Na niektórych autach można zauważyć naklejki ze skrótem CC. Jego obecność daje kierowcy pewne przywileje. Jakie i kto może z nich korzystać?

Poszczególne kraje starają się ułatwiać życie przedstawicielom innych państw. Należą do nich pracownicy korpusu konsularnego (z jęz. fr. Corps Consulaire, stąd skrót CC). Mogą być nimi kierownicy placówek konsularnych, czyli konsulowie oraz członkowie personelu konsularnego w danym kraju wraz z małżonkami. To różnica względem korpusu dyplomatycznego, który może być tylko jeden w danym kraju. Korpusów konsularnych może być natomiast więcej. Członkowie korpusu konsularnego mają prawo oznaczania symbolem CC swoich samochodów.

NASZ SKLEP
Przejście graniczne w Korczowej
Na przejściach granicznych można spotkać wydzielone pasy dla pojazdów dyplomatów. By móc z nich korzystać, nie wystarczy oznaczyć auto – niezbędne są także stosowne dokumenty. (fot. www.bieszczadzki.strazgraniczna.pl)

Takie oznaczenie daje pewne przywileje – w tym możliwość parkowania na wyznaczonych miejscach przed placówką dyplomatyczną. W przypadku wyjazdu poza strefę Schengen, jeżeli na danym przejściu granicznym znajduje się wydzielony pas – np. z napisami CC, CD, Priorytet, Priority – przejeżdżający nim kierowca będzie mógł wyjechać za granicę bez oczekiwania w kolejce. Oczywiście nie wystarczy oznaczenie samochodu – trzeba legitymować się także odpowiednimi dokumentami. Próby okazania ich falsyfikatów mogą okazać się dużym problemem, o czym na przestrzeni lat przekonało się chociażby kilku „fałszywych dyplomatów” na przejściu w Korczowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj