PoradyPoradyWinieta: Szwajcaria 2024. Jak kupić przez internet? Mapa płatnych dróg

Winieta: Szwajcaria 2024. Jak kupić przez internet? Mapa płatnych dróg

Do jazdy po autostradach i drogach ekspresowych wymagana jest winieta – elektroniczna lub naklejana na szybę. Gdzie w 2024 r. kupić winietę na Szwajcarię? Na jakich drogach i dla jakich pojazdów jest wymagana?

Góry zajmują ok. 70% powierzchni Szwajcarii. Dzięki dobrze rozbudowanemu systemowi autostrad i dróg ekspresowych szybkie pokonanie tego kraju, chociażby przez jadących do Włoch, nie nastręcza trudności. Kto chce, może zboczyć z głównych szlaków i klucząc pięknymi serpentynami w górach podziwiać bajeczne krajobrazy. Bez względu na podjętą decyzję warto zainwestować w zakup autostradowej winiety – zwłaszcza na zachodzie Szwajcarii ominięcie płatnych dróg może okazać się trudne.

Szwajcaria – rodzaje i ceny winiet w 2024 roku

Podobno najprostsze rozwiązania są najlepsze. Szwajcarzy zrezygnowali z tworzenia winiet dziennych, tygodniowych czy miesięcznych. Jedyną obowiązującą winietą jest winieta roczna. Datowana na 2024 rok jest ważna od 1 grudnia 2023 roku do 31 stycznia 2025 roku.

Ceny winiet rocznych* w Szwajcarii w 2024 roku
Samochód osobowy Motocykl Przyczepa (do 3,5 t)
40 franków 40 franków 40 franków
ok. 189 zł ok. 189 zł ok. 189 zł

*ważna od 1 grudnia do końca stycznia kolejnego roku

W Szwajcarii nie różnicuje się też pojazdów. Wszystkie, do których prowadzenia wystarczają prawa jazdy kategorii A, B lub B+E, a więc motocykle, auta osobowe, lekkie dostawcze, quady, kamery czy przyczepy są objęte winietą wycenioną na 40 franków (kupując ją należy jednak zaznaczyć, dla pojazdu jakiego typu kupujemy winietę).

Najtaniej elektroniczną winietę na Szwajcarię kupimy bezpośrednio u operatora systemu – na stronie https://via.admin.ch/shop/config/evignette .

Ważność elektronicznej winiety można sprawdzić na stronie https://via.admin.ch/shop/dashboard. To rozwiązanie przygotowano nie tylko dla kierowców, którzy chcą się upewnić, że we właściwy sposób mają kupioną i już aktywną winietę. Jeżeli zamierzamy wybrać się do Szwajcarii autem z wypożyczalni, można zweryfikować, czy ktoś wcześniej nie zainwestował już w elektroniczną winietę na Szwajcarię.

Winieta - SzwajcariaNaklejaną na szybę winietę na Szwajcarię najlepiej kupić na granicy – w placówkach celnych. Prawo wymaga, by była ona naklejona wewnątrz pojazdu, na przednią szybę, w dobrze widocznym miejscu. Jeżeli pojazd nie ma szyb – winieta musi być naklejona w dobrze widocznym miejscu oraz części pojazdu, która nie może zostać zdemontowana (odpadają więc motocyklowe sakwy).

Szwajcaria – mapa płatnych dróg

Mapa płatnych dróg - Szwajcaria
Mapa płatnych dróg w Szwajcarii w 2024 roku. /screen z https://fedro.maps.arcgis.com

Wiele płatnych autostrad i dróg ekspresowych rozpoczyna się na granicy tego kraju. Kto chciałby uniknąć opłat – jest to możliwe, a przy okazji urządzić sobie wycieczkę krajoznawczą, powinien dobrze przygotować się do podróży, by nie otrzymać kary. Mapę płatnych dróg w Szwajcarii udostępnia ich zarządca na stronie https://fedro.maps.arcgis.com.

Szwajcaria – kara za brak winiety w 2024 roku

Osoba, która zostanie przyłapana w Szwajcarii za jazdę bez winiety otrzyma mandat w wysokości 200 franków (ok. 935 zł), co na tle kar za jazdę bez opłat w innych krajach nie jest wartością ekstremalną. Oczywiście poza karą trzeba będzie także kupić winietę za kolejne 40 franków (ok. 189 zł).

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji