Jeżeli planujemy jazdę autostradami na Słowacji, musimy kupić winietę. Można to zrobić przez internet. Ile wynoszą opłaty drogowe u naszych południowych sąsiadów?

Za korzystanie z autostrad i dróg ekspresowych na Słowacji płaci się  w nowoczesny sposób – działa tam elektroniczny system poboru opłat drogowych. Nie trzeba więc kupować winiety naklejanej na przednią szybę czy płacić za przejazd na bramkach. Próby bezpłatnego skorzystania z płatnych dróg mogą skończyć się mandatem. Nad trasami widzą bowiem kamery, które na podstawie numeru rejestracyjnego weryfikują, czy dla danego pojazdu została wykupiona tzw. elektroniczna winieta, nazywana też e-winietą.

NASZ SKLEP

Mapa płatnych dróg na SłowacjiMapę płatnych dróg na Słowacji prezentujemy powyżej. Można ją także pobrać ze strony zarządcy dróg w formie pliku pdf – tutaj.

Wszystkie informacje na temat opłat za korzystanie ze słowackich dróg zostały szczegółowo wyjaśnione w języku polskim na stronie eznamka.sk/pl. Można na niej dokonać zakupu winiety, czyli kupić elektroniczną winietę Słowacja 2022, jak również sprawdzić czy dana winieta jest ważna bądź złożyć wniosek czy reklamację.

Słowacja – rodzaje winiet, ceny winiet 2022

Rodzaje i ceny winiet na Słowacji
Winieta roczna*Winieta miesięcznaWinieta 10-dniowa
50 euro14 euro10 euro
ok. 235 złok. 66 złok. 47 zł

*ważna od 1 stycznia danego roku kalendarzowego (lub od dnia zakupienia) do 31 stycznia następnego roku kalendarzowego

Dla samochodów osobowych na Słowacji obowiązuje winieta roczna lub okresowa. W przypadku jazdy z przyczepą winiety nie trzeba kupować, jeżeli dopuszczalna masa całkowita zestawu złożonego z samochodu i przyczepy nie przekracza 3,5 tony. W przypadku cięższego zestawu trzeba wykupić winietę na przyczepę, która kosztuje tyle, co winieta na auto. Na Słowacji nie obowiązują natomiast winiety dla motocykli.

Winiety na Słowację – gdzie kupić?

Winietę na Słowację najłatwiej kupić online za pośrednictwem oficjalnej internetowej strony eznamka.sk/selfcare/purchase. Alternatywą jest skorzystanie z aplikacji mobilnych dla systemów Android lub iOS. Najmniej wygodne jest skorzystanie z samoobsługowych punktów sprzedaży winiet – ich lista znajduje się tutaj (plik pfd) oraz tutaj – w postaci wyszukiwarki na stronie internetowej. Przy każdej formie wykupienia winiety kierowca otrzyma dowód zakupu (mailem lub w postaci paragonu). Jego posiadanie przy sobie podczas korzystania z płatnych dróg na Słowacji nie jest wymagane. Informacja o wykupieniu winiety trafia bowiem do systemu komputerowego operatora autostrad.

Słowacja - winiety online
Zakup elektronicznej winiety na Słowację jest prosty. Wystarczy wypełnić przejrzysty formularz (dostępny także w języku polskim) i podać numer karty płatniczej.

Po dokonaniu płatności drogą elektroniczną otrzymuje się dokument potwierdzający zakup elektronicznej winiety autostradowej. Warto w nim sprawdzić, czy numer rejestracyjny pojazdu został poprawnie wpisany. Za ich zgodność ze stanem faktycznym odpowiada bowiem kierowca. W przypadku wykrycia, że dane są błędne lub niekompletne, należy w ciągu 15 minut od wykupienia winiety przesłać operatorowi systemu prawidłowe dane.

Słowacja – mandat za brak winiety

Brak konieczności naklejania winiety na szybę nie oznacza, że po słowackich drogach można bez konsekwencji jeździć „na gapę”. W umieszczonych nad drogami bramownicach znajdują się kamery, które odczytują numery rejestracyjne pojazdów oraz porównują je z informacjami o aktywnych winietach. Kara za brak winiety to 150 euro. Wykupienie winiet jest też monitorowane przez mobilne patrole operatora słowackich autostrad – w tym przypadku ryzyko wpadki jest największe. Według słowackich mediów (przynajmniej w 2018 r.) ryzyko nałożenia grzywny po opuszczeniu kraju już jest niskie. Unijne dyrektywy dotyczące udostępniania danych właściciela pojazdu przez krajowy punkt kontaktowy dotyczą wykroczeń mających wpływ na bezpieczeństwo (czyli np. przejazd na czerwonym świetle lub nadmierną prędkość zarejestrowaną przez fotoradar) – bezpłatny przejazd płatną drogą nie generuje żadnego niebezpieczeństwa drogowego.

Zobacz też: Jak znaleźć najtańsze OC i AC?

Warto wiedzieć, że w cenie winiety na słowackiej autostrady zawarta jest pomoc świadczona na autostradzie przez patrol autostradowy, który m.in. pomaga przy naprawach pojazdu, zapewnia holowanie czy pomoc kierowcom, którym zabrakło paliwa. Jednostkę interwencyjną można wezwać dzwoniąc pod numer 0800 100 007 lub korzystając z aplikacji mobilnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj