Sprzedaż samochodów elektrycznych w Europie – RAPORT

nissan-leaf_30_kwh-2016-1600-0f

  • W pierwszej połowie 2016 w całej Europie sprzedano 44 381 aut elektrycznych
  • W Polsce sprzedano w tym okresie 33 takie pojazdy
  • Największy udział w sprzedaży aut elektrycznych odnotowano w Norwegii (15%)

Przez sześć miesięcy 2016 r. w 27 państwach Unii Europejskiej (dane dla Malty są niedostępne) i trzech krajach EFTA (Szwajcaria, Norwegia, Islandia) zarejestrowano łącznie 8 090 870 nowych samochodów osobowych. Z tej liczby 44 381 to auta elektryczne (co stanowi 0,55% całości rejestracji), 50 855 szt. hybrydy plug-in, czyli z możliwością ładowania akumulatorów z gniazdka, oraz auta zasilane wodorem (łączny udział 0,63%). Kolejne 1,8% rynku należy do hybryd, których zarejestrowano w pół roku blisko 145 000 sztuk.

Państwo, w którym udział aut elektrycznych i hybrydowych jest największy to Norwegia. Przez pół roku w tym skandynawskim kraju zarejestrowano 77 749 egzemplarzy wszystkich samochodów osobowych. Z tego 11 744 to samochody elektryczne (15,1%), 10 338 szt. hybrydowe plug-in (13,3%), a 8000 – hybrydowe (10,3%). Łącznie daje to zatem ponad 30 tys. aut, czyli blisko 40% całości rejestracji.

W Polsce trendy są odmienne. Z racji wysokich cen (szczególnie w relacji do zarobków) i kiepskiej infrastruktury pozwalającej na ładowanie akumulatorów, auta elektryczne praktycznie się nie sprzedają. W pierwszym półroczu 2016 r. zarejestrowano ich jedynie 33 sztuki, a hybrydy typu plug-in znalazły 170 nabywców. Popularność zyskały za to hybrydy – rejestracja 4510 sztuk (lider: Toyota Auris – 2026 szt.). Stawia nas to na 9. miejscu w Europie w kategorii hybryd.

 

Udział aut elektrycznych i hybrydowych w krajach UE i EFTA (I-VI 2016 r.)

W pół roku 2016 zarejestrowano już blisko ćwierć miliona samochodów elektrycznych oraz hybrydowych (3% całego rynku). W porównaniu z analogicznym okresem 2015 roku to wzrost o 23,6%.


Źródło: ACEA

 

Udział sprzedaży aut elektrycznych w poszczególnych krajach Europy (I-VI 2016 r.)

      
PozycjaKrajRejestracja samochodów elektrycznychWszystkie zarejestrowane samochody osoboweUdział w rynku samochodów elektrycznych (%)
1FRANCJA12,3381,102,4291.12
2NORWEGIA11,74477,74915.11
3WIELKA BRYTANIA5,2671,420,6360.37
4NIEMCY4,3571,733,8390.25
5AUSTRIA2,008171,7701.17
6HOLANDIA **1,815193,9830.94
7SZWAJCARIA1,538158,0370.97
8SZWECJA1,361187,5910.73
9BELGIA1,083309,6070.35
10HISZPANIA846623,2340.14
11WŁOCHY6761,041,8540.06
12PORTUGALIA338118,6310.28
13IRLANDIA286101,3360.28
14DANIA *266116,8530.23
15FINLANDIA11165,4400.17
16WĘGRY9745,9590.21
17CZECHY *86132,7780.06
18LITWA *4710,7060.44
19POLSKA33210,7280.02
20ESTONIA2511,7540.21
21SŁOWACJA2343,9540.05
22RUMUNIA *1635,4520.05
23ŁOTWA148,8500.16
24GRECJA647,4130.01
25BUŁGARIA012,3610.00

* – brak rozdziału między samochodami elektrycznymi i hybrydami Plug-in
** – wliczone mikro samochody elektryczne
Źródło: ACEA