PoradyPoradyWinieta: Węgry 2023 – jak kupić e-winietę przez internet? Ile kosztuje?

Winieta: Węgry 2023 – jak kupić e-winietę przez internet? Ile kosztuje?

Przejazd autostradami na Węgrzech w 2023 r. jest płatny. Służą do tego wygodne, elektroniczne winiety. Ile kosztuje e-vinieta? Jak kupić winietę na Węgry online?

Z racji dużej liczby turystycznych atrakcji, rozsądnych cen zakwaterowania i wyżywienia oraz niewielkiej odległości od Polski, Węgry są częstym celem urlopowych wyjazdów. Aby wyprawa nie zakończyła się otrzymaniem kary, trzeba wykupić winietę upoważniającą do korzystania z węgierskich dróg ekspresowych i autostrad.

Winiety na Węgrzech - mapa płatnych dróg
Na Węgrzech opłatami w postaci winiet objęto wszystkie główne drogi. Fot. http://toll-charge.hu/articles/article/road-network

Zakup winiety nie jest trudny – winietę na Węgry 2023 można kupić online za pośrednictwem strony ematrica.nemzetiutdij.hu. Kto nie chce, nie musi kupować węgierskiej winiety przez internet. Można to zrobić również w punktach przy granicy czy położonych niedaleko niej stacjach paliw.

Winiety dla samochodów osobowych i przyczep (Węgry 2023)

Winiety Węgry 2023 – cena winiety dla auta osobowego
Rodzaj winiety Cena
Tygodniowa (10 dni) 64 zł (5500 HUF)
Miesięczna 104 zł (8900 HUF)
Roczna krajowa 577 zł (49 190 HUF)
Roczna regionalna 67 zł (5720 HUF)

Przygotowanie się do podróży ułatwia system zakupu winiet, który pozwala na wybranie dnia od którego kupowana winieta będzie obowiązywała. Winietę trzeba nabyć przed wjechaniem na autostradę. Będąc już na Węgrzech winietę można kupić na stacji benzynowej lub przygranicznych zajazdach. Identyfikacja pojazdu odbywa się na podstawie numeru rejestracyjnego, aczkolwiek otrzymany kupon warto zachować na wypadek kontroli.

Winiety Węgry 2023 – cena winiety dla przyczepy
Rodzaj winiety Cena
Tygodniowa (10 dni) 64 zł (5500 HUF)
Miesięczna 104 zł (8900 HUF)
Roczna krajowa 577 zł (49 190 HUF)
Roczna regionalna 67 zł (5720 HUF)
Winieta na przyczepę jest wymagana, jeżeli autem można przewozić więcej niż 7 osób, jest to pickup lub samochód dostawczy

Węgry – kary za brak winiety

W przypadku wstecznego zakupu winiety (czyli po wjechaniu na autostradę) trzeba liczyć się z opłatą karną (w sieci można znaleźć jednak wypowiedzi kierowców, którzy nie otrzymali wezwań do zapłaty, gdy zapomnieli kupić winiety przed wjazdem na Węgry, wjechali na płatną drogę, po czym jeszcze tego samego dnia kupili winietę). W teorii europejski system wymiany informacji o sprawcach wykroczeń drogowych dotyczy przede wszystkim naruszeń mających wpływ na bezpieczeństwo. Przejazd bez wniesienia opłaty do takich nie należy, więc jeżeli nie wykupimy winiety i uda się nam wyjechać z Węgier bez przyłapania, szanse na otrzymanie kary powinny maleć. Oczywiście nie zachęcamy do sprawdzania skuteczności działania systemu poboru zaległych należności. Tym bardziej, że w sieci pojawiają się doniesienia, a nawet skany listów dowodzących, że operatorzy węgierskich autostrad przekazują długi w postaci nieopłaconych przejazdów autostradami wyspecjalizowanej w windykacji brytyjskiej firmie EPC. Opłaty za przeprowadzenie całej procedury są prawie tak samo wysokie, jak mandat za brak winiety.

Winiety dla motocykli (Węgry 2023)

Winiety Węgry 2023 – cena winiety dla motocykla
Rodzaj winiety Cena
Tygodniowa (10 dni) 32 zł (2750 HUF)
Miesięczna 52 zł (4450 HUF)
Roczna krajowa 577 zł (49 190 HUF)
Roczna regionalna 67 zł (5720 HUF)

W przypadku braku winiety kierowca samochodu osobowego musi liczyć się z mandatem o równowartości 800 zł (200 zł w przypadku zapłacenia w ciągu 60 dni). Opłata dodatkowa za motocykl wynosi 400 zł (100 zł przy szybkiej płatności).

winiety Wegry - jak kupic, ile kosztuja
Korzystanie z dróg na Węgrzech wiąże się z koniecznością wykupienia winiety. Najłatwiej zrobić to przed wyjazdem, przez internet.

Winiety regionalne

Węgry, w przeciwieństwie do innych krajów, mają także winiety regionalne. Raz wykupione obowiązują na drogach leżących na terenie wybranego komitatu (odpowiednik naszego województwa). Ich zakup warto jednak dobrze przemyśleć. Nie znając dobrze sieci lokalnych dróg łatwo o kosztowną pomyłkę – szczególnie, gdy zrezygnuje się z dokładnego przygotowania do drogi, tylko wprowadzi jedynie cel do nawigacji. Informacje o drogach, na których obowiązują winiety regionalne można znaleźć pod adresem toll-charge.hu.

Szczegółowy przewodnik po obowiązujących na Węgrzech winietach można znaleźć na stronie operatora sieci płatnych dróg (toll-charge.hu).

7 KOMENTARZE

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji