PoradyPoradyWiniety: Austria 2023. Gdzie obowiązują i jak kupić je przez internet?

Winiety: Austria 2023. Gdzie obowiązują i jak kupić je przez internet?

Gdzie w 2023 r. kupić winietę na autostrady w Austrii? Najwygodniej – w formie elektronicznej – można kupić je online. Naklejane na szyby winiety są sprzedawane np. przy granicy.

Austria jest popularnym miejscem do spędzania ferii zimowych oraz krajem tranzytowym w przypadku podróży na południe Europy. Nie wolno zapominać, że korzystanie z tamtejszych dróg jest objęte opłatami. Można je uregulować wykupując naklejaną na szybę winietę lub jeszcze przed wyjazdem opłacając winietę elektroniczną.

Winiety Austria 2023 – gdzie są wymagane? Jak kupić austriackie e-winiety?

 

Winiety w Austrii
Mapa płatnych dróg w Austrii – autostrad objętych winietami (opłatą elektroniczną) oraz dodatkowo płatnych odcinków z tunelami.

Mapę austriackich dróg, które są objęte winietami w postaci pliku pdf można pobrać ze strony operatora systemu płatności, klikając tutaj.

Austria – winiety online

Od 1 grudnia 2017 r. w Austrii obowiązuje już system elektronicznych winiet. To duże udogodnienie dla kierowców, którzy już na etapie przygotowywania się do wyjazdu mogą bez wchodzenia z domu kupić austriacką winietę na 10 dni, 2 miesiące lub rok. Winiety na autostrady w Austrii można kupić na stronie ich administratora – kliknij by otworzyć ją w nowym oknie.

Jak kupić austriacką e-winietęUwaga!

Z powodu przepisów dotyczącymi ochrony praw kupujących (możliwość zwrotu do 14 dni od daty transakcji), winiety kupione online, będą aktywne dopiero 18 dni po dokonaniu transakcji – data „aktywacji” jest wyraźnie widoczna już na etapie kupowania winiety. Odstępstwem od reguły są winiety kupowane przez firmy, a nie osoby prywatne. Są one ważne od chwili zakupu.

WINIETY ONLINE NALEŻY KUPOWAĆ Z 18-DNIOWYM WYPRZEDZENIEM!

Rodzaje i ceny winiet w Austrii w 2023 r. dla aut osobowych
Winieta roczna Winieta 2-miesięczna Winieta 10-dniowa
96,40 euro 29 euro 9,90 euro
ok. 452 zł ok. 136 zł ok. 46 zł

 

Aby uniknąć jakichkolwiek nieporozumień w Austrii działa też system umożliwiający sprawdzenie ważności winiet dla danego pojazdu – wystarczy wejść na stronę https://evidenz.asfinag.at i podać niezbędne dane. Warto zrobić to szczególnie jadąc pożyczonym samochodem – za wykroczenia związane z brakiem winiet odpowiada kierujący. Zakup winiety dla samochodu uprawnia również do ciągnięcia przyczepy pod warunkiem że masa zestawu nie przekracza 3,5 tony.

Austria – winiety naklejane na szybę

Winieta austriacka 2022Tradycyjne winiety do Austrii można kupić wysyłkowo. Trzeba przy tym pamiętać, że pośrednicy pobierają prowizję – by jej uniknąć wystarczy kupić winietę poprzez internet. Kto zapomni zrobić to z odpowiednim wyprzedzeniem (winiety nie są aktywne od momentu zakupu, a 18 dni po nim!), może to zrobić na granicy – o winietę najlepiej pytać na przygranicznej stacji lub w sklepach albo poszukać najbliższej bazy ÖAMTC (austriacki automobilklub). Lista punktów sprzedających winiety w tradycyjnej formie jest dostępna tutaj. Winietę należy nakleić na środku przedniej szyby lub przy jej lewej krawędzi, patrząc od strony kabiny, ale nie należy robić tego na zaczernionej powierzchni szkła.

Winiety w Austrii - gdzie kupić. Zakup online
Winiety na autostrady w Austrii można kupić także na granicy. Odkąd zaczął obowiązywać elektroniczny system stało się to jednak mało wygodne.

Winiety w Austrii także dla motocykli!

W wielu krajach motocykle są zwolnione z opłat drogowych w postaci winiet. Nie dotyczy to jednak Austrii. Tutaj nie dość że winiety są wymagane, to zaskakująco drogie (nieco ponad połowa ceny winiety na samochód osobowy). Aby uniknąć mandatu, winietę trzeba także nakleić we właściwym miejscu. Zalecane jest, by był to niewymienny w normalnych okolicznościach element jednośladu – instrukcja mówi o zbiorniku paliwa lub widelcu przedniego zawieszenia. Możliwe, że „przejdzie” także owiewka czy szybka. Wyraźnie wskazano natomiast, że winieta naklejona na kufer czy sakwę jest nieważna!

Rodzaje i ceny winiet w Austrii dla motocykli w 2023 r.
Winieta roczna Winieta 2-miesięczna Winieta 10-dniowa
38,20 euro 14,50 euro 5,80 euro
ok. 179 zł ok. 68 zł ok. 27 zł

 

Austria – kary za brak winiet i kontrole drogowe

Ważność winiet jest kontrolowana przez obsługę autostrad i inspekcję drogową. Nad autostradami montowane są także kamery. Austriackie przepisy zezwalają na posiadanie tylko dwóch różnych lokalnych winiet na przedniej szybie. Pozostałe trzeba usunąć, co ułatwia ich klej – mięknący pod wpływem temperatury i ustępujący pod działaniem wody. W Austrii kary za brak winiety zaczynają się od 65/120 euro (motocykl/auto do 3,5 tony), jeżeli zostaną uregulowane na miejscu. Jeżeli tego nie zrobimy i zdecydujemy się na kontynuowanie jazdy, kara może sięgnąć nawet 3000 euro. Winieta musi być przyklejona. Próby wkładania jej za uszczelkę czy mocowania na taśmę są traktowane jak jazda z nieważną winietą. Podobnie jak pozostawienie nieprzedziurawiowych brzegów, co jest równoznaczne z brakiem „aktywacji” winiety.

Winiety w Austrii – warto wiedzieć

Najczęściej powtarzające się pytania i szczegóły dotyczące obowiązujących w Austrii winiet autostradowych zostały w wyczerpujący sposób i w języku polskim omówione na stronie administratora tamtejszych autostrad – by się z nimi nimi zapoznać wystarczy kliknąć tutaj.

Austria – dodatkowe opłaty odcinkowe (winiety na tunele)

Na niektórych drogach w Austrii obowiązuje elektroniczna opłata odcinkowa. Dotyczy to odcinków ze zbudowanymi ogromnym nakładem środków tunelami – ich mapa znajduje się tutaj. Opłatę za przejazd można uiścić na bramkach. Kto jednak dokładnie zaplanował swoją podróż, może uniknąć oczekiwania pod szlabanem i z góry wykupić winietę na jeden lub dwa przejazdy albo cały rok (wówczas dla tego samego auta winieta roczna będzie dostępna z rabatem w wysokości 40 euro). Opłaty odcinkowe można uregulować przez internet tutaj.

2 KOMENTARZE

  1. Wyjeżdżając z Włoch ciężko jest kupić winetki na Austrię wcześniej dopiero na ostatniej stacji benzynowej nam się to udało bez kolejki i bez problemu. Dlatego doradzam, żeby nie zatrzymywać się wcześniej na stacjach benzynowy bo i tak nie są dostępne winetki. Należy dojechać do ostatniej stacji i tam bez problemu ją kupić. Jeżeli chodzi o paliwo to trzeba na maxa zatankować we Włoszech bo dalej jest tylko drożej. Najwięcej trzeba zapłacić w Niemczech.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji