PoradyPoradyWinieta: Słowacja 2024. Jak kupić przez internet? Mapa płatnych dróg

Winieta: Słowacja 2024. Jak kupić przez internet? Mapa płatnych dróg

Drogi u naszych południowych sąsiadów są płatne. Winieta na Słowację jest do kupienia przez internet. Jak to zrobić, na jakich drogach będzie niezbędna i ile kosztuje w 2024 roku?

Za korzystanie z autostrad i dróg ekspresowych na Słowacji płaci się  w nowoczesny sposób – działa tam elektroniczny system poboru opłat drogowych. Nie trzeba więc kupować winiety naklejanej na przednią szybę czy płacić za przejazd na bramkach. Próby bezpłatnego skorzystania z płatnych dróg mogą skończyć się mandatem. Nad trasami widzą bowiem kamery, które na podstawie numeru rejestracyjnego weryfikują, czy dla danego pojazdu została wykupiona tzw. elektroniczna winieta, nazywana też e-winietą.

Mapa płatnych autostrad i dróg ekspresowych na Słowacji

Mapa płatnych dróg na Słowacji

Wszystkie informacje na temat opłat za korzystanie ze słowackich dróg zostały szczegółowo wyjaśnione w języku polskim na stronie eznamka.sk/pl. Można na niej dokonać zakupu winiety, czyli kupić elektroniczną e winietę Słowacja 2024, jak również sprawdzić czy dana winieta jest ważna bądź złożyć wniosek czy reklamację.

Słowacja – rodzaje winiet, ceny winiet w 2024 roku

Rodzaje i ceny winiet na Słowacji w 2024 roku
Winieta roczna* Winieta miesięczna Winieta 10-dniowa
60 euro 17 euro 12 euro
ok. 260 zł ok. 74 zł ok. 50 zł

*ważna od 1 stycznia danego roku kalendarzowego (lub od dnia zakupienia) do 31 stycznia następnego roku kalendarzowego

Dla samochodów osobowych na Słowacji obowiązuje winieta roczna lub okresowa. W przypadku jazdy z przyczepą winiety nie trzeba kupować, jeżeli dopuszczalna masa całkowita zestawu złożonego z samochodu i przyczepy nie przekracza 3,5 tony. W przypadku cięższego zestawu trzeba wykupić winietę na przyczepę, która kosztuje tyle, co winieta na auto. Na Słowacji nie obowiązują natomiast winiety dla motocykli – jazda nimi jest bezpłatna.

Winieta na Słowację – gdzie kupić?

Winietę na Słowację najłatwiej kupić online za pośrednictwem oficjalnej internetowej strony eznamka.sk/selfcare/purchase. Alternatywą jest skorzystanie z aplikacji mobilnych dla systemów Android lub iOS. Warto korzystać z oficjalnych kanałów dystrybucji winiet na Słowacji, bo tak kupimy je najtaniej – bez prowizji pośredników. Najmniej wygodne jest skorzystanie z samoobsługowych punktów sprzedaży winiet – ich lista znajduje się tutaj (plik pfd) oraz tutaj – w postaci wyszukiwarki na stronie internetowej. Przy każdej formie wykupienia winiety kierowca otrzyma dowód zakupu (mailem lub w postaci paragonu). Jego posiadanie przy sobie podczas korzystania z płatnych dróg na Słowacji nie jest wymagane. Informacja o wykupieniu winiety trafia bowiem do systemu komputerowego operatora autostrad.

Słowacja - winiety online
Zakup elektronicznej winiety na Słowację jest prosty. Wystarczy wypełnić przejrzysty formularz (dostępny także w języku polskim) i podać numer karty płatniczej.

Po dokonaniu płatności drogą elektroniczną otrzymuje się dokument potwierdzający zakup elektronicznej winiety autostradowej. Warto w nim sprawdzić, czy numer rejestracyjny pojazdu został poprawnie wpisany. Za ich zgodność ze stanem faktycznym odpowiada bowiem kierowca. W przypadku wykrycia, że dane są błędne lub niekompletne, należy w ciągu 15 minut od wykupienia winiety przesłać operatorowi systemu prawidłowe dane.

Redakcja poleca: Winieta: Czechy. Jak i gdzie kupić, ile wynoszą opłaty drogowe

Słowacja – mandat za brak winiety w 2024 roku

Brak konieczności naklejania winiety na szybę nie oznacza, że po słowackich drogach można bez konsekwencji jeździć „na gapę”. W umieszczonych nad drogami bramownicach znajdują się kamery, które odczytują numery rejestracyjne pojazdów oraz porównują je z informacjami o aktywnych winietach. Kara za brak winiety to 150 euro. Wykupienie winiet jest też monitorowane przez mobilne patrole operatora słowackich autostrad – w tym przypadku ryzyko wpadki jest największe. Według słowackich mediów (przynajmniej w 2018 r.) ryzyko nałożenia grzywny po opuszczeniu kraju już jest niskie. Unijne dyrektywy dotyczące udostępniania danych właściciela pojazdu przez krajowy punkt kontaktowy dotyczą wykroczeń mających wpływ na bezpieczeństwo (czyli np. przejazd na czerwonym świetle lub nadmierną prędkość zarejestrowaną przez fotoradar) – bezpłatny przejazd płatną drogą nie generuje żadnego niebezpieczeństwa drogowego.

Zobacz też: Jak znaleźć najtańsze OC i AC?

Warto wiedzieć, że w cenie winiety na słowackiej autostrady zawarta jest pomoc świadczona na autostradzie przez patrol autostradowy, który m.in. pomaga przy naprawach pojazdu, zapewnia holowanie czy pomoc kierowcom, którym zabrakło paliwa. Jednostkę interwencyjną można wezwać dzwoniąc pod numer 0800 100 007 lub korzystając z aplikacji mobilnej.

Data aktualizacji: 2 stycznia 2024 roku

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji