NowościAktualnościDuże zmiany w ITD. Będzie łatwiej o mandat! Także dla kierowców "osobówek"

Duże zmiany w ITD. Będzie łatwiej o mandat! Także dla kierowców „osobówek”

Inspekcja Transportu Drogowego ma stać się służbą mundurową. Zmiana nie tylko zwiększy efektywność w zarządzaniu ITD i dodatkowe przywileje funkcjonariuszy, ale również zwiększa szansę na otrzymanie mandatu. Dotyczy to również kierowców aut osobowych.

Kilkanaście dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o Inspekcji Transportu Drogowego, który ma na celu zwiększenie efektywności zarządzania ITD, a przez to podniesienie efektywności działań prowadzonych przez ITD. Jeżeli projekt będzie procedowany, w ITD przestaną obowiązywać podziały regionalne. Nie tylko usprawni to zarządzanie, ale również ułatwi przerzucanie funkcjonariuszów w miejsca, gdzie w danej chwili są bardziej potrzebni, co byłoby szczególnie istotne w sytuacjach nieprzewidywalnych.

Jak podaje serwis 40ton.net, status służby mundurowej oznacza uwolnienie inspektorów z urzędniczych ograniczeń w zakresie planowania pracy. To z kolei ułatwi wysyłanie ich do pracy w godzinach nocnych oraz w dni wolne od pracy. Zwłaszcza kontrole w nocy mogą zwiększyć efektywność pracy ITD, bo wiele transportów odbywa się właśnie nocą. To z kolei może poprawić ochronę krajowego rynku przewozów drogowych przed nieuczciwą konkurencją, w szczególności realizowaną przez firmy z krajów spoza Unii Europejskiej.

Status służby mundurowej oznacza, że inspektorzy ITD otrzymaliby także przywileje emerytalne, którymi dzisiaj cieszą się policjanci lub żołnierze. Zmiany muszą zostać jeszcze zaakceptowane przez sejm, senat i prezydenta.

Warto wiedzieć: Czy funkcjonariusz ITD może zatrzymać auto osobowe i skontrolować kierowcę?

Kierowcy powinni pamiętać, że ITD ma do dyspozycji fotoradary oraz radiowozy z wbudowanymi systemami do pomiaru prędkości – także nieoznakowane. Wbrew obiegowym opiniom funkcjonariusze ITD mają uprawnienia nie tylko do zatrzymywania pojazdów dostawczych, ciężarówek czy autobusów. Jeżeli stwierdzą rażące naruszenie przepisów, mogą rozpocząć interwencję wobec kierowcy „osobówki”. W przepisach nie sprecyzowano, czym jest rażące naruszenie, więc za każdym razem funkcjonariusz może dokonać oceny danej sytuacji.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji