NowościAktualnościNowe kamery w gotowości. Wpadną kierowcy jadący na urlop

Nowe kamery w gotowości. Wpadną kierowcy jadący na urlop

Lada moment GITD uruchomi odcinkowe pomiary prędkości w regionie, gdzie do tej pory praktycznie ich nie było. Gdzie trzeba będzie zdjąć nogę z gazu?

Odcinkowych pomiarów prędkości dynamicznie przybywa. Pod koniec 2023 roku monitorowały one prędkość pojazdów w niemal 40 lokalizacjach w całej Polsce. Najwięcej żółtych kamer, jak można się spodziewać, jest na Mazowszu – aż trzy fragmenty dróg są monitorowane w samej Warszawie. Sporo znajdziemy ich też na drogach krajowych w regionach Polski środkowej i południowej.

Do niedawna odcinkowe pomiary prędkości praktycznie nie występowały na północy kraju, a konkretnie na Pomorzu. Co prawda w ubiegłym roku uruchomiono odcinkowy pomiar prędkości w nowo wybudowanym tunelu w Świnoujściu, ale oprócz niego kierowcy znad morza musieli uważać tylko na jedno tego typu urządzenie – mierzące prędkość na drodze wojewódzkiej nr 216 między Redą a Rekowem Górnym. To licznie uczęszczana trasa przez turystów, bowiem zapewnia najprostsze połączenie do Władysławowa, Chłapowa, Jastrzębiej Góry i miejscowości na Mierzei Helskiej.

Odcinkowy pomiar prędkości (woj. pomorskie). Gdzie będą kamery?

Niebawem jednak sytuacja na Pomorzu ulegnie sporej zmianie, ponieważ w województwie pomorskim pojawią się aż trzy nowe odcinkowe pomiary prędkości. Żółte kamery zmierzą prędkość kierowców na następujących drogach:

  • droga krajowa nr 20 (Borcz-Babi Dół, powiat kartuski);
  • droga krajowa nr 211 (Borowo, powiat kartuski);
  • autostrada A1 (Pelplin-Swarożyn, powiat tczewski).

Na planowane odcinkowe pomiary prędkości w województwie pomorskim będą musieli uważać zwłaszcza kierowcy mieszkający niedaleko Trójmiasta. Nie powinny pozostawać obojętne także turystom, bowiem przez autostradę A1 w sezonie letnim przewija się mnóstwo samochodów wiozących urlopowiczów nad Bałtyk.

Odcinkowy pomiar prędkości na Pomorzu. Kiedy uruchomienie?

Wspomniane wyżej lokalizacje już teraz warto zapamiętać, tym bardziej jeśli w niedługim czasie planujemy podróż nad morze (nawet gdy będzie to dopiero w wakacje). Odcinkowe pomiary prędkości na DK20 i DW211 już bowiem zainstalowano we właściwych miejscach, a ich uruchomienie może nastąpić w każdej chwili. Termin uzależniony jest od postępu prac zakładów energetycznych, które działają niezależnie od Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. Można się spodziewać, że włączenie żółtych kamer realnie nastąpi w ciągu kilku tygodni, albo nawet i szybciej.

Redakcja poleca:

Odcinkowy pomiar prędkości – aktualna lista lokalizacji

Jaki jest mandat za przekroczenie prędkości na odcinkowym pomiarze prędkości?

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji