegdyś stosowane naklejki są wycofane na rzecz dużo wygodniejszego elektronicznego systemu opłat drogowych. Mandat za brak winiety na Litwę, w zależności od typu pojazdu i kalibru przewinienia. Znaleźliśmy informację, że w grę wchodzą kary rzędu 120-750 euro. Mogą zostać nałożone przez policję, funkcjonariuszy urzędu celnego oraz odpowiednik naszego ITD.

Winiety Litwa 2024 – gdzie można je kupić

Jednym ze sposobem zakupu winiety na Litwę jest strona dyrekcji dróg krajowych, czyli https://pirkti.keliumokestis.lt/purchase. Oficjalny dystrybutor poleca też zakup elektronicznych winiet autostradowych za pomocą stron paytoll.lt, smsvinjetes.lv oraz www.drivesms.lt. Kupić winietę można też w stacjonarnych punktach na Litwie – ich lista znajduje się tutaj: https://pirkti.keliumokestis.lt. Kupując winietę za pomocą oficjalnych stron czy punktów stacjonarnych, koniecznie sprawdźmy na stronie pirkti.keliumokestis.lt/ czy dla danej rejestracja opłata została już uiszczona.

Litwa – mapa płatnych dróg

Na Litwie winiety są obowiązkowe na autostradach. Ich szczegółowa mapa oraz wykaz dróg są dostępne na stronie https://pirkti.keliumokestis.lt

Litwa - mapa platnych drog

 

 

 

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji