Czym dziś zajmuje się warszawska Fabryka Samochodów Osobowych? Jaka przyszłość ją czeka? Zachęcamy do lektury wywiadu z Januszem Woźniakiem, prezesem FSO.

Pod koniec lutego minęło 10 lat od momentu, gdy z linii montażowej na Żeraniu zjechał ostatni wyprodukowany samochód – Chevrolet Aveo. Wydawać by się mogło, że odtąd w FSO niewiele się już dzieje, a tymczasem okazuje się, że to nadal całkiem nieźle prosperująca firma, choć oczywiście profil jej działalności znacząco się zmienił. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o aktualnej sytuacji warszawskiej fabryki, zachęcamy do przeczytania poniższego wywiadu. Z prezesem Fabryki Samochodów Osobowych Januszem Woźniakiem rozmawiał Paweł Janas z IBRM Samar.

Obecnie na terenie żerańskiej fabryki działa m.in. muzeum „Klasyki w FSO”.

Paweł Janas, IBRM Samar: Pod koniec lutego minęło dziesięć lat od czasu, gdy z taśm produkcyjnych warszawskiej FSO zjechał ostatni egzemplarz modelu Chevrolet Aveo, a kilkuletnie próby znalezienia nowego inwestora i wznowienia produkcji samochodów nie przyniosły rezultatu. Wszystko wskazuje więc na to, że samochody na Żeraniu definitywnie odeszły już do historii.

Janusz Woźniak, prezes Fabryki Samochodów Osobowych: Problem FSO, jak Pan wie, polegał na skali produkcji. Nasze zdolności wynoszą 220 tysięcy samochodów rocznie, a lakiernia była tak projektowana, że aby produkcja była opłacalna, jedną z dwóch linii kolorów musi co godzinę opuszczać minimum 30 samochodów. Po wycofaniu przez koncern General Motors marki Chevrolet z Europy, szukaliśmy partnera, który umożliwiłby wznowienie działalności na poziomie ponad 100 tysięcy aut rocznie. Te plany, jak powszechnie wiadomo, zakończyły się fiaskiem nie z naszej winy, ale to już temat na inną rozmowę. Samochody na Żerań już nie wrócą, choć cały czas mamy „zakonserwowaną” lakiernię. Można tutaj obejrzeć całą gamę samochodów produkowanych na przestrzeni ostatnich 60 lat w Polsce, jak również zapoznać się z procesem lakierowania aut. Trzeba jednak brać pod uwagę fakt, że tereny fabryczne leżą niemal w centrum miasta, a ewentualne wznowienie seryjnej produkcji na taką skalę byłoby dziś nieefektywne i bardzo uciążliwe dla okolicznych mieszkańców.

PJ: Co zadziwiające, FSO nie ogłosiło upadłości i nadal działa. Jak to jest możliwe?

JW: Nie ma w tym nic dziwnego. Efektywnie wykorzystujemy nasze aktywa. Mimo że aut nie produkujemy już od dekady, prowadzimy inną działalność gospodarczą. Spółka generuje zyski i ma zdolność do sfinansowania prowadzonego biznesu. Cały czas działa nasza grupa kapitałowa, w ramach której funkcjonują cztery spółki produkcyjne, wytwarzające głównie komponenty dla przemysłu motoryzacyjnego oraz trzy firmy o charakterze usługowym. Większość z nich również generuje zyski.

PJ: Czyli wszystko idzie jak po maśle?

JW: Aż tak dobrze nie jest. Za jakiś czas może być problem z naszą spółką ZEM Ełk, w której pracuje obecnie około sześciuset pracowników, bo najpewniej wycofa się główny kontrahent. Kiedy rząd ogłosił niedawno, że minimalna płaca w Polsce będzie wynosić cztery tysiące złotych, nasi kontrahenci poszukują poza Polską miejsc, gdzie koszty pracy są niższe. W przypadku tej spółki produkcja opiera się na pracy ręcznej, nie da się zaś zautomatyzować wytwarzania wiązek samochodowych.

PJ: W pewnym sensie nadal żyją tereny przy ul. Jagiellońskiej w Warszawie, przy której mieści się fabryka.

JW: Wynajmujemy powierzchnię pod działalność gospodarczą dla około 150 firm, zatrudniających ponad tysiąc osób. Siedzibę na naszym terenie ma spółka budująca Metro Warszawskie, a terminal kontenerowy prowadzi duża firma Loconi Intermodal. W podziemiach byłej tłoczni działa jedna z największych w kraju strzelnic. Jest też firma zajmująca się produkcją i montażem okien do wieżowców. Działalność na naszym terenie prowadzą ponadto firmy z branży motoryzacyjnej, jak choćby Auto Hero, zajmująca się sprzedażą używanych samochodów w sieci. Wynajęli od nas między innymi dużą część byłej spawalni, gdzie składują auta i szykują je do sprzedaży. Nasza spółka Autoparts, zlokalizowana na terenie fabryki, przeprowadza diagnostykę i naprawy tych samochodów. W części byłej lakierni firma Hyper prowadzi ponadto prace badawczo-rozwojowe napędu liniowego dla Magnetycznej Kolei Hybrydowej. W przyszłości jednak na terenach pofabrycznych powstanie duże osiedle z obiektami mieszkalno-usługowymi i małymi centrami logistycznymi.

Redakcja poleca:

Klasyki PRL-u – poradnik kupującego

Źródło: IBRM Samar

3 KOMENTARZE

  1. JAK SIE OKAZALO PLL LOT MOZNA URATOWAC JAK SIE CHCE MIMO ZE PEWIEN PREMIER POLITYK MOWIL ZE NIE BEDZIE RATOWAL ZA WRZELKA CENE PLL LOT TYLKO DLATEGO ZE JEST PL I ZE MA PIEKNA TRADYCJIE ZEBYM JA NIE MOGL KUPIC POLONEZA CARO PLUS ZA 22,000ZL LUB MALUCHA ZA 12,000ZL TYLE KOSZTOWALY NOWE W 2000R AUTA ZA TAKA CENE PO UNOWOCZESNIENIU JA CHCIALBYM CHETNIE KUPIL BYM POLONEZA KOMBI PLUS ZA 25,000ZL A NIE WYDAWAC PIENIADZE OSZCZEDNOSCI ZYCIA NA SPROWADZONY ZLUZYTY POROZBIJANY SAMOCHOD I DOPROWADZAC GO DO PORZADKU WOLAL BYM PL AUTO ALE CUZ PRZYKRE JEST ZE CZESTO SLYSZE EEEE TO BADZIEWNE NO TO PUZNIEJ MAMY TAKOWA SYTUACJIE JAK KRTYTYKUJIA TO CO MADE IN POLAND

  2. Sorry, ale Polska na prawdę zawsze potrafi „po mistrzowsku” zniszczyć własne dziedzictwo i tradycję. Pójdę ostro, bo nie da się inaczej. To skandal nad skandale, że FSO tak zaprzepaszczono, to raz, a dwa, że tak wielka rzecz jak muzeum Klasyki w FSO, w tak ważnym miejscu, kiedy w trudnych czasach, pomimo komuny, intaniała taka fabryka, znika z dawnych lakierni FSO przez pato dewelopera!!! Warszawa pozwoliła na coś takiego? To zbrodnia, mamy dość kolejnych szaro-czarnych osiedli biurowo-mieszkaniowych. Przejęciem tej części FSO powinna się w trybie natychmiastowym zająć Prokuratura, bo niweczenie jedynego w kraju w tej gałęzi dziedzictwa! Trochę to przypomina tę aferę z jedynymi zabytkowymi meblami aptecznymi, które po dwustu latach wyparowały z apteki przy Nowym Świecie. Eh co za ignorancja. Trzeba ukrócić to, że deweloperzy mają o wiele za duże prawa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj