NowościAktualnościNajdłuższa wieś w Polsce. W ile przejedziesz autem?

Najdłuższa wieś w Polsce. W ile przejedziesz autem?

Przejechanie najdłuższej polskiej wsi autem trwa dobre kilkanaście minut. Co to za miejscowość i gdzie się znajduje? Czy warto tam pojechać na urlop?

Zazwyczaj wsie w Polsce mają najwyżej kilka kilometrów długości i przejechanie ich zajmuje dosłownie chwilę. Nie brakuje także miejscowości, gdzie znaki informujące o wjeździe i wyjeździe rozstawione są w odległości zaledwie kilkuset metrów.

Nieco inny trend panuje jednak w południowych regionach Polski, gdzie miejscowości niebędące miastami ciągną się długimi kilometrami. Podróżujący tam kierowcy mają wrażenie, że zdążyli już po drodze minąć kilka wsi, a tymczasem nadal znajdują się w tej samej, do której wjechali jakiś czas temu. Dlatego to właśnie w górach uświadczymy wyjątkowo rozległe polskie wsie, w tym najdłuższą z najdłuższych. O jakiej miejscowości mowa i gdzie się dokładnie znajduje?

Najdłuższa wieś w Polsce. Jaka to?

Tytuł najdłuższej polskiej wsi przysługuje miejscowości Zawoja w powiecie suskim (województwo małopolskie). Według wielu źródeł wieś się ciągnie przez aż 18 kilometrów, chociaż chcąc przejechać ją samochodem wystarczy pokonać nieco mniejszy dystans, o czym dokładniej wspomnimy w dalszej części materiału. Tak czy inaczej, Zawoja przy okazji jest największą polską wsią, gdyż jej powierzchnia przekracza 100 km². To o prawie 4 razy więcej od stolicy powiatu, w której się znajduje, czyli miasta Sucha Beskidzka. Jednocześnie wieś prawie „dogania” je pod względem liczby mieszkańców – ma ich prawie 7,5 tysiąca, podczas gdy Sucha Beskidzka niecałe 9 tysięcy. Na całą Zawoję składa się ponad 100 osiedli i przysiółków „rozrzuconych” po okolicznych górach, stąd dotarcie z jednego miejsca do drugiego (w obrębie miejscowości) może oznaczać nie tylko długi spacer, ale też wymagający kondycji celem podejścia pod spore wzniesienie.

Zawoja. Jedna miejscowość – kilkanaście minut jazdy autem

Chociaż teoretycznie Zawoja ma aż 18 kilometrów długości, w praktyce przejechanie jej samochodem nie wiąże się z pokonaniem aż takiego dystansu. Przebiegająca w granicach administracyjnych miejscowości droga główna (wojewódzka nr 957) ma długość niecałych 12 kilometrów i przejechanie jej w normalnych warunkach drogowych powinno zająć ok. 13 minut. Niewykluczone, że wieś rzeczywiście „ciągnie się” przez 18 kilometrów, ale od dwóch skrajnie oddalonych punktów zlokalizowanych gdzieś w górach i tym samym niemożliwych do pokonania w linii prostej autem lub nawet na piechotę.

Najdłuższa wieś w Polsce
Najdłuższa wieś w Polsce, czyli Zawoja (fot. Google Maps)

Zawoja. Dlaczego warto odwiedzić okolicę?

Do Zawoi z pewnością warto pojechać nie tylko celem zobaczenia na własne oczy najdłuższej polskiej wsi. Miejscowość jest siedzibą Babiogórskiego Parku Narodowego i ma bogate zaplecze turystyczne (kwater prywatnych i hoteli). Wychodzi z niej wiele pieszych szlaków na okoliczne szczyty, w tym na najwyższy w Beskidach Zachodnich – Babią Górę o wysokości 1725 m.n.p.m. Zimą z kolei działa tutaj wiele stacji narciarskich z profesjonalnie przygotowanymi stokami. Według opinii odwiedzających, w okolicy nie uświadczy się tłumów cechujących największe górskie kurorty, stąd ten region powinni rozważyć zwolennicy spokoju i bliskiego kontaktu z naturą.

Redakcja poleca:

Jak są ustalane odległości na drogowskazach?

Gdzie w górach są odcinkowe pomiary prędkości?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji