Wysokie mandaty

Od 1000 zł za naruszenie zakazu wyprzedzania, 800 zł za przekroczenie prędkości o 30 km/h – to tylko część zmian, jakie zaczną obowiązywać na drogach od 1 stycznia 2022 roku.

Polskie drogi należą do najniebezpieczniejszych w Europie. Sejm spróbuje to zmienić niemal jednogłośnie przyjętymi zmianami w kodeksie drogowym. Prace nad zmianami trwały od dłuższego czasu. Ich finalna wersja została nieco złagodzona od pierwszych pomysłów, co nie zmienia faktu, że kary i tak będą znacznie bardziej surowe od dotychczas obowiązujących maksymalnych 500 zł za wykroczenie – stawki obowiązującej od dwóch dekad.

Ile będą wynosiły mandaty obowiązujące od początku 2022 roku?

Na razie poznaliśmy tylko kilka kwot, w tym:

 • od 500 zł za tamowanie ruchu
 • nie mniej niż 800 zł za przekroczenie dozwolonej prędkości o ponad 30 km/h
 • od 1000 zł za naruszenie zakazu wyprzedzania
 • od 1000 zł za prowadzenie pojazdu bez uprawnień
 • od 1000 zł za jazdę rowerem w stanie po użyciu alkoholu (od 0,2 promila)
 • od 1500 zł za jazdę wzdłuż chodników lub przejściu dla pieszych
 • od 1500 zł za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu
 • od 1500 zł za wyprzedzanie przed przejściem dla pieszych
 • od 1500 zł za omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszym
 • od 2000 zł za wjeżdżanie na przejazd kolejowy podczas zamykania zapór, wyświetlania sygnałów lub blokowanie go
 • od 2500 zł za jazdę samochodem w stanie po użyciu alkoholu (od 0,2 promila)
 • od 3000 zł za niezachowanie należytej ostrożności lub spowodowanie zagrożenia podczas jazdy pod wpływem alkoholu

W postępowaniu mandatowym policjant będzie mógł nałożyć grzywnę w wysokości do 5000 zł, a w niektórych przypadkach nawet 6000 i 8000 zł (zbieg wykroczeń lub niewskazanie sprawcy).

Jeżeli sprawa trafi do sądu, kierowca będzie mógł spodziewać się grzywny sięgającej 30 tys. zł. Dotychczas za wykroczenie groziło maksymalnie 5000 zł. Skierowanie sprawy do sądu zwykle ma miejsce, gdy kierowca nie przyznaje się do winy, nie wskazuje sprawcy wykroczenia lub policjanci uznali, że rażące przekroczenie prędkości czy inne zachowania na drodze spowodowały znaczne zagrożenie dla bezpieczeństwa.

Zmianie ulegnie także system punktowania. Za najcięższe wykroczenia przewidziano 15 punktów. Jeżeli policja ujawni popełnienie kilku wykroczeń, punkty będą sumowały się, przy czym jednocześnie kierowca otrzyma najwyżej 15 punktów. Zlikwidowane zostaną kursy reedukacyjne, a punkty karne będą zerowały się po dwóch latach – pod warunkiem uiszczenia grzywny.

Zakłady ubezpieczeniowe będą mogły przetwarzać dane dotyczące wykroczeń lub przestępstw stanowiących naruszenia przepisów ruchu drogowego oraz przypisanych im punktów, wyłącznie w celu dokonania oceny ryzyka ubezpieczeniowego i taryfikacji i zmierzających do zawarcia umowy ubezpieczenia. Oznacza to, że kto często jest przyłapywany na łamaniu prawa, będzie więcej płacił za polisę OC.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj