Mandat za brak płynu do spryskiwaczy

Kierowca nie zawsze zdaje sobie sprawę, że w samochodzie brakuje płynu do spryskiwaczy. Czy za taką „błahostkę” można dostać mandat? Odpowiedź zaskakuje.

W okresie jesienno-zimowym płyn do spryskiwaczy odgrywa niebagatelną rolę: bez niego bardzo trudno utrzymać przednią szybę w czystości, a co za tym idzie – zapewnić sobie optymalną widoczność. W tym czasie znaczenia nabierają też sprawne wycieraczki i spryskiwacze szyb. Kierowcy nie zawsze przywiązują do tych elementów odpowiednio dużo uwagi: dolewają płyn, gdy ten się skończy, lub wymieniają wycieraczki w momencie gdy zamiast usuwać to rozprowadzają wodę po szybie. Niektórzy wręcz nie spodziewają się, że za nieprawidłowości w działaniu układu oczyszczającego przednią szybę, w tym za brak płynu do spryskiwaczy, można dostać mandat. A tymczasem jest to możliwe.

Brak płynu do spryskiwaczy – czy można dostać mandat?

W taryfikatorze mandatów nie ma określonej stawki za brak płynu do spryskiwaczy. Mało tego, takie wykroczenie w ogóle tam nie widnieje. Nie oznacza to jednak, że nie ma podstaw prawnych do wystawienia mandatu za brak płynu do spryskiwaczy. Takowa istnieje w postaci dwóch aktów prawnych, a konkretnie zapisów z Kodeksu wykroczeń i ustawy Prawo o ruchu drogowym. Art. 96 par. 1 pkt 5 Kodeksu wykroczeń mówi o tym, że „Właściciel, posiadacz, użytkownik lub prowadzący pojazd, który na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu dopuszcza pojazd do jazdy, pomimo że pojazd nie jest należycie zaopatrzony w wymagane urządzenia i przyrządy albo pomimo że nie nadają się one do spełnienia swego przeznaczenia, podlega karze grzywny”.

Z kolei art. 66 ust. 1 pkt 5 Prawa o ruchu drogowym informuje o tym, że „Pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu”.

Mandat za brak płynu do spryskiwaczy – ile wynosi?

Oznacza to, że policjant ma prawo wystawić mandat, jeśli podczas kontroli dostrzeże nieprawidłowości w pracy urządzeń odpowiedzialnych za oczyszczanie szyby – a więc nie tylko w przypadku braku płynu do spryskiwaczy, ale i awarii samych spryskiwaczy oraz wycieraczek. Bodźcem do sprawdzenia tych elementów może być np. zbyt brudna przednia szyba. Gdy jej oczyszczenie stanie się niemożliwe, nie można wykluczać otrzymania mandatu. Ile on wynosi? Nie ma precyzyjnie ustalonej kwoty, a jedynie „widełki” przysługujące za złamanie wyżej wymienionego zapisu z Kodeksu wykroczeń. Na jego podstawie policjant może ukarać mandatem w wysokości od 20 zł do nawet 5000 zł.

Mandat za brak płynu do spryskiwaczy
By nie narażać się na mandat za brak płynu do spryskiwaczy, warto wozić ze sobą choćby niewielką butelkę, by niezwłocznie dolać choć trochę płynu do zbiorniczka.

Mandat to jednak nie koniec kłopotów. Mundurowy za stwierdzone usterki ma prawo zabrać dowód rejestracyjny, choć w praktyce rzadko tak się dzieje w przypadku stwierdzenia braku płynu do spryskiwaczy (częściej, gdy nie działają wycieraczki lub spryskiwacze). Podobne defekty mogą także przyczynić się do niezaliczenia badania technicznego.

Redakcja poleca:

Co zrobić, gdy zamarznie płyn do spryskiwaczy?

Jak samemu zrobić płyn do szyb?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj