NowościRozrywkaTory wyścigowe w Polsce. Gdzie można legalnie się pościgać?

Tory wyścigowe w Polsce. Gdzie można legalnie się pościgać?

W ostatnich latach w Polsce przybyło obiektów, na których można legalnie i bezpiecznie sprawdzić swoje umiejętności oraz możliwości auta. Zapoznaj się z przygotowaną przez nas listą torów.

Tragiczny w skutkach wypadek w Krakowie ponownie rozpoczął dyskusję na temat dostępności torów w naszym kraju. Wbrew opiniom niektórych ekspertów, w Polsce nie brakuje obiektów, na których kierowcy mogą w bezpiecznych warunkach przetestować swoje samochody, a także potrenować pod okiem wykwalifikowanych instruktorów.

Informacje o cyklicznie organizowanych imprezach typu track day czy super sprint można znaleźć m.in. na stronach Polskiego Związku Motorowego, automobilklubów i oczywiście poszczególnych torów oraz na ich profilach w mediach społecznościowych. Poniżej prezentujemy wybrane obiekty z różnych części Polski.

Tor Poznań

Tor Poznań znajduje się na obrzeżach stolicy Wielkopolski i jest największym obiektem tego typu w Polsce. Nitka głównego toru wynosi 4083 m długości i składa się z 14 zakrętów (5 lewych, 9 prawych). Ponadto do dyspozycji jest także krótszy i zdecydowanie bardziej kręty tor kartingowy – 1509 m długości i 21 zakrętów (7 lewych, 14 prawych).

Tory wyścigowe w Polsce

Tor Kielce

Tor Kielce to kolejny obiekt zasłużony dla historii polskiego motorsportu. W czasach swojej świetności obiekt ten oferował pełną pętlę o długości 4160 m oraz owal o długości 1140 m. Obecnie do dyspozycji jest tylko ten krótszy odcinek, ale układ trasy można zmieniać, wykorzystując fragmenty toru kartingowego.

Tor Łódź

  • Adres: Kiełmina 78, 95-010 Stryków
  • Strona internetowa: tor-lodz.pl

Tor Łódź jest zlokalizowany na północ od stolicy województwa łódzkiego. Obiekt ten ma do zaoferowania nitkę toru o długości 1,5 km i szerokości 8-12 m, dwie płyty poślizgowe oraz budynek z salą konferencyjną i kawiarnią. Warto dodać, że tor został zaprojektowany w taki sposób, aby można było swobodnie zmieniać układ trasy.

Tory wyścigowe w Polsce

Silesia Ring

  • Adres: Lotnicza 5-7, 47-325 Kamień Śląski
  • Strona internetowa: silesiaring.pl

Silesia Ring to jeden z młodszych obiektów tego typu w Polsce, ale jest chętnie wykorzystywany podczas różnych eventów motoryzacyjnych i prezentacji nowych modeli. Główna nitka toru mierzy 3636 m i składa się z 15 zakrętów (9 prawych, 6 lewych). Prosta startowa ma 560 m długości, a najdłuższa prosta – 730 m. Obiekt jest zabezpieczony barierami energochłonnymi oraz pułapkami żwirowymi.

Autodrom Jastrząb

  • Adres: Czerwienica 25, 26-502 Jastrząb
  • Strona internetowa: torjastrzab.pl

Autodrom Jastrząb znajduje się w niedalekiej odległości od Radomia. Pełne okrążenie głównego toru mierzy 2,4 km, a łączna długość wszystkich tras (w tym odcinków szutrowych) wynosi 3,5 km. Do dyspozycji jest również kilka płyt poślizgowych. Na terenie tego obiektu można organizować m.in. imprezy typu track day, zawody driftingowe oraz wyścigi na 1/4 mili.

Tory wyścigowe w Polsce

Autodrom Słomczyn

Autodrom Słomczyn jest położony koło Grójca i kojarzy się przede wszystkim z rallycrossem. Kilka lat temu obiekt został przebudowany, dzięki czemu obecnie oferuje zarówno odcinki szutrowe, jak i w pełni asfaltowe. Tor jest stosunkowo krótki (pętla samochodowa ma tylko 1050 m długości) i premiuje raczej szybkich kierowców niż szybkie auta.

Tor Modlin

  • Adres: gen. Wiktora Thommee 1B, 05-102 Nowy Dwór Mazowiecki
  • Strona internetowa: tormodlin.pl

Tor Modlin jest zlokalizowany w pobliżu Warszawy, a jego oferta obejmuje tor szkoleniowy, płyty poślizgowe, sekcję motocyklową oraz trasę off-roadową. Nitka głównego toru o długości 1,2 km charakteryzuje się ciasnymi zakrętami i długą prostą. Na bieżąco aktualizowany kalendarz wydarzeń pozwala zorientować się, kiedy obiekt jest dostępny i jakie zawody na nim się odbywają.

Tory wyścigowe w Polsce

Moto Park Ułęż

Moto Park Ułęż został utworzony na terenie dawnego lotniska znajdującego się około 70 km od Lublina, w pobliżu miejscowości Ryki. Łączna długość toru wynosi około 2,5 km i dzięki swojej lokalizacji pozwala na dużą elastyczność przy wytyczaniu trasy przejazdu. Ułęż ma do zaoferowania także płyty poślizgowe i płytę slalomową.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji