NowościAktualnościNowa winieta w Austrii. Podróżujących czekają zmiany

Nowa winieta w Austrii. Podróżujących czekają zmiany

Niebawem kierowcy będą mogli nabyć w Austrii nową winietę. Czym się będzie wyróżniać i jaka będzie jej cena? Dowiedz się więcej o nowej winiecie w Austrii.

Austria jest częstym kierunkiem wakacyjnych wojaży Polaków. Część osób właśnie tam udaje się na wypoczynek, lecz większość urlopowiczów traktuje ten kraj jako tranzytowy do przedostania się na południe Europy – np. do Włoch, Francji czy Chorwacji. Dlatego też kierowcom z Polski nieobce są austriackie winiety, uprawniające do przejazdu tamtejszymi autostradami. Niebawem pojawią się jednak istotne zmiany w winietach w Austrii. Czy spowodują one, że wakacyjna podróż będzie droższa, czy wręcz przeciwnie – sprawią, że stanie się ona bardziej komfortowa? Zobaczmy, co się zmieni w winietach w Austrii.

Dotychczas kierowcy jeżdżący do Austrii, lub tylko przez nią przejeżdżający, mogli kupić trzy rodzaje winiet: 10-dniową, 2-miesięczną i roczną. Biorąc pod uwagę, że spora część kierujących faktycznie poruszała się po austriackich autostradach najwyżej przez kilka/kilkanaście godzin, nie było to dla nich zbyt korzystne. Mało tego, nierzadko (np. podczas 2-tygodniowego wyjazdu) trzeba było dwa razy kupować najtańszą winietę (10-dniową), gdyż nie starczała ona do daty planowanego powrotu. To już rodziło spore koszty. Nie mamy dobrych wieści, ponieważ winieta 10-dniowa w przyszłym roku podrożeje – z aktualnych 9,90 euro na 11,50 euro. Planowane podwyżki nie dotkną jednak winiet o dłuższym terminie ważności. Winieta 2-miesięczna będzie nawet odrobinę tańsza (28,90 euro zamiast obecnych 29 euro).

Austria: winieta 1-dniowa. Jaka jest jej cena?

Na szczęście kierowcy okazjonalnie korzystający z austriackich autostrad od 2024 roku będą mogli wykupić zupełnie nową winietę: 1-dniową. Takowa idealnie wpasuje się w potrzeby osób planujących tylko przejechać przez Austrię. Niestety, na tle 10-dniowej nie będzie ona zbyt korzystna cenowo – zapłacimy za nią 8,60 euro. Mimo wszystko odnotujemy pewne oszczędności (5,80 euro za dwie winiety względem dwóch winiet 10-dniowych) i nie będziemy mieli przeczucia, że płacimy za coś, z czego w praktyce niewiele skorzystamy (albo będzie ono mniejsze).

Wprowadzenie winiety 1-dniowej w Austrii wynika z ustalonych przez Parlament Europejski nowych zasad kształtowania systemu opłat winietowych. Na ich mocy mogą być one ustanawiane na :

  • dzień;
  • tydzień lub 10 dni albo lub oba te okresy;
  • miesiąc lub dwa miesiące albo oba te okresy;
  • rok.

Polecamy również:

Wszystko na temat winiet w Austrii

Jak kupić e-winiety?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

1 KOMENTARZ

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji