Austria. Winiety na autostrady. Gdzie kupić? Gdzie są dostępne online?

Winiety w Austrii - gdzie kupić. Zakup online

Na autostradach w Austrii obowiązują winiety. Najwygodniej i najtaniej – w formie elektronicznej – można kupić je online. Naklejane na szyby winiety uda się kupić przy granicy.

W drodze na ferie zimowe albo wakacje na południu Europy wielu Polaków przejeżdża przez Austrię. Nie wolno zapominać, że korzystanie z tamtejszych dróg jest objęte opłatami. Można je uregulować wykupując naklejaną na szybę winietę lub jeszcze przed wyjazdem opłacając winietę elektroniczną.

Austria – gdzie winiety są wymagane? Gdzie można kupić winiety?

 

Austria - mapa platnych drog gdzie wymagane sa winiety
Mapa płatnych dróg w Austrii – autostrad objętych winietami (opłatą elektroniczną) oraz dodatkowo płatnych odcinków z tunelami.

Austria – winiety online

Od 1 grudnia 2017 r. w Austrii obowiązuje już system elektronicznych winiet. To duże udogodnienie dla kierowców, którzy już na etapie przygotowywania się do wyjazdu mogą bez wchodzenia z domu kupić austriacką winietę na 10 dni, 2 miesiące lub rok. Winiety na autostrady w Austrii można kupić na stronie ich administratora – kliknij by otworzyć ją w nowym oknie.

Austria - winieta na autostrady online
Zakup winiety przez internet jest prosty. Wystarczy podać dane pojazdu i termin początku ważności winiety. Strona https://shop.asfinag.at/pl/ jest w pełni przetłumaczona na język polski.

Uwaga!

Z powodu przepisów dotyczącymi ochrony praw kupujących (możliwość zwrotu do 14 dni od daty transakcji), winiety kupione online, będą aktywne dopiero 18 dni po dokonaniu transakcji – data „aktywacji” jest wyraźnie widoczna już na etapie kupowania winiety. Odstępstwem od reguły są winiety kupowane przez firmy, a nie osoby prywatne. Są one ważne od chwili zakupu.

WINIETY ONLINE NALEŻY KUPOWAĆ Z 18-DNIOWYM WYPRZEDZENIEM!

Winieta10-dniowa2-miesięcznaroczna
Cena9,20 euro26,80 euro89,20 euro

 

Aby uniknąć jakichkolwiek nieporozumień w Austrii działa też system umożliwiający sprawdzenie ważności winiet dla danego pojazdu – wystarczy wejść na stronę https://evidenz.asfinag.at i podać niezbędne dane. Warto zrobić to szczególnie jadąc pożyczonym samochodem – za wykroczenia związane z brakiem winiet odpowiada kierujący. Zakup winiety dla samochodu uprawnia również do ciągnięcia przyczepy pod warunkiem że masa zestawu nie przekracza 3,5 tony.

Austria – winiety naklejane na szybę

Tradycyjne winiety do Austrii można kupić wysyłkowo. Trzeba przy tym pamiętać, że pośrednicy pobierają prowizję – by jej uniknąć wystarczy kupić winietę poprzez internet. Kto zapomni zrobić to z odpowiednim wyprzedzeniem (winiety nie są aktywne od momentu zakupu, a 18 dni po nim!), może to zrobić na granicy – o winietę najlepiej pytać na przygranicznej stacji lub w sklepach albo poszukać najbliższej bazy ÖAMTC (austriacki automobilklub). Lista punktów sprzedających winiety w tradycyjnej formie jest dostępna tutaj. Winietę należy nakleić na środku przedniej szyby lub przy jej lewej krawędzi, patrząc od strony kabiny.

Winiety w Austrii - gdzie kupić. Zakup online
Winiety na autostrady w Austrii można kupić także na granicy. Odkąd zaczął obowiązywać elektroniczny system stało się to jednak mało wygodne.

Winiety w Austrii także dla motocykli!

W wielu krajach motocykle są zwolnione z opłat drogowych w postaci winiet. Nie dotyczy to jednak Austrii. Tutaj nie dość że winiety są wymagane, to zaskakująco drogie (nieco ponad połowa ceny winiety na samochód osobowy).

Winieta10-dniowa2-miesięcznaroczna
Cena5,30 euro13,40 euro35,50 euro

Austria – kary za brak winiet i kontrole drogowe

Ważność winiet jest kontrolowana przez obsługę autostrad i inspekcję drogową. Nad autostradami montowane są także kamery. Austriackie służby mają ich 20, a położenie urządzeń jest zmieniane co 14 dni, więc ryzyko wpadki jest znaczne. Austriackie przepisy zezwalają na posiadanie tylko dwóch różnych lokalnych winien na przedniej szybie. Pozostałe trzeba usunąć, co ułatwia ich klej – mięknący pod wpływem temperatury i ustępujący pod działaniem wody. W Austrii kary za brak winiety zaczynają się od 65/120 euro (motocykl/auto do 3,5 tony), jeżeli zostaną uregulowane na miejscu. Próby przyklejania winiet na taśmę klejącą lub wkładania ich za uszczelkę szyby mogą skończyć się karą w wysokości 240 euro dla samochodów i 130 euro dla motocykli. Naklejana na szybę winieta jest też nie ważna, jeżeli nie zostaną przedziurawione jej brzegi (symbolizują dzień i miesiąc jej aktywacji). Zlekceważenie konieczności opłacenia kary prowadzi do uruchomienia postępowania administracyjnego. W tym przypadku kary wynoszą już 300-3000 euro.

Winiety w Austrii – warto wiedzieć

Najczęściej powtarzające się pytania i szczegóły dotyczące obowiązujących w Austrii winiet autostradowych zostały w wyczerpujący sposób i w języku polskim omówione na stronie administratora tamtejszych autostrad – by się z nimi nimi zapoznać wystarczy kliknąć tutaj.

Austria – dodatkowe opłaty odcinkowe (winiety na tunele)

Na niektórych drogach w Austrii obowiązuje elektroniczna opłata odcinkowa. Dotyczy to odcinków ze zbudowanymi ogromnym nakładem środków tunelami – ich mapa znajduje się tutaj. Opłatę za przejazd można uiścić na bramkach. Kto jednak dokładnie zaplanował swoją podróż, może uniknąć oczekiwania pod szlabanem i z góry wykupić winietę na jeden lub dwa przejazdy albo cały rok (wówczas dla tego samego auta winieta roczna będzie dostępna z rabatem w wysokości 40 euro). Opłaty odcinkowe można uregulować przez internet tutaj.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here