NowościAktualnościNowe kamery w gotowości. Wpadną kierowcy jadący na urlop

Nowe kamery w gotowości. Wpadną kierowcy jadący na urlop

Lada moment GITD uruchomi odcinkowe pomiary prędkości w regionie, gdzie do tej pory praktycznie ich nie było. Gdzie trzeba będzie zdjąć nogę z gazu?

Odcinkowych pomiarów prędkości dynamicznie przybywa. Pod koniec 2023 roku monitorowały one prędkość pojazdów w niemal 40 lokalizacjach w całej Polsce. Najwięcej żółtych kamer, jak można się spodziewać, jest na Mazowszu – aż trzy fragmenty dróg są monitorowane w samej Warszawie. Sporo znajdziemy ich też na drogach krajowych w regionach Polski środkowej i południowej.

Do niedawna odcinkowe pomiary prędkości praktycznie nie występowały na północy kraju, a konkretnie na Pomorzu. Co prawda w ubiegłym roku uruchomiono odcinkowy pomiar prędkości w nowo wybudowanym tunelu w Świnoujściu, ale oprócz niego kierowcy znad morza musieli uważać tylko na jedno tego typu urządzenie – mierzące prędkość na drodze wojewódzkiej nr 216 między Redą a Rekowem Górnym. To licznie uczęszczana trasa przez turystów, bowiem zapewnia najprostsze połączenie do Władysławowa, Chłapowa, Jastrzębiej Góry i miejscowości na Mierzei Helskiej.

Odcinkowy pomiar prędkości (woj. pomorskie). Gdzie będą kamery?

Niebawem jednak sytuacja na Pomorzu ulegnie sporej zmianie, ponieważ w województwie pomorskim pojawią się aż trzy nowe odcinkowe pomiary prędkości. Żółte kamery zmierzą prędkość kierowców na następujących drogach:

  • droga krajowa nr 20 (Borcz-Babi Dół, powiat kartuski);
  • droga krajowa nr 211 (Borowo, powiat kartuski);
  • autostrada A1 (Pelplin-Swarożyn, powiat tczewski).

Na planowane odcinkowe pomiary prędkości w województwie pomorskim będą musieli uważać zwłaszcza kierowcy mieszkający niedaleko Trójmiasta. Nie powinny pozostawać obojętne także turystom, bowiem przez autostradę A1 w sezonie letnim przewija się mnóstwo samochodów wiozących urlopowiczów nad Bałtyk.

Odcinkowy pomiar prędkości na Pomorzu. Kiedy uruchomienie?

Wspomniane wyżej lokalizacje już teraz warto zapamiętać, tym bardziej jeśli w niedługim czasie planujemy podróż nad morze (nawet gdy będzie to dopiero w wakacje). Odcinkowe pomiary prędkości na DK20 i DW211 już bowiem zainstalowano we właściwych miejscach, a ich uruchomienie może nastąpić w każdej chwili. Termin uzależniony jest od postępu prac zakładów energetycznych, które działają niezależnie od Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. Można się spodziewać, że włączenie żółtych kamer realnie nastąpi w ciągu kilku tygodni, albo nawet i szybciej.

Redakcja poleca:

Odcinkowy pomiar prędkości – aktualna lista lokalizacji

Jaki jest mandat za przekroczenie prędkości na odcinkowym pomiarze prędkości?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji