PoradyPoradyWinieta: Czechy 2024. Jak kupić przez internet. Mapa płatnych dróg

Winieta: Czechy 2024. Jak kupić przez internet. Mapa płatnych dróg

Opłatę za korzystanie z czeskich autostrad reguluje się za pomocą winiet elektronicznych. Jak w 2024 r. kupić winietę na Czechy przez internet, jakie rodzaje winiet są dostępne i za które drogi trzeba płacić?

Gdzie kupić e-winiety do Czech?

Przez lata w Czechach obowiązywał system winiet naklejanych na szybę. W 2021 r. wprowadzono nowe rozwiązanie – system elektronicznych winiet, który uszczelnił system poboru opłat. Fakt wniesienia opłaty za przejazd autostradami jest bowiem weryfikowany przez system kamer, który odczytuje numery rejestracyjne pojazdów i sprawdza w bazie, czy elektroniczna winieta na czeskie drogi zostały wykupione. 

Rodzaje winiet na Czechy w 2024 r. i ich ceny

Czechy - winiety 2022

Rodzaje i ceny winiet na Czechy w 2024 roku
Winieta roczna Winieta miesięczna Winieta 10-dniowa
1500 koron 440 koron 310 koron
ok. 265 zł ok. 78 zł ok. 55zł

Bez zmian pozostały ceny winiet na czeskie drogi oraz okresy ich obowiązywania – kierowca ma do wyboru e-winietę roczną, miesięczną i 10-dniową. Czeskie winiety nie występują w formie jednodniowej. Winiety na Czechy w 2024 r. można najtaniej kupić przez stronę operatora opłat autostradowych – czyli pod adresem edalnice.cz. Winietę do Czech warto kupować bez korzystania ze stron pośredników czy przygranicznych punktach lub stacjach – zaoszczędzimy w ten sposób na prowizji pośredników.

W Czechach motocykle i przyczepy są zwolnione z opłat (konieczności wykupowania winiet). Zarejestrowane poza granicami Czech samochody elektryczne, na wodór lub z napędem hybrydowym (poziom emisji CO2 do 50 g/km) są zwolnione z opłat pod warunkiem wypełnienia przez ich użytkownika zawiadomienia (by to zrobić, wystarczy kliknąć w link – tutaj). „Cena Eko” dotyczy samochodów zasilanych gazem ziemnym lub biometanem (CNG lub LNG) – również w połączeniu z innym paliwem. Takiej ulgi nie przewidziano jednak dla LPG.

Redakcja poleca: Winieta Słowacja 2024. Jak i gdzie kupić, ile wynoszą opłaty drogowe

Kary za brak winiety w Czechach

Wybierając się do Czech nie warto rezygnować z wykupienia winiety. To, czy dany pojazd ma aktywną elektroniczną winietę jest weryfikowane przy użyciu pojazdów z systemem kamer rozpoznających tablicę, bramek kontrolnych oraz w formie kontroli na MOP-ach i parkingach. Maksymalna przewidziana kara to 20 000 koron, czyli 3500 złotych! Jeżeli nasz pojazd jest zwolniony z opłat, ale nie dokonamy stosownego zgłoszenia, ryzykujemy mandat w wysokości 5000 koron (ponad 880 zł). Ewentualna próba wyłudzenia zwolnienia z opłat to natomiast kara w wysokości ok. 19 tysięcy złotych!

Mapa i lista płatnych dróg w Czechach w 2024 roku

Czechy - mapa płatnych dróg
Mapa płatnych dróg w Czechach. /screen ze strony https://edalnice.cz/pl

W 2022 r. Czechach winiety są wymagane na autostradach (czyli drogach oznaczonych literą D) oraz niektórych głównych drogach krajowych. Najnowsza aktualizacja płatnych odcinków miała miejsce 1 lipca 2022 r. Została rozszerzona o 373,3 kilometrów dróg klasy 1. O wymogu posiadania winiety przypomina umieszczana pod znakiem tabliczka z sześciobokiem z szarym kółkiem po środku. Płatne odcinki zaczynają się tuż przy polskiej granicy, więc kto chciałby uniknąć jazdy płatnymi drogami musi szczególnie uważać. Najlepiej poza obserwacją znaków skorzystać z pomocy nawigacji, która poprowadzi nas do celu trasą omijającą płatne odcinki. Interaktywną mapę i listę płatnych dróg w Czechach można obejrzeć na stronie operatora płatnych autostrad.

Data aktualizacji: 1 stycznia 2024 r.

4 KOMENTARZE

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji