PoradyPoradyCzy można jechać z otwartym bagażnikiem? Przepisy są jasne

Czy można jechać z otwartym bagażnikiem? Przepisy są jasne

Chcąc przewieźć większy przedmiot kierowcy zastanawiają się, czy można jechać z otwartym bagażnikiem. Zobaczmy, co na ten temat mówią przepisy.

Typowe samochody osobowe nie są przeznaczone do przewozu ładunków: bardziej skupiają się na komforcie jadących w nich osób, a bagażnik jest tylko dodatkiem. Nie oznacza to jednak, że właściciele nie używają swoich aut do przewiezienia większych przedmiotów – np. choinki, mebli, lodówki, telewizora i innych podobnych rzeczy. Nie każdemu widzi się wynajęcie na ten cel samochodu dostawczego lub przyczepy (wymaga ona jeszcze zainstalowanego w samochodzie haka holowniczego), stąd nawet małe auta przejmują na chwilę obowiązki „dostawczaka”. By przewieźć w samochodzie większy „gabaryt”, często trzeba umieścić część przedmiotu poza wnętrzem auta. Dlatego też nierzadko spotyka się samochody wiozące rzeczy wystające poza obręb pojazdu – np. przez uchyloną klapę bagażnika. Ale czy takie postępowanie jest dopuszczalne przez przepisy? Czy nie grozi za to mandat? Oto wszystko na temat jazdy z otwartym bagażnikiem.

Czy można jechać z otwartym bagażnikiem?

Jak się okazuje, przepisy nie zabraniają jazdy samochodem z wystającymi z niego przedmiotami, więc można jechać z otwartym bagażnikiem, gdy np. do niego nie zmieścił się dany przedmiot. Jednak by zrobić to zgodnie z przepisami, trzeba spełnić szereg warunków dopuszczających przewóz nietypowych przedmiotów w samochodzie. Podyktowane są względami bezpieczeństwa – zarówno kierującego, jak i innych uczestników ruchu. Sprawdźmy, o czym trzeba pamiętać, wożąc długie lub wielkie przedmioty.

Jak długie przedmioty można przewozić w samochodzie?

Informacje na temat przewozu ładunków znajdziemy w art. 61 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Mówi ona, że dopuszcza się przewożenie ładunku wystającego poza obrys pojazdu po spełnieniu kilku warunków. Jednym z nich jest dopuszczalna szerokość auta z ładunkiem – gdy wystaje z szyb bocznych, maksymalna szerokość samochodu nie może przekroczyć 2,55 m. Jeśli jednak samo auto ma 2,55 m szerokości, maksymalna szerokość z ładunkiem to 3 m. Ponadto trzeba dopilnować, by przedmiot z każdej strony nie wystawał na odległość więcej niż 23 cm. Odnośnie ładunku z przodu pojazdu przepisy mówią o tym, że nie może on wystawać więcej niż 0,5 m od przedniej płaszczyzny pojazdu oraz więcej niż 1,5 m od fotela kierowcy.

Ile może wystawać ładunek z tyłu auta?

Chcąc przewieźć duży przedmiot w bagażniku mamy nieco więcej swobody. Przepisy mówią, że przewożony ładunek nie może wystawać na więcej niż 2 m od tylnej płaszczyzny pojazdu, a więc jego bagażnika. Podane 2 m tyczą się również zespołu pojazdów (czyli w tym przypadku od tylnej płaszczyzny zespołu pojazdów).

Jak oznakować przewożony ładunek?

Niestandardowy ładunek w samochodzie trzeba jeszcze odpowiednio oznaczyć. Co istotne, przepisy przewidują osobne typy oznaczeń w zależności od tego, z której strony wystaje przedmiot. I tak ładunek wystający z przodu należy oznaczyć pomarańczową chorągiewką lub dwoma białymi i dwoma czerwonymi pasami, a przy złej widoczności – dodatkowo światłem białym umieszczonym jak najbardziej z przodu. Ładunek wystający z boku powinien mieć pomarańczową chorągiewkę o wymiarach minimum 50×50 cm oraz, przy małej widoczności, białe światło odblaskowe skierowane do przodu i czerwone światło odblaskowe zwrócone ku tyłowi. Należy je umieścić maksymalnie 40 cm od najbardziej wysuniętej krawędzi ładunku.

Przedmiot wystający z tyłu powinno się z kolei oznaczyć białymi i czerwonymi pasami (maksymalnie dwoma każdej barwy) umieszczonymi na ładunku lub na tarczy na jego tylnej płaszczyźnie, lub na zawieszonej na jego końcu bryle (stożku, ostrosłupie itp.). W przypadku ładunków wystających z tyłu samochodu osobowego lub przyczepy zamiast biało-czerwonych pasów można użyć czerwonej chorągiewki o wymiarach minimum 50×50 cm. Przy przewozie drewna długiego można zastąpić biało-czerwone pasy pomarańczową chorągiewką lub tarczą. Gdy panuje niedostateczna widoczność, ładunek z tyłu musi mieć zainstalowane czerwone światło i czerwony odblask.

Czy można jechać z otwartym bagażnikiem
Przewóz ładunku wystającego poza obrys auta wymaga odpowiedniego zabezpieczenia i oznakowania. Jeśli nie jesteśmy w stanie odpowiednio tego zrobić, niezbędne może się okazać wypożyczenie przyczepy lub busa.

Przewóz ładunków w aucie. Co jeszcze warto wiedzieć?

Oprócz tego należy pamiętać jeszcze o kilku innych kwestiach, takich jak:

  • odpowiednie zabezpieczenie ładunku (aby nie przemieszczał się i nie wywoływał nadmiernego hałasu, a także nie spadł w czasie jazdy i nie utrudniał prowadzenia auta);
  • zadbanie o to, by ładunek nie zasłonił świateł, urządzeń sygnalizacyjnych i tablic rejestracyjnych samochodu;
  • dopilnowanie, by ładunek nie spowodował przekroczenia dopuszczalnej masy całkowitej lub dopuszczalnej ładowności pojazdu.

Mandat za niewłaściwy przewóz ładunków

Za nieodpowiednio przewożony ładunek policjant może wypisać kilka mandatów. Zalicza się do nich m.in. mandat za umieszczenie na pojeździe ładunku w sposób zasłaniający światła lub urządzenia sygnalizacyjne (200 zł), za umieszczenie na pojeździe ładunku w sposób zasłaniający tablice rejestracyjne lub inne tablice albo znaki, w które pojazd jest wyposażony (100 zł), za przewożenie ładunku nieoznaczonego lub oznaczonego w niewłaściwy sposób (300 zł) lub za niezabezpieczenie urządzeń służących do mocowania ładunku przed rozluźnieniem się, swobodnym zwisaniem lub spadnięciem podczas jazdy (200 zł). Łącznie można tym samym stracić z portfela nawet 700 zł.

Polecamy również:

Czy można jeździć z rozłożonym hakiem holowniczym?

Aktualny taryfikator mandatów

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji