NowościAktualnościTo koniec FSO! Co powstanie w miejscu fabryki na Żeraniu?

To koniec FSO! Co powstanie w miejscu fabryki na Żeraniu?

Kilka dni temu ostatecznie zakończyła się historia Fabryki Samochodów Osobowych. Nowym właścicielem terenów na warszawskim Żeraniu został deweloper. Dowiedz się więcej na ten temat.

29 lipca 2021 roku, po blisko 70 latach istnienia, warszawska FSO przeszła do historii. Tego właśnie dnia rozległe tereny przy ul. Jagiellońskiej 88 zostały kupione przez firmę deweloperską OKAM. O tym fakcie poinformował dziś Robert Brykała, twórca Muzeum Skarb Narodu, mieszczącego się w jednej z pofabrycznych hal.

Przedstawiciele dewelopera zapowiedzieli już, że chcą zachować byłe tereny FSO w niezmienionym stanie do czasu opracowania nowego planu zagospodarowania. Oznacza to, że jeszcze przez najbliższych kilka lat działalność firm funkcjonujących przy Jagiellońskiej 88 (w tym wspomnianego muzeum) nie powinna być zagrożona.

Na terenie FSO można obecnie oglądać Wystawę Klasyków. Robert Brykała (pomysłodawca Wystawy) napisał na swojej stronie: „Czy to miejsce przetrwa? Myślę, że tak, ale w tym momencie trudno jeszcze powiedzieć w jakiej formie. Do końca sezonu nie należy się jednak spodziewać rewolucji”.

Poniżej zamieszczamy fragment oświadczenia firmy OKAM na temat przyszłości terenów FSO (za muzumskarbnarodu.pl):

„Kupując teren niegdyś służący do produkcji samochodów, dokonaliśmy jednego z największych tego typu nabyć na rynku w ramach tylko jednej transakcji. Niewątpliwie skala inwestycji będzie ogromna i samo przygotowanie jej rozłoży się na kilka lat a wieloetapowa realizacja na kilkanaście najbliższych. To kolejne wyzwanie, z jakim zmierzymy się w OKAM. W najbliższej perspektywie planujemy podjąć działania polegające na uatrakcyjnieniu tego miejsca dla obecnych i przyszłych najemców oraz zapewnieniu im możliwości kontynuacji ich działalności.

Bardzo ważne dla nas jest pozostawienie charakteru tego niezwykłego miejsca tak ważnego w historii polskiej motoryzacji, dlatego inwestycja będzie prowadzona przez nas z poszanowaniem przeszłości oraz poprzedzona zostanie konsultacjami z zainteresowanymi stronami – zaznacza Arie Koren, CEO OKAM.”

Zachęcamy do przeczytania:

Co dalej z FSO? Rozmowa z prezesem żerańskiej fabryki

Źródło: Muzeum Skarb Narodu

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji