PoradyPoradyJak przewozić zwierzęta domowe? 10 ZASAD

Jak przewozić zwierzęta domowe? 10 ZASAD

Zwierzęta domowe często przewożone są w sposób, który może być dla nich niebezpieczny. Jak zadbać o naszych małych przyjaciół na czas podróży samochodem?

Większość z nas traktuje zwierzęta domowe jako pełnoprawnych członków rodziny. Czy jest to pies, kot, chomik, świnka morska, czy nawet kameleon. Nie zawsze mamy jednak świadomość, jak zadbać o ich bezpieczeństwo w czasie jazdy samochodem.

Oto 10 zasad, jakich warto przestrzegać przy przewozie naszych zwierzaków autem

1. Swoje miejsce

Żyjąc ze zwierzętami, dobrze jest mieć ustalone zasady. Podczas podróży zwierzaki powinny mieć swoje miejsce wyznaczone w pojeździe. Naucz je, gdzie jest to miejsce i staraj się go w miarę możliwości nie zmieniać. Na początku pomoże stworzenie zwierzęciu domowych warunków. Może w tym pomóc ulubiony kocyk, zabawka albo inna rzecz, do której zwierzę jest przyzwyczajone.

2. Zapnij mnie

Jednym z rozwiązań jest przewożenie zwierzaka bagażniku (ale nie w sedanie). Przestrzeń bagażowa musi być jednak oddzielona od reszty kabiny odpowiednią siatką. Niestety, to rozwiązanie nie sprawdza się w przypadku niektórych zwierząt. Jeżeli przewozimy je na tylnym siedzeniu, powinny być zapięte w specjalne pasy. Można je dokupić jako akcesorium. Ale uwaga – nie wolno ich przypinać do obroży na szyi.

przewoz zwierzat - pies pasy

3. Hałas

Nadmierny hałas wpływa negatywnie nie tylko na ludzi, ale też na zwierzęta. Badania dowiodły, że psy myśliwskie z wiekiem tracą słuch z powodu częstych wystrzałów z broni. Podobnie może oddziaływać głośna muzyka. Ma ona wpływ zwłaszcza na słuch psów i kotów. Ściszcie więc radio podróżując z nimi.

4. Zachowanie porządku

Jeżeli denerwuje cię futro na tapicerce czy błoto wniesione na łapach, warto skorzystać ze specjalnych mat pokrywających tylne siedzenie. Rozłożenie takiej maty nie trwa więcej niż minutę, a doskonale zabezpiecza siedziska przed brudem i uszkodzeniami. Maty są zazwyczaj wykonane z wodoodpornego materiału, łatwego do umycia i zapobiegającego ślizganiu.

5. Czas na przerwę

Długie podróże to wyzwanie dla wszystkich. Psy powinny mieć przerwę co dwie, trzy godziny. Ale każde zwierzę jest inne, więc to tylko ogólna zasada. Przerwę wykorzystaj nie tylko na spacer, ale też na picie i jedzenie. Zawsze lepiej nakarmić je na zewnątrz, niż próbować karmić do jedzenia w czasie jazdy.

6. Zasady

Tylko zwierzęta, które są w stanie zrozumieć i wykonać podstawowe polecenia, powinny być transportowane wewnątrz pojazdu. Prowadzenie wymaga dużo uwagi, a nawet krótkie oderwanie wzroku od jezdni może spowodować wypadek. Kota więc lepiej przewozić w klatce niż na kolanach – nawet jeżeli on uważa inaczej.

7. Zapachy

Kupiłeś słodkiego prosiaczka, który wyrósł na opasłą świnie? Nie martw się, współczesne samochody są dosyć wytrzymałe. Warto jednak zainwestować w odpowiednie wyposażenie. Możesz na przykład kupić gumową matę do bagażnika czy siatkę oddzielającą bagażnik od wnętrza pojazdu.

8. Przygotowania

Przed podróżą przygotuj specjalną torbę z rzeczami dla swojego zwierzątka. Powinna zawierać podstawowe dokumenty, lekarstwa, jedzenie, miskę i przynajmniej jedną butelkę wody. Dodatkowo jedną lub dwie zabawki, zestaw do czyszczenia, torby na odchody i ewentualnie ulubioną poduszkę, koc czy kojec.

9. Sauna

W większości krajów pozostawienie zwierzęcia samego w samochodzie jest nielegalne. W gorące dni temperatura wewnątrz pojazdu może gwałtownie wzrosnąć, nawet jeżeli niebo wydaje się zachmurzone, a okno zostało uchylone. W zimie sytuacja jest podobna – lepiej więc zostawić zwierzę w domu.

10. Bezpieczeństwo

Trudno odmówić zwierzakowi, gdy spogląda na nas swoimi rozczulającym wzrokiem. Ale pamiętaj, że bezpieczeństwo jest najważniejsze. Małe zwierzaki, podróżujące na twoim ramieniu czy biegające po samochodzie, mogą odnieść obrażenia podczas hamowania. A te siedzące na kolanach mogą zostać poturbowane przez otwierającą się poduszkę powietrzną.

Czy wiesz, jak szybko rośnie temperatura w zaparkowanym na słońcu samochodzie?

Temperatura wewnątrz samochodu zależy m.in. od koloru lakieru i stopnia zachmurzenia. W ciepłe dni z niewielką ilością chmur może w 20 minut przekroczyć poziom 50° C . Lekko uchylone okna niewiele zmieniają.

wzrost-temperatury-w-samochodzie

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji