PoradyPoradyNaklejka, którą możesz usunąć z szyby. Przestała być potrzebna!

Naklejka, którą możesz usunąć z szyby. Przestała być potrzebna!

Na przednich szybach wiele aut ma naklejki. Najczęściej spotykane dotyczą numeru rejestracyjnego oraz informacji o mobilnych płatnościach za parkowanie. Okazuje się, że obie nie są potrzebne!

Zmienione przepisy sprawiły, że na przedniej szybie nie trzeba już wozić naklejki kontrolnej z numerem rejestracyjnym pojazdu. Co więcej – nie są one już nawet wydawane w momencie rejestrowania pojazdu. Obok naklejki z numerem w autach kierowców, którzy dokonywali płatności za postój w strefach płatnego parkowania aplikacjami MoBilet, MobiParking, Flowbird lub Pango, umieszczali naklejki informujące, że wybrali mobilne płatności.

Placenie za parking aplikacja
Płatność z poziomu aplikacji jest wygodna – nie tylko zwalnia z konieczności szukania parkometru, ale także oznacza, że opłacony postój można w dowolnej chwili i z dowolnego miejsca przedłużyć do interesującej nas godziny.

Czy taka naklejka lub włożona pod szybę kartka, która informuje, że mobilnie płacimy za parking, wciąż jest potrzebna? Wiele osób zadaje sobie to pytanie, więc odpowiedzi znajdują się na stronach wybranych operatorów sieci płatnego parkowania.

Przykładowo: na stronie parkowaniegliwice.pl znajduje się informacja o następującej treści: Często pytacie nas Państwo czy płacąc za postój mobilnie (przy użyciu aplikacji MoBilet, Pango lub SkyCash) muszą posiadać Państwo naklejkę na szybie informującą o tym sposobie uiszczania opłaty. Śląska Sieć Metropolitalna sp. z o.o. jako operator Strefy Płatnego Parkowania w Gliwicach informuje, że nie jest to konieczne. Kontrolerzy posiadają urządzenia pracujące online. Mogą na bieżąco sprawdzić czy postój danego pojazdu został opłacony, ponieważ mają dostęp do baz danych wszystkich dostępnych w Gliwicach aplikacji mobilnych oraz parkomatów.

Oznaczanie samochodów jest zbędne także w Warszawie – jak czytamy na stronie warszawa19115.pl: Od 15 sierpnia 2022 r., zgodnie ze znowelizowaną uchwałą Rady m.st. Warszawy o SPPN, kartki lub naklejki NIE trzeba umieszczać w prawym dolnym rogu przedniej szyby pojazdu.

Warto wiedzieć: Naklejka Nurburgring na aucie. Co oznacza i dlaczego jest naklejana?

Ogólnie można się kierować prostą zasadą – w miejscowościach, gdzie na etapie kupowania biletu w parkometrze trzeba podać numer rejestracyjny pojazdu – nie trzeba go wkładać na deskę rozdzielczą, ani oznaczać pojazdu naklejką w przypadku dokonania płatności z poziomu aplikacji. Np. zarządcy strefy płatnego parkowania w Gdańsku podają: „W trakcie wnoszenia opłat należy wprowadzić numer rejestracyjny pojazdu na bilet parkingowy, jednak biletu można nie eksponować w pojeździe

Parkomat - wprowadzanie numeru rejestracyjnego
Jeżeli w danym mieście działają parkomaty, które wymagają podania numeru rejestracyjnego pojazdu, jest to znak, że w danym miejscu fakt płatności jest rozpoznawany na podstawie numeru rejestracyjnego pojazdu, a nie kartki włożonej za szybę.

Dlaczego? Zarówno samochody dokonujące zautomatyzowanych kontroli, jak i patrole piesze, nie zaglądają już do aut w poszukiwaniu dowodu wniesienia opłaty, tylko skanują tablice rejestracyjne. Jeżeli w bazie znajduje się informacja, że do danego numeru jest przypisana stosowna płatność – kierowca nie musi obawiać się opłaty dodatkowej.

Oczywiście warto upewnić się, jakie regulacje działają w danej miejscowości oraz płatności jakimi aplikacjami są akceptowane. Warto też pamiętać, że w przypadku opłacenia parkingu, a otrzymania wezwania do zapłaty, zawsze mamy prawo do odwołania.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji