Auto bez klimatyzacji

Nie każde auto ma na wyposażeniu klimatyzację. Warto znać sposoby na szybkie schłodzenie wnętrza takiego samochodu, bo wpływa to na komfort i bezpieczeństwo.

Wnętrze zaparkowanego na słońcu samochodu może nagrzać się do kilkudziesięciu stopni Celsjusza. Wsiadanie do niego nie jest komfortowe, nie mówiąc już o rozpoczynaniu jazdy. Fali gorąca można jednak uniknąć.

Wykorzystaj centralny zamek

Nie każdy kierowca wie, że kluczyk do jego pojazdu może umożliwiać zdalne otwieranie wszystkich szyb, a nawet szyberdachu czy dachu w kabriolecie. Jeżeli w danym pojeździe jest dostępna ta funkcja, wystarczy wcisnąć i trzymać przycisk odpowiadający za odryglowanie drzwi. Jeżeli natomiast udogodnienie nie działa, warto przejrzeć zakładki menu komputera pokładowego lub systemu multimedialnego.

Otwarcie okien jest w stanie obniżyć temperaturę w kabinie auta nawet o kilkanaście stopni Celsjusza. Zbliżony efekt można uzyskać, jeżeli na postoju otworzymy wszystkie drzwi pojazdu i przewietrzymy wnętrze.

Jak schlodzic wnetrze auta bez klimatyzacji

Ruszaj z otwartymi oknami

Co w sytuacji, gdy spieszymy się, jednak chcielibyśmy szybko przewietrzyć wnętrze? W takiej sytuacji wystarczy otworzyć wszystkie szyby i rozpocząć jazdę. Intensywność wywiewania z kabiny gorącego powietrza będzie niemal identyczna jak w przypadku wietrzenia z otwartymi drzwiami na postoju.

Warto wiedzieć: Wystarczy nacisnąć ten przycisk, by błyskawicznie schłodzić wnętrze auta!

Zaparkuj w cieniu

Maksyma, że lepiej zapobiegać niż leczyć sprawdza się w różnych aspektach życia – także dotyczących temperatury w kabinie pojazdu. Jeżeli chcielibyśmy uniknąć nagrzewania wnętrza, warto ustawić pojazd w cieniu. Obniży to temperaturę w jego kabinie o połowę. Gdy regularnie parkujemy w tych samych miejscach, np. w pracy i w domu, warto obserwować ruch słońca i rozkład cienia rzucanego przez budynki czy drzewa. Dobre efekty przynosi też parkowanie samochodu tyłem do słońca – tylna szyba jest mniejsza od przedniej, więc ogranicza nagrzewanie kabiny.

Oslona na szybyTakie rozwiązanie, podobnie jak stosowanie mat refleksyjnych, to jednak półśrodek, który jedynie w pewnym stopniu redukuje temperaturę. Nie oznacza to bynajmniej, że odradzamy maty. Wręcz przeciwnie. Korzystając z nich można ograniczyć ekspozycję kokpitu na słońce, co niestety sprzyja odbarwianiu się tworzyw czy ich pękaniu.

Pomóż klimatyzacji

O metodach wietrzenia kabiny warto pamiętać nawet w autach z klimatyzacją. Usunięcie nadmiaru gorącego powietrza ułatwi schładzaczowi pracę. Jeżeli planujemy pokonanie  najwyżej kilku kilometrów, warto zastanowić się, czy w ogóle warto uruchamiać „klimę”. Nie tylko ze względu na zwiększone zużycie paliwa. Nagłe skoki temperatury nie są korzystne dla naszego organizmu, a doświadczymy ich szybko chłodząc wnętrze, by po chwili znów wyjść z pojazdu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj