PoradyPoradyWinieta: Słowenia 2024. Jak kupić, mapa płatnych dróg, kara za brak

Winieta: Słowenia 2024. Jak kupić, mapa płatnych dróg, kara za brak

Do jazdy po autostradach w Słowenii w 2024 r. konieczne jest wykupienie elektronicznej winiety. Gdzie można kupić winietę na Słowenię, na jakich drogach jest wymagana i ile kosztuje?

Przez lata do jazdy po słoweńskich autostradach uprawniała winieta naklejana na szybę. Kraj poszedł jednak z duchem czasu i wprowadził rozwiązanie wygodniejsze dla kierowców – jest nim e-winieta, którą można kupić przez internet. Dla wielu zmotoryzowanych zmiana może być zaskoczeniem, bo Słowenia uruchomiła system e-winiet w styczniu 2022 r. Objęte są nią auta osobowe oraz motocykle. Najwygodniejszym sposobem na zakup winiety na Słowenię jest sklep na internetowej stronie evinjeta.dars.si. To także optymalne rozwiązanie z finansowego punktu widzenia. Winieta kupowana bez pośredników będzie najtańsza.

E-winieta na Słowenię w 2024 r. – mapa płatnych dróg

Winieta - mapa drog na Slowenii
Praktycznie wszystkie główne drogi tranzytowe w Słowenii są płatne. Kraj jest jednak na tyle mały, że dobrze planując podróż można uniknąć konieczności kupowania winiety, a jadąc bocznymi drogami nie stracić potężnej ilości czasu, jednak cieszyć się ciekawymi krajobrazami.

Winieta na Słowenię – ceny w 2024 roku

Na Słowenii winiety obowiązują na wszystkich autostradach oraz drogach ekspresowych, których operatorem jest DARS. Wyjątkiem są krótkie odcinki przy granicach oraz obwodnica Mariboru. Żeby uniknąć kosztownej wpadki, np. w wyniku zjechania złym zjazdem z autostrady, lepiej kupić winietę, jeżeli zamierzamy korzystać z dróg wyższej klasy. Aby nie zaprzątać sobie głowy koniecznością zakupu winiety podczas podróży, można to zrobić z 30-dniowym wyprzedzeniem.

Rodzaje i ceny winiet w Słowenii dla aut osobowych i kamperów (klasa 2A) w 2024 r.
Winieta roczna Winieta miesięczna Winieta 7-dniowa
117,5 euro 32 euro 16 euro
ok. 509,5 zł ok. 138,8 zł ok. 69,4 zł

Słoweńska winieta roczna, w przeciwieństwie do winiet spotykanych w innych krajach, nie jest ważna przez rok kalendarzowy, tylko rok od daty wskazanej przez kierowcę w chwili kupowania winiety. Jeżeli kupimy winietę 1 czerwca 2023 r., będzie ona ważna do końca 1 czerwca 2024 r. Wyjątkiem jest 29 lutego – w tym przypadku winieta jest ważna do 28 lutego kolejnego roku.

W przypadku winiety tygodniowej zasady są proste. Jest ona ważna w dniu wskazanej daty początkowej oraz przez sześć kolejnych dni (czyli np. od piątku do kolejnego czwartku). Winieta miesięczna na Słowenii jest ważna od wskazanego dnia do analogicznego dnia kolejnego miesiąca (chyba, że taki nie występuje) – np. winieta kupiona 31 maja obowiązuje do 30 czerwca.

Rodzaje i ceny winiet w Słowenii dla jednośladów (klasa 1) w 2024
Winieta roczna Winieta półroczna Winieta 7-dniowa
58,7 euro 32 euro 8 euro
ok. 254,5 zł ok. 138,8 zł ok. 34,7 zł

Półroczna winieta na Słowenii, przewidziana tylko dla jednośladów, jest ważna od wskazanego dnia przez pół roku – do tego samego dnia miesiąca. Lub do końca miesiąca, jeżeli taki dzień nie występuje (np. winieta kupiona 31 maja jest ważna do 30 listopada).

Warto pamiętać, że Słowenia różnicuje samochody o DMC do 3,5 t na typowe auta osobowe i kampery (winieta 2A), a także większe pojazdy, czyli dostawcze czy pickupy (winieta 2B) – nawet, gdy są używane do przewozu osób. W przypadku winiet 2B istotna jest wysokość pojazdu nad przednią osią. Gdy przekracza 1,3 m, trzeba kupić dwukrotnie droższą winietę. Zakup właściwiej winiety ułatwia wyszukiwarka modeli samochodów objętych winietami 2B – jest dostępna tutaj evinjeta.dars.si/selfcare/en/check-toll-class. Aby uniknąć nieporozumień, zarządca słoweńskiej sieci płatnych autostrad opublikował listę pojazdów klasy 2B ze szczegółowym opisem aspektów technicznych. Z plikiem PDF można zapoznać się z nią tutaj.

Rodzaje i ceny winiet w Słowenii dla aut dostawczych i pickupów (klasa 2B) w 2024 r.
Winieta roczna Winieta miesięczna Winieta 7-dniowa
235 euro 64,1 euro 32 euro
ok. 1019 zł ok. 277,9 zł ok. 138,8 zł

Kto nie chce kupować e-winiety przez internet, może to zrobić w punktach stacjonarnych – na przejściach granicznych, a także u autoryzowanych sprzedawców wewnątrz kraju. Wskazane jest nabycie winiety na przejściu granicznym – zaraz za nimi rozpoczynają się niektóre odcinki płatnych dróg.

Slowenskie winiety
Niektóre płatne drogi w Słowenii zaczynają się tuż za granicą. Warto zwracać uwagę na ich oznakowanie. To ostatnie miejsce na zakup winiety.

Serwis Gov.pl przypomina, że na granicach znajdują się punkty kontrolne. Oznacza to, że wjeżdżając na słoweńską autostradę należy posiadać ważną winietę. Kto zdecyduje się na zakup winiety na stacji paliw leżącej już przy płatnej autostradzie, ryzykuje mandatem w wysokości 300 euro, który zostanie powiększony o koszt winiety. Górny próg jest ponad dwukrotnie wyższy.

Data aktualizacji: 2 stycznia 2024 roku

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

1 KOMENTARZ

  1. Bardzo niedokładna mapa, zwłaszcza ten odcinek przy granicy z Węgrami. Ja na przykład przejeżdżam przez Słowenię z Węgier do Chorwacji i nie płacę za winiety: wjeżdżam od miejscowości Redics (Węgry) drogą H7 do ronda w drugi zjazd do miejscowości Dolga Vas następnie Lendava, na czwartym rondzie zjeżdżam na drogę 109, mijam most na rzece Mura i wjeżdżam do miejscowości Mursko Sredisce w Chorwacji. Ten odcinek na mapie jest pokazany jak by był płatny…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji