PoradyKupujesz e-winietę? Uważaj na pośredników, bo możesz dużo przepłacić!

Kupujesz e-winietę? Uważaj na pośredników, bo możesz dużo przepłacić!

Wakacyjny wyjazd to duży cios dla portfela. Warto o tym pamiętać i nie ponosić zbędnych wydatków. Można zaoszczędzić chociażby na winietach.

Promocje, rabaty, przeceny, używane rzeczy, porównywarki cen – w dobie stale rosnących cen wiele osób na różne sposoby stara się ograniczyć niepotrzebne wydatki. Jedną z metod na poczynienie oszczędności są zakupy bez pomocy pośredników. W taki sposób można kupować chociażby winiety na autostrady i drogi ekspresowe wielu państw Europy.

Szukającym oszczędności polecamy korzystanie z oficjalnych, prowadzonych przez  zarządców płatnych dróg lub ich powiązanych z nim instytucji stron umożliwiających zakup e-winiety. Nie mamy tu na myśli wyłącznie polskich stron pośredniczących. Takie usługi są świadczone także w innych krajach. Na szali są spore oszczędności.

Jak oszczędzić na zakupie winiety na autostrady?

Żeby nie być gołosłownym: 10-dniowa winieta na Węgry dla auta osobowego kupowana w serwisie nemzetiutdij.hu kosztuje 5500 forintów, czyli niecałe 66 złotych (przeliczając w dniu 8 lipca na stronie kalkulatora walutowego coinmill.com). Winieta kupowana w hu-vignette.com kosztuje już 73,93 zł, a na stronie pzmtravel.com.pl – aż 92 zł. Na stronie autopay.pl/e-winieta co prawda została wyceniona na 63,60 zł, ale pod formularzem znajdziemy informację, że finalny koszt całej operacji zakupowej wynosi 81,60 zł, bo zostaje powiększony o koszt obsługi serwisowej wynoszący 18 zł.

Podobnie wyglądają scenariusze dotyczące zakupu elektronicznych winiet do innych państw – w tym Czech czy Słowacji – z pomocą pośredników. Owszem. Bywa to wygodniejsze, bo wszystkie winiety można kupić w jednym miejscu lub za pomocą estetyczniej wyglądającej strony, na której nie trzeba szukać możliwości przełączenia się na język obcy dla danego państwa, ale czy warto przepłacać za e-winietę? W przypadku wspomnianych elektronicznych winiet na Węgry dopłacimy od 12% do nawet 40%! Kto chce zaoszczędzić, powinien pamiętać, że strony wielu zagranicznych operatorów winiet są już dostępne w języku polskim, a do tego łatwe w obsłudze.

Elektroniczne winiety – na jakich stronach można je kupić przez internet?

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji