Odcinkowy pomiar prędkości (3)

Kierowcy zdążyli przywyknąć do odcinkowych pomiarów prędkości, ale stopniowo ich przybywa na drogach szybkiego ruchu. Oto aktualna lista miejsc, gdzie funkcjonuje odcinkowy pomiar prędkości.

Na polskich drogach od kilku lat działają kamery mierzące średnią prędkość na danym odcinku. To rozwiązanie dotarło do nas z innych krajów Europy, gdzie odcinkowe pomiary prędkości masowo zastępowały tradycyjne fotoradary. Polscy kierowcy nauczyli się już je „oszukiwać”, nagle przed nimi hamując, by po minięciu przyspieszyć, unikając tym samym mandatu. Ta metoda nie sprawdzi się jednak przy odcinkowym pomiarze prędkości – użytkownik pojazdu musi ściśle trzymać się zadanego limitu prędkości na dystansie nawet kilku kilometrów.

Jak działa odcinkowy pomiar prędkości?

Odcinkowy pomiar prędkości to system dwóch albo więcej kamer, usytuowanych na dwóch bramkach kontrolnych i oddalonych od siebie, w zależności od miejsca, o kilkaset metrów lub kilka kilometrów. Obserwują one wszystkie pojazdy, jakie wjechały w strefę odcinka pomiarowego i mierzą ich czas przejazdu. Następnie, mając przypisaną odległość między kamerami, obliczają ich średnią prędkość. Gdy przekroczy ona dozwoloną w tym miejscu, system wysyła zdjęcia pojazdu do centrali Inspekcji Transportu Drogowego, która wystawi kierowcy mandat. System jest o tyle skuteczny, że działa przez całą dobę i bez względu na warunki pogodowe – jeśli widoczność jest ograniczona, kamery namierzają auto za pomocą podczerwieni.

Odcinkowy pomiar prędkości – znak

Odcinkowy pomiar prędkości (2)
Znak informujący o wjeździe w strefę odcinkowego pomiaru prędkości

Kamery odcinkowego pomiaru prędkości są na drogach oznakowane podobnie jak tradycyjne fotoradary – za pomocą odpowiedniego znaku informacyjnego. Pod nim zawsze znajduje się tabliczka mówiąca od monitorowanym dystansie. Także w przypadku odcinkowego pomiaru prędkości kamery rejestrują tylko te auta, które przekroczyły dozwoloną prędkość na badanym odcinku o 10 km/h. Jeśli obawiamy się, że nie zauważymy w porę ostrzegającego znaku albo mamy wątpliwości co do dozwolonej prędkości, pomóc może nam aplikacja w telefonie. Dostępnych jest dużo – płatnych i darmowych, lecz właściwie każda ostrzeże nas przed odcinkowym pomiarem prędkości i podpowie, ile należy jechać. Najpopularniejsze z nich to Yanosik, Rysiek, AutoMapa lub nawigacja TomTom.

Odcinkowy pomiar prędkości sprawdza się w praktyce

Większość poustawianych na drogach kamer rejestruje pojazdy od końca 2016 roku (część od końca 2015 roku). Ostatnie lata dały rezultat w postaci ok. 130 tysięcy kierowców przyłapanych na przekroczeniu prędkości. Skąd taka skuteczność? Nie wszyscy jeszcze do końca wiedzą, na czym polega odcinkowy pomiar prędkości. Gdy widzą pierwszą kamerę, gwałtownie zwalniają, by po chwili znowu przyspieszyć. Przy zauważeniu drugiej ponownie wytracają prędkość, nie wiedząc, że ta, z którą przed chwilą się poruszali, również zostanie wliczona w ostateczny rezultat. A wtedy średnia prędkość najczęściej przekracza dozwoloną, co kończy się mandatem. Inna sprawa, że nie każdy w porę zauważa znak informujący o wjeździe do monitorowanej kamerami strefy lub nie ma pojęcia, jakie ograniczenie prędkości obowiązuje na danym odcinku drogi.

Nie tak łatwo oszukać odcinkowy pomiar prędkości

Metoda ze zwalnianiem przed samą kamerą nie sprawdzi się przy odcinkowym pomiarze prędkości, dlatego nie ma żadnego sposobu na jego „obejście” – by uniknąć mandatu, trzeba jechać przepisowo. Inspekcja Transportu Drogowego, widząc coraz słabszą skuteczność tradycyjnych fotoradarów, systematycznie planuje wprowadzać kamery na kolejne odcinki dróg w całej Polsce. Całkiem niedawno, bo w styczniu 2021 roku nastąpiła rewolucja, mianowicie odcinkowy pomiar prędkości pojawił się na autostradzie – konkretnie A1, w dwóch lokalizacjach. Okazał się rozwiązaniem nie tyle przynoszącym zysk, co wyraźnie poprawiającym bezpieczeństwo (odnotowano drastyczny spadek drogowych kolizji), dlatego prawdopodobnie na nim się nie skończy. Obecnie już go zlikwidowano, ale odcinkowy pomiar pojawił się na trzech odcinkach dróg szybkiego ruchu w Warszawie i okolicach – w dwóch lokalizacjach trasy S8 oraz w tunelu wchodzącym w skład Południowej Obwodnicy Warszawy (S2).

Odcinkowy pomiar prędkości
Odcinkowy pomiar prędkości wykorzystuje malowane na żółto i zainstalowane na specjalnych wysięgnikach kamery. Ustawione są na początku i końcu strefy monitorowanej prędkości.

Aktualne lokalizacje odcinkowych pomiarów prędkości w Polsce (2022)

Tymczasem przedstawiamy spis wszystkich aktualnie działających odcinkowych pomiarów prędkości na terenie całej Polski. Planujesz trasę przez któryś z tych rejonów? Zapamiętaj, gdzie należy zwolnić!

Odcinkowe pomiary prędkości – lokalizacje (2022)
WojewództwoMiejscowośćNumer drogiDługość odcinkowego pomiaru prędkości
1dolnośląskieLubin (powiat lubiński)32 km
2lubelskieŁuszczów Pierwszy (powiat lubelski)822,88 km
3lubelskieŁęczna-Turowola (powiat łęczyński)823,9 km
4lubuskieSulechów (powiat zielonogórski)323 km
5lubuskieSzlichtyngowa-Górczyna (powiat wschowski)122,5 km
6łódzkieTomaszów Mazowiecki (powiat tomaszowski)482,15 km
7łódzkieKluki (powiat bełchatowski)741,4 km
8łódzkieZłota (powiat skierniewicki)723,3 km
9mazowieckieSzymaki (powiat płoński)71,04 km
10mazowieckiePawłowo-Baboszewo (powiat płoński)71,65 km
11mazowieckieStrachówka (powiat wołomiński)502,7 km
12mazowieckieSochaczew (powiat sochaczewski)502,9 km
13mazowieckieRybitwy (powiat płoński)72 km
14mazowieckieKarniewo (powiat makowski)601,8 km
15mazowieckieRegut (powiat otwocki)502,75 km
16mazowieckieWarszawa – Południowa Obwodnica (tunel)S22,8 km
17mazowieckieWarszawa Konotopa-BemowoS83 km
18mazowieckieWarszawa Łabiszyńska-PiłsudskiegoS84 km
19mazowieckieZakręt (powiat miński)21,5 km
20małopolskieTarnów (powiat tarnowski)944,38 km
21opolskieŁosiów (powiat brzeski)942,2 km
22podkarpackieKolbuszowa (powiat kolbuszowski)93,4 km
23podkarpackieIskrzynia (powiat krośnieński)191,39 km
24podkarpackieStalowa Wola (powiat stalowolski)8716,5 km
25podlaskieZwierki-Zabłudów (powiat białostocki)193,8 km
26pomorskieRekowo Górne (powiat wejherowski)2161,6 km
27śląskieGorzyce (powiat wodzisławski)781 km
28śląskieGorzyce (powiat wodzisławski)780,9 km
29śląskieWilcza (powiat gliwicki)782,2 km
30śląskieTarnowskie Góry (powiat tarnogórski)111 km
31świętokrzyskieRadlin (powiat kielecki)743,99 km
32Warmińsko-mazurskieGniazdowo (powiat mrągowski)595,6 km
33Warmińsko-mazurskieGietrzwałd (powiat olsztyński)165,03 km
34zachodniopomorskieBabigoszcz-Gniazdowo (powiat goleniowski)34,82 km
Polecamy także:

Kamery rejestrujące przejazd na czerwonym świetle – aktualna lista lokalizacji

Aktualny taryfikator mandatów (2022)