PoradyPoradyJak używać klimatyzacji, by szybko schłodzić wnętrze auta?

Jak używać klimatyzacji, by szybko schłodzić wnętrze auta?

Wraz z nadejściem upalnych kierowcy zadają sobie pytanie, jak używać klimatyzacji w aucie, by szybko schłodzić jego wnętrze. Na co zwrócić uwagę w „klimie” manualnej i automatycznej?

Klimatyzacja nie jest już luksusowym dodatkiem. Obecnie ponad 90% wystawionych na sprzedaż używanych samochodów ma na wyposażeniu ręczną lub automatyczną klimatyzację. „Klima” w kombinacji z bogatszym wyposażeniem może podnieść rynkową wartość pojazdu nawet o kilka tysięcy złotych. W przypadku nowych samochodów klimatyzacja uchodzi za niezbędne minimum nawet w najmniejszych modelach.

By w pełni cieszyć się klimatyzacją, warto wiedzieć, jak jej skutecznie używać i szybko schłodzić wnętrze. Poniższe porady mogą przydać się także właścicielom samochodów z klimatyzacją automatyczną. Jej sterownik zwykle trafnie dobiera temperaturę, siłę i kierunek nawiewu, ale w początkowej fazie chłodzenia wnętrza pojazdu korekty mogą być potrzebne, by się nie przeziębić.

1. Wypuść ciepłe powietrze z wnętrza auta

Aby klimatyzacja mogła sprawnie schłodzić wnętrze pojazdu, warto zadbać, by miała jak najmniej pracy. Jest to szczególnie istotne w upalne dni, kiedy temperatura w kabinie może sięgnąć kilkudziesięciu stopni Celsjusza. Przed włączeniem klimatyzacji nadmiar ciepła należy usunąć – można to zrobić poprzez otwarcie wszystkich drzwi na minutę czy dwie. Alternatywnym sposobem na wstępne schłodzenie wnętrza jest otwarcie szyb i ruszenie z miejsca. Zbyt wysoka prędkość nie jest do tego niezbędna – już przy 50 km/h napór powietrza wywieje ciepło z kabiny czy schłodzi nagrzane elementy kokpitu. Warto również pamiętać, że w większości współczesnych modeli szyby można otworzyć zdalnie, szyberdach, a nawet dach w kabrioletach – wystarczy dłużej przytrzymać na kluczyku przycisk odpowiedzialny za otwieranie centralnego zamka. Warto wykorzystać to do wstępnego schłodzenia kabiny nim jeszcze wsiądziemy do auta. Jeżeli w naszym aucie funkcja zdalnego otwierania szyb nie działa, warto sprawdzić w menu komputera pojazdu czy nie została wyłączona.

2. Włącz klimatyzację oraz aktywuj zamknięty obieg powietrza

Kiedy uzywac zamknietego obiegu powietrza
Aby usprawnić chłodzenie wnętrza, warto aktywować zamknięty obieg powietrza. Po kilku minutach można go wyłączyć.

Po przewietrzeniu kabiny należy zamknąć szyby i szyberdach, włączyć klimatyzację oraz aktywować zamknięty obieg powietrza. Pozwoli to na szybkie schłodzenie wnętrza, bo wentylacja nie będzie pobierała ciepłego powietrza z otoczenia – klimatyzacja będzie mogła więc stopniowo schładzać krążące po kabinie powietrze.

3. Ustaw dużą siłę nawiewu

By powietrze jak najszybciej krążyło po kabinie, warto ustawić dużą siłę nawiewu. W efekcie będzie ono często przepływało przez znajdujący się pod deską rozdzielczą, za wentylatorem parownik, który odpowiada za chłodzenie powietrza.

4. Na początku nie kieruj nadmuchu na przednią szybę

W początkowej fazie chłodzenia warto unikać kierowania nadmuchu na przednią szybę – lepiej ustawić go w kierunku stóp i wnętrza pojazdu. Zwykle kierowanie nadmuchu na przednią szybę nie kończy się źle, ale warto mieć na uwadze, że duże i nagle pojawiające się różnice temperatur mogą doprowadzić do pęknięcia szkła. Lepiej więc wstępnie schłodzić wnętrza, a wraz z nim powierzchnię szyby, a następnie skierować na nią nadmuch.

5. Stopniowo zmniejszaj temperaturę

Skierowanie strumienia powietrza z wentylacji na twarz, szyję i klatkę piersiową oraz natychmiastowe ustawianie możliwie niskiej temperatury nie jest najlepszym pomysłem. Jeżeli tak zrobimy, z kratek wentylacji buchnie powietrze o temperaturze kilku stopni Celsjusza. Dla naszego organizmu może skończyć się to szokiem termicznym i przeziębieniem. Elementy wnętrza również potrzebują czasu, by oddać nagromadzone w nich ciepło. Lepiej więc ustawić temperaturę w kabinie kilka stopni niższą od temperatury otoczenia, a w miarę schładzania się wnętrza obniżać ją do pożądanego przez nas poziomu. Jest to najłatwiejsze w samochodach z klimatyzacją automatyczną. Gdy nasze auto posiada „klimę” manualną, proces trzeba przeprowadzić na wyczucie.

5. Nie otwieraj szyb i dachu, gdy pracuje klimatyzacja

Czy otwierac okna gdy jest wlaczona klimatyzacja
Z uchylania albo otwierania szyb po schłodzeniu wnętrza warto zrezygnować. Rozszczelnienie wnętrza powoduje niepotrzebną utratę chłodnego powietrza.

Kiedy mamy włączoną klimatyzację, nie warto dokładać jej pracy poprzez otwieranie okien czy szyberdachu. Taki zabieg jest pomocny, ale tylko podczas przewietrzania kabiny. Po ustabilizowaniu temperatury na satysfakcjonującym nas poziomie otwieranie okien przyczynia się jedynie do utraty schłodzonego powietrza. Za obniżenie jego temperatury płacimy zwiększonym zużyciem paliwa, które ma miejsce podczas pracy sprężarki klimatyzacji. Otwarcie szyb i niezbyt szybką jazdę bez klimatyzacji polecamy natomiast, jeżeli planujemy przejechanie niewielkiego dystansu. Unikniemy w ten sposób zmian temperatury, które mogą zakończyć się przeziębieniem.

6. Przesłoń przednią szybę matą refleksyjną lub zaparkuj w cieniu

Sposobem na ograniczenie nagrzewania się wnętrza jest ułożenie za przednią szybą maty refleksyjnej lub parkowanie pojazdu w cieniu. Drugie z wymienionych można spróbować dopasować do naszego cyklu dnia – jeżeli wychodzimy z pracy o godzinie 17 w miarę możliwości zaparkujmy auto w części parkingu, która o tej porze jest zacieniona, a nie w obszarze zacienionym z rana.

7. Rozważ przyciemnienie szyb pojazdu

Nagrzewanie się wnętrza pojazdu można ograniczyć poprzez przyciemnienie szyb. Najlepsze efekty daje użycie folii z dodatkową powłoką refleksyjną, znanych też jako folie lustrzane, metalizowane czy HP. Warto pamiętać, że przyciemniać można jedynie szyby znajdujące się za fotelem kierowcy. Oklejanie szyby przedniej i przednich bocznych nie wchodzi w grę. Zwykle są one lekko przyciemnione w fabryce, a nałożenie jakiejkolwiek folii ogranicza współczynnik przepuszczalności światła poniżej dozwolonego minimum, za co grozi mandat i zatrzymanie dowodu rejestracyjnego.

Data aktualizacji: 5 lipca 2023 r.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji