Najzwrotniejsze samochody 03

W miejskiej dżungli każdy centymetr jest na wagę złota. Oto nasz ranking najzwrotniejszych samochodów w historii. Średnica zawracania to poniżej 10 m!

Zwrotność samochodu nabiera nowego znaczenia w czasach wąskich miejsc parkingowych i systematycznie zwiększającej się szerokości aut. Na szczęście i w obecnych czasach da się wytypować sporo modeli o niezwykłej zwrotności, wręcz „zawracających w miejscu”. Nasze zestawienie pokazuje jednak, że samochody ze znikomą średnicą zawracania budowano już bardzo dawno temu, nawet w latach 50. XX wieku. Inna sprawa, że niektóre z nich były naprawdę małe (np. BMW Isetta), co stawia teoretycznie rewelacyjny wynik w gorszym świetle.

Oto nasz ranking 150 samochodów ze średnicą zawracania poniżej 10 m. Wśród nich znalazły się samochody bardzo „świeże” (np. Toyota Aygo X), jak i modele uchodzące dziś za pełnoprawne zabytki. Sprawdźmy, czym najlepiej manewrować po ciasnych parkingach.

150 samochodów ze średnicą zawracania poniżej 10 m
Marka i modelŚred. zawracania (m)Rok premiery
1Renault Twizy 456,82015
2smart fortwo coupé7,02020
3Opel Rocks-e7,22022
4Aston Martin Cygnet 1.337,82011
5Toyota iQ 1.07,82010
6BMW Isetta 2508,31955
7Daihatsu Cuore 1.08,42005
8Daihatsu Trevis 1.08,42006
9Fiat 500 F8,61969
10NSU Prinz III8,61960
11Renault Twingo SCe 658,62019
12Rover Mini (MK VII) 1.38,61996
13Subaru Justy 1.08,62007
14Suzuki Alto 1.08,61995
15smart forfour EQ8,72020
16Abarth Autobianchi A1128,81971
17Daihatsu Charade 1.08,81983
18Daihatsu YRV 1.08,82001
19Fiat Seicento 1.18,82002
20Lancia Autobianchi A1128,81984
21NSU Prinz 48,81961
22Suzuki Cappuccino 0.7 Turbo8,81994
23Citroen C-Zero9,02015
24Honda CRX 1.6i9,01989
25Mazda 121 1.19,01989
26Mitsubishi Electric Vehicle9,02014
27Mitsubishi i-MiEV9,02010
28Nissan Pixo 1.09,02009
29Peugeot 304 Coupé 1.39,01970
30Peugeot iOn9,02010
31Subaru Libero 10009,01984
32Toyota Starlet 1.09,01985
33Fiat Panda 1.1 8V9,12003
34Ford Ka 1.29,12010
35NSU Wankel-Spider9,11964
36Chevrolet Matiz 0.89,22005
37Daihatsu Copen9,22003
38Fiat 126 BIS9,21987
39Fiat 500 1.29,22007
40Fiat Panda I9,21983
41Honda Civic 1.29,21983
42Honda e9,22020
43Honda Jazz 459,21984
44Mazda Demio 1.49,22000
45Mitsubishi Space Star 1.09,22020
46Nissan Micra 1.09,22000
47Opel Chevette 1.39,21980
48Suzuki Swift 1.0 GA9,21987
49Suzuki Swift 1.0 GL9,21986
50Volvo 340 1.49,21984
51Volvo 360 2.0i9,21986
52DAF 31 Daffodil Variomatic9,31963
53Fiat 1269,31977
54Ford Fiesta 1.09,31985
55Abarth 124 Spider9,42018
56Citroen LN9,41981
57Daihatsu Sirion 1.09,42007
58Fiat Cinquecento 0.99,41993
59Honda Civic 12009,41973
60Honda Civic Shuttle 1.5 4WD9,41987
61Kia Picanto 1.09,42020
62Kia Pride 1.39,41995
63Mazda 2 SKYACTIV-G 75 Hybrid9,42020
64Mazda 323 1.49,41987
65Mazda MX-5 SKYACTIV-G9,42018
66Nissan 200SX 1.8 Turbo9,41989
67Peugeot 1049,41979
68Subaru Justy 1.09,42007
69Suzuki Celerio 1.09,42014
70Suzuki Ignis 1.2 Dualjet Hybrid9,42020
71Suzuki Splash 1.09,42012
72Suzuki Swift 13009,42008
73Toyota Aygo X 1.09,42022
74Toyota Corolla Liftback 13009,41979
75Toyota Tercel 1.39,41982
76Toyota Yaris 1.339,42011
77Citroen C1 1.09,52012
78Citroen C3 Pluriel 1.49,52008
79Citroen Saxo 1.09,51999
80Dacia Spring Electric 2WD9,52021
81DAF 30 Daffodil Variomatic9,51961
82Fiat 127 Special9,51982
83Hyundai i10 1.19,52011
84Peugeot 107 1.09,52012
85Peugeot 108 1.2 PureTech 829,52014
86Rover 2139,51985
87Audi 50 1.19,61974
88Citroen AX 1.09,61996
89Citroen C2 1.19,62008
90Datsun 240Z9,61970
91Datsun Sunny 12009,61974
92Fiat 127 9009,61977
93Ford RS2009,61985
94Honda Logo 1.3i9,61999
95Mazda RX-79,61981
96Nissan Almera 1.49,61998
97Renault Kangoo Compact dCi 759,62013
98Seat Marbella 8509,61987
99Subaru L 18009,61984
100Suzuki Wagon R+ 1.09,61997
101Talbot Sunbeam 1.09,61979
102Toyota MR2 Coupé9,61987
103VW Derby 0.99,61977
104VW Polo 0.99,61979
105Fiat 500e (23,8 kWh)9,72020
106Fiat Panda 4×49,71983
107Fiat Punto 559,71993
108Trabant 6019,71969
109BMW Z4 Roadster 2.0i9,82005
110Chevrolet Kalos 1.29,82005
111Citroen Visa9,81985
112Daewoo Nexia 1.59,81996
113Daihatsu Materia 1.39,82007
114Daihatsu Terios 1.5 2WD9,82011
115Fiat 128 Berlinetta 11009,81975
116Ford Capri 13009,81972
117Ford Escort 1.19,81974
118Ford Fiesta 1.09,81981
119Ford Ka 1.39,81998
120Hyundai Lantra 1.5i9,81994
121Kia Rio 1.49,82009
122Morgan 4/4 1.69,82011
123Opel Agila 1.09,82003
124Opel Karl 1.09,82018
125Renault 49,81976
126Renault 5 8509,81975
127Rover 111 Si9,81995
128Seat Ibiza 1.09,81999
129Seat Mii 1.09,82012
130Skoda Citigo 1.09,82017
131Subaru Justy 10009,81990
132Subaru XT 18009,81984
133Suzuki Baleno 1.39,81999
134Suzuki Jimny 1.39,82015
135Suzuki Samurai 1.39,81988
136Suzuki Wagon R+ 1.39,82005
137Talbot Samba 1.09,81983
138Toyota Carina Liftback 1.69,81986
139Volvo 240 2.39,81982
140Volvo 960 2.5 24V9,81994
141VW up! 1.09,82016
142BMW i3 (94 Ah)9,92017
143Chevrolet Spark 1.09,92012
144Datsun 160J9,91978
145Ford Escort 1.19,91970
146Hyundai Accent 1.39,92000
147Mazda 121 1.39,92000
148Peugeot 205 1.19,91991
149Renault Modus 1.29,92011
150Volvo 760 2.99,91987

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj