PoradyPoradyE-winiety - gdzie można kupić je przez internet?

E-winiety – gdzie można kupić je przez internet?

Obecnie coraz więcej spraw załatwiamy przez internet. Bez problemu można tak opłacić chociażby przejazdy autostradami za granicą. Jak kupić e-winiety do Austrii, Czech, Słowenii, Rumunii czy na Słowację i Węgry?

Winiety służą do opłacania korzystania z autostrad i dróg ekspresowych w tych krajach. Przez lata funkcjonowały winiety naklejane na przednią szybę. Nie było to jednak doskonałe rozwiązanie. I wcale nie chodziło o trudność zakupu. Po to wprowadzono system elektronicznych winiet powiązanych z rejestracją auta, by móc łatwiej kontrolować fakt opłacenia przejazdu. W przypadku naklejanych winiet, na które kierowca odręcznie wpisywał numer pojazdu, automatyzacja kontroli była praktycznie niemożliwa.

Mimo tego winiety można nabyć na stacjach benzynowych, na przejściach granicznych lub w punktach sprzedaży – w niektórych krajach kupimy tam naklejki, w innych – dokonamy zakupu elektronicznej winiety. Dla podróżnych dużym ułatwieniem jest fakt, że w niektórych krajach istnieje również możliwość zakupu winiet przez internet.

Procedura zakupu winiet online różni się w zależności od kraju (np. w zakresie klasyfikacji większych vanów czy kamperów), więc ważne jest, aby sprawdzić oficjalną stronę internetową organizacji drogowej odpowiedzialnej za sprzedaż winiet w danym kraju. Na stronie internetowej można wybrać odpowiednią winietę (np. tygodniową, miesięczną, roczną), podać dane pojazdu, dokonać płatności online i otrzymać potwierdzenie zakupu w formie elektronicznej lub do wydrukowania.

Polecamy korzystanie z oficjalnych stron internetowych organizacji lub instytucji odpowiedzialnej za sprzedaż winiet autostradowych w danym kraju. Będzie to tańsze od zakupu winiet poprzez pośredników – także działających w internecie.

Warto wiedzieć: Kupujesz e-winietę? Uważaj na pośredników, bo możesz dużo przepłacić!

Kupując winietę przez internet zwróćmy uwagę, czy wybieramy odpowiedni rodzaj winiety, rodzaju pojazdu oraz czas jej obowiązywania – zdarza się, że winieta tygodniowa jest ważna przez 10 dni, więc w określonych przypadkach nie trzeba będzie kupować dwóch winiet tygodniowych. Ważne jest też poprawne podanie numeru rejestracyjnego. Jeżeli się pomylimy, czasami jest możliwość dokonania korekty. Warto zachować także potwierdzenie wykupienia winiety w formie elektronicznej lub wydrukowanej jako dowód zakupu.

Strony na których można kupić elektroniczne winiety

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji